Vergi ve Güncel Haber Portalı

Yurtdışından Alınan Otomobiller için Vergi Ödenir Mi?

Yurtdışından Alınan Otomobiller için Vergi Ödenir Mi?

Bugün ki makalemizde yurtdışından alınan otomobiller için vergi ödenir mi sorusuna kapsamlı şekilde yanıt vereceğiz. Türkiye genelinde özellikle otomobil sektörü her geçen gün daha da ciddi bir şekle bürünüyor. Ülkemiz genelinde ki yüksek vergi uygulamaları nedeni ile insanlar artık farklı farklı yöntemler arayışı içerisine giriyor. Fiyatlar anlamda özellikle otomobil fiyatları ülkemizde ciddi anlamda fazla. Dolayısı ile yurtdışından araba alma konusu da insanlar için ayrıca fark yaratıyor. Şimdilerde ise merak edilen diğer konulara da eğilim göstererek bilgiler sunma amacında olacağız.

Yurtdışından Nasıl Otomobil Alınır?

Türkiye’de özellikle Gürcistan’dan otomobil alımı ciddi anlamda yaygın seçeneklerden birisi olarak dikkatleri çekiyor. İnsanlar, özellikle yurtdışı otomobiller konusunda her geçen gün çok daha ilgili bir şekilde büyüme yoluna gidiyor. Otomobil alımı ile alakalı merak ettikleriniz neler? Bunları yorum kısımlarından da sorarsanız yanıtlama yoluna gideceğiz.

Gürcistan’dan araba almanın şartları yine o ülkenin belirlemiş olduğu şartlar ile mümkündür. Örneğin bu ülkeden araba alabilmek için Gürcistan’da oturma ya da çalışma izninizin olması gerekir. Bununla birlikte Gürcistan’dan Türkiye’ye araba alıp getiriyorsanız ve yine yabancı plaka kullanıyor iseniz 2 senede bir Gürcistan’a giriş çıkış yapmanız gerekir. Tabi ki arabanızın sigortasını yine de Türkiye şartlarında yapmanız gerektiğini ek olarak söylemek gerekiyor. Almanya’dan da araba alıp Türkiye’ye getirmek ayrıca mümkün olan diğer seçeneklerden birisi olarak da dikkat çekiyor. Dolayısı ile bu anlamda seçici olmak ve iyi bir şekilde araştırma yapmak gerekiyor.

Yurtdışı Otomobil Vergisi

Yurtdışından Alınan Otomobiller için Vergi Ödemeleri

Evet en çok araştırılan alternatif sorulardan birisi olarak da dikkatleri çekiyor demek yanlış olmaz sanırım. Yurtdışından otomobil almak istiyorsanız ve bu otomobili Türkiye sınırlarına sokmak istiyorsanız gümrük prosedürleri söz konusudur. Almanya’dan ve Gürcistan’dan otomobil almak ve Türkiye’ye getirmek günümüzün popüler aramalarından birisi. Özellikle Gürcistan, otomobil fiyatları konusunda son derece uygun seçenekler ile karşımıza çıkıyor. Türkiye fiyatları ile Gürcistan otomobil fiyatları arasında %50 – %60 arasında bir fark kendisini gösteriyor diyebiliriz.

Yurtdışından alınan otomobiller için vergi ödersiniz. Vergi ödemek zorundasınız. Öncelikle bu iş otomobili sokacağınız gümrükte başlar. Gümrük, bildiğimiz gibi yurtdışından giren her türlü mal için denetleme yapan en yetkili merci olarak kendisini gösteriyor diyebiliriz sanırım. Bu işin her türlü detayı yine gümrükte başlar ve resmiyete burada dökülerek ülkemiz sınırları içerisine giriş sağlanır.

Otomobil öncelikle gümrük memurları tarafında en ince ayrıntısına kadar değerlendirilir. Motor hacmi, yaşı ve maddi değeri gibi detaylar ülkemiz standartlarınca hesaplanır ve bunun için KDV ve ÖTV değerleri belirlenir. Ayrıca gümrük harçları da bu ücretler üzerine eklenir. Ayrıca aracınız için 3 aylık geçici trafik sigortası uygulaması da yine gümrük kapısında uygulanır ve sonrasında ülkemize giriş sağlanır. Aracı aldığınız ülkeye 2 senede bir giriş yapmanız gerekir. Aracı yabancı plaka ile kullanmak ne yazık ki çok da mantıklı seçeneklerden birisi değildir.

Yurtrdışı Otomobil Prosedürleri

Yurtdışı Plaka Otomobil Kullanmak

En başta olumsuzlukları saymak ile bitmez. Ülkemiz içerisinde ki avantajlarına bakacak olursak aslında hiçbir faydası yok. TR plakalı otomobil kullanmak bu anlamda fark yaratan bir seçenek olarak da kendisini gösteriyor demek yanlış olmaz sanıyorum.

Trafik çevirmelerinde sürekli durdurulmanız ve ilgi denetlemesi gibi bazı durumlar kendisini gösterir. Bu da sizler için zaman kaybı olarak kendisini gösterir. Bunun dışında yine alternatif seçenekler üzerine eğilim göstermeniz gerekir. Sigorta ya da kasko gibi imkanlardan en doğru şekilde yararlanabilmeniz için yine TR plaka sizler için avantaj arz eder.

Yurtdışından yabancı plaka ile ülkemize araç getirseniz dahi vergi borcu ödemek zorundasınız. Dolayısı ile vergi anlamında sizlere sunulan herhangi bir avantaj söz konusu değildir.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.