Vergi ve Güncel Haber Portalı


Warning: A non-numeric value encountered in /home/vergihoc/public_html/wp-content/themes/safirblog/single.php on line 15

YouTube Vergilendirmesi ve Vergi Sınırları

YouTube Vergilendirmesi ve Vergi Sınırları

Son dönemde ciddi manada araştırılan konulardan olan YouTube vergilendirmesi ve vergi sınırları ile alakalı güncel verileri hep birlikte inceleyeceğiz. Türkiye vergi konusunda her geçen gün daha da büyüyen ve vergi ülkesi olarak değerlendirilen bir ülke durumuna geldi. Özellikle pandemi sürecinin ardından hazinede meydana gelen açığın kapatılacağı da düşünülürse vergiler ile alakalı daha yeni projeler meydana gelebilir.

YouTube vergilendirmesi, özellikle devletin zaman içerisinde kanun olarak eklediği ve değerlendirmeye başladığı unsurlardan birisi diyebiliriz. Türkiye geneline baktığımız zaman özellikle YouTube verilerine ilişkin çeşitli alternatif seçenekleri inceleme şansına sahip oluyoruz. Şimdi sizleri elimizden geldiğince bilgilendirecek ve fikir edinmeniz için elimizden geleni yapacağız.

YouTube Vergisi Nedir?

YouTube vergisi, YouTube üzerinden para kazanan kişilerin ya da kurumların devlete ödediği gelir vergisi modelinin alternatif adı olarak biliniyor.

Türkiye genelinde özellikle bildiğimiz gibi son birkaç yıl içerisinde YouTube içerik oluşturucuları çok ciddi manada arttı ve bu ayrı bir sektör haline gelmiş. YouTube, zaman içerisinde çok ciddi paralar kazanabildiğimiz bir platform olarak dikkatleri çekerken devlet bununla alakalı olarak bir somut adım atma yoluna gitti. Gelir vergisi standartları kapsamında değerlendirilen bu vergi, zaman içerisinde yüksek gelir elde eden Influencerlar için vergi mükellefi olma zorunluluğunu da beraberinde getirdi. Şimdi öncelikle gelir vergisi sınırları ile alakalı olarak bilgi edinme yoluna gidelim.

YouTube Vergilendirmesi

YouTube Vergi Sınırları

Türkiye’de devlet memurları dahi elde ettikleri kazançlara göre zaman içerisinde ciddi manada vergi ödemek durumunda kalıyor. Maaşlarından bu vergiler otomatik olarak kesiliyor. Hal böyle olunca yüksek gelir elde edenler için zaman içerisinde devlet yasal bir prosedür belirlemek zorundaydı. O prosedür ayarlanarak vergi usulleri kanunu kapsamına eklenerek yasal hale getirildi. 2020 yılı YouTube gelir vergisi dilimleri aşağıdaki şekilde kendisini gösteriyor;

22.000 TL’ye kadar % 15
49.000 TL’nin 22.000 TL’si için 3.300 TL, fazlası % 20
120.000 TL’nin 49.000 TL’si için 8.700 TL (ücret gelirlerinde 180.000 TL’nin 49.000 TL’si için 8.700 TL), fazlası % 27
600.000 TL’nin 120.000 TL’si için 27.870 TL (ücret gelirlerinde 600.000 TL’nin 180.000 TL’si için 44.070 TL), fazlası % 35
600.000 TL’den fazlasının 600.000 TL’si için 195.870 TL (ücret gelirlerinde 600.000 TL’den fazlasının 600.000 TL’si için 191.070 TL), fazlası % 40

Örneğin, yıllık 10.000 TL vergi matrahı olan bir YouTuber %15’lik vergi dilimine girecek ve 1.500 TL gelir vergisi ödeyecektir. Bu vergiler, normal işletmeler için de resmi olarak uygulanan gelir vergisi dilimleri olarak dikkatleri çekiyor.

Vergi Mükellefi Olmak Zorunda Mıyım?

Aslında zorunda değilsiniz. Günümüzde YouTuberlar için sosyal medya ajansları kurulmuş durumda. Bu ajanslar bünyesinde yer aldığınızda bireysel bağlamda vergi mükellefi olmadan da yayın hayatınızı sürdürürsünüz ancak her ne olursa olsun vergi ödemek zorundasınız.

Vergi mükellefiyeti ile alakalı olarak süreçler biraz karmaşık olabilir. Ancak bazı kanal sahipleri bundan çekinmeyerek kendi işletmelerini kurmuş ve vergi mükellefi olmuştur. Dolayısı ile işin yasal prosedürü de bu olmak zorunda.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.