Vergi ve Güncel Haber Portalı

Yurt Dışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır? Ücreti Ne Kadar?

04.12.2019
56
Yurt Dışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır? Ücreti Ne Kadar?

Yurt Dışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır? Ücreti Ne Kadar? Yurt dışında çok fazla sayıda gurbetçi vatandaşımız bulunmaktadır. Bu vatandaşlarımız vatan hasreti nedeniyle yılda bir iki defa uzun süreli olarak ülkelerine ziyarete gelmektedirler.
Ülkemize geldiklerinde maalesef yurt dışında kullandıkları telefonları işlem yapmadan kullanamamaktadırlar. Yazımızda yurt dışından getirmiş oldukları telefonları Türkiye de nasıl kullanacakları ne yapmaları gerektiğini ne kadar ücret yatıracakları hakkında bilgiler vereceğiz.

Yurt Dışından Gelen Telefonu İşlem Yapmadan Kullanabilir mi?

Yurt Dışından Gelen Telefonu İşlem Yapmadan Kullanabilir mi? Yurt dışından getirilen telefonlar 120 gün kayıt yaptırmadan kullanılabilir. Cihaz 120 gün içinde kayıt edilmemesi durumunda kapatılır. Yurt dışından getirilen telefonun belirtilen 120 günlük sürenin dolmadan, vergi ve kayıt işlemlerini yaptırmanız gerekmektedir. Aksi durumda cihazınız kullanıma kapatılacaktır. Yasaya göre yurt dışından getirilen cihazın, yurt içinde kullanılabilmesi için verilen süre zarfında cep telefonu harcının ödenmesi ardından da IMEI kaydının yapılması gerekmektedir.

Yurt Dışından Gelen Telefonun Kaydı Nasıl Yapılır?

Yurt Dışından Gelen Telefonun Kaydı Nasıl Yapılır? İlk olarak telefonu kayıt yaptırabilmek için e-devlet sisteminden kayıt hakkının sorgulanması gerekir. E -Devletten sorgulama yapamazsanız 0312 2949494 telefon numarasını arayarak kayıt hakkınızın olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Kayıt hakkınız bulunuyorsa Telefon kayıt ücreti olan harç ücretinin yatırmanız (1.500TL) gerekmektedir.

Yurt dışından gelen telefonun kayıt işlem sırası aşağıdaki gibi olmaktadır. e-Devlet sistemi üzerinden bizzat kendiniz gerçekleştirebilirsiniz.

 • e-Devlet sistemine giriş yaparak,
 • Cep telefonu harcı ödeme uygulamasını seçtikten sonra,
 • Pasaport sahibinin, TC kimlik numarasını girin, ardından istenilen bilgileri ve IMEI numarasını girmeyi unutmayın,
 • Yaptığınız işlemin kotrolünü sağlamak için e-Devlet sistemi üzerinden cihazınızın IMEI numarasını sorgulayabilirsiniz.

Telefon Kayıt Ücretini Nasıl Nerelerden Ödenir?

Telefon Kayıt Ücretini Nasıl Nerelerden Ödenir? Yurt dışından getirmiş olduğunuz telefon için 1.500TL’lik harcı İnternet vergi dairesi cep telefonu harcı yatırma bölümünden kredi kartınızla ödeyebilirsiniz. Ödemek için gerekli bilgiler doldurularak ödeme ekranına geçilerek ödeme yapılır.

Yurt dışından getirmiş olduğunuz telefonu Kayıt için 1.500TL’lik ücreti bir başka yatırma yeri Vergi Daire vezneleridir. En yakın vergi dairesi veznesine başvurarak ödeme yapabilirsiniz. Bu ödemelerin yanında vergi tahsili yetkisi bulunan bankaların veznelerinden de ödeme yapılabilir.

Ödeme Yapıldıktan Sonra Hangi İşlemler Yapılır?

Ödeme Yapıldıktan Sonra Hangi İşlemler Yapılır? Telefon kayıt hakkınızı sorguladınız parayı yatırdınız. Bundan sonra ne yapacaksınız. Bundan sonra yapılacak işlem E-Devlet sistemi ne giriş yapılacak (E-Devlet şifresi olmayanlar postanelerden E-devlet şifresi alabilirler ) kayıt işlemi tamamlanacak. Ardından Kayıt işleminin yapılıp yapılmadığını sorgulanabilir. E-devlet sisteminden sorgulama yapamazsınız. Yapacağınız 0 312 294 94 94 telefonu arayarak sorabilirsiniz.

Pasaport Üzerine Kayıt Yaptırabilmek için Pasaportun Süresi Var mı? Kaç telefon kayıt  Yaptırılır ?

Pasaport üzerine yurt dışından gelen telefon kaydı için son iki yıl içinde pasaport üzerine telefon açılmamış olması ve kişinin Türkiye’ye giriş yaptığı tarihten itibaren 120 günü geçmemiş olması gerekmektedir.

Telefonda İMEİ Numarasını Nasıl Bulabilirim ?

IMEI numarası telefonunuzla arama tuşlarına *#06#  basılmak sureti ile öğrenebilirsiniz.

Yurt Dışında Yaşayanlara Ev ve İşyeri Alımlarında KDV İstisnası

Yurt Dışındaki Varlıkların Türkiye’ye Getirilmesi

Engelli Raporu ile Araba (Araç) Nasıl Alınır?


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. sudeee dedi ki:

  merhaba. yurt dışından telefon getirtdik. benim pasaportum yok. başka birinin pasaport bilgileri ile kayıt yaptıra bilirmiyim. kendi olmadan.bir de e devlet şifresi hemen veriliyor mu. yada aldıktan sonra hemen kullanmaya başlıya biliyormuyuz.tesekkurler…..

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   e devlet şifresi şahsi bir işlem PTT lerden kişinin kendine veriliyor anında başkasının pasaportuna açtırılabilir

 2. ahmet dedi ki:

  kayıt sırasında cep telefon numarasını pasaport sahibinin cep telefon numarasınımı yazılması lazım teşekkür ederim.

 3. BİRCAN dedi ki:

  E-devletten kayıt işlemi sırasında kişisel bilgiler bölümünde cep numarasını istiyor oraya telefon sahibinin mi yoksa pasaport sahibinin bilgileri istenyor. Acil

 4. Beytullah dedi ki:

  Abi ben yurt disindan samsun j3 aldim puk istio onu samsun bayisi yapar mi normal bi teldfoncuya verdik olmadi

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.