Vergi ve Güncel Haber Portalı

Yurtdışından Elektronik Eşya Getirecekler Dikkat!

23.12.2016
53
Yurtdışından Elektronik Eşya Getirecekler Dikkat!

Yurtdışından elektronik eşya alıp Türkiye’ye getirenlere ek vergi geldi.Önceden tanıdıklarla veya bizzat kişinin kendisi tarafından getirilen elektronik eşyalar artık zamlı olarak Türkiye’ye girecek.Buna göre artık yurtdışından telefon,playstation,televizyon,bilgisayar getirenler için bu durum artık çok da avantajlı olmayacak.Özellikle yurtdışından telefon getirenler baya üzülecekler.Peki ne kadarlık bir ücret alınacak?yazımızda bulabilirsiniz

Ücret Bir Defaya Mahsus Alınacak

yurtdışından elektronik eşya Bakanlar Kurulu, ticari ithalat dışında yurtdışından getirilecek cep telefonu, bilgisayar, televizyon, uydu alıcısı gibi cihazlara yönelik bir defaya mahsus olmak üzere ücret alacak.Yani aynı ürün için daha sonra ücret talep edilemeyecek.

Hangi Cihazdan Ne kadar Ücret Alınacak?

Merak edilen husus bu ücretlerin hangi cihazlar için ne kadar olacağıdır.Hepsine aynı miktarlarda mı yansıyacak?İsterseniz bazı cihazlardan ne kadar alınacağına göz atalım.

Cep Telefonları

Buna göre,yayınlanan tebliğ doğrultusunda 2017 yılında

-cep telefonları için 20 euro,

-bilgisayar ve tabletlere 10 euro,

-oto radyosuna 1 euro,

-pilli radyoya 3 euro bandrol ödenecek.

Televizyon

yurtdışından elektronik eşya Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre televizyonlarda ekran boyutlarına göre farklı ücretler alınacaktır.

-51 ekrandan 148 ekrana kadar olan TV’lerden, ekran boyutuna göre 10 euro ile 80 euro arasında değişen miktarlarda bandrol bedeli adı altında ücret alınacaktır.

Oto Radyo,Video,Bilgisayar ve Tablet

yurtdışından elektronik eşya Bakanlar Kurulu tarafından yayınlanan tebliğle birlikte,

– oto radyo alıcılarından 1 euro,

-videolardan 18 euro,

-bilgisayar ve tabletlerden 10 euro ücret alınacaktır.

-Ayrıca diğer çeşit elektronik cihazlarda farklı ücretler alınacaktır.Buna göre,

-TV ağırlıklı birleşik cihazlardan 9 ile 21 euro arasında,

-radyo ağırlık birleşik cihazlardan ise 1 ile 18 euro arasında,

-cep tipi radyolu mp3-mp4 çalarları ile radyo veya TV’li navigasyon cihazlarından 7 euro,

-radyo veya TV’li DVD-VCD oynatıcılar ile radyo veya TV’li ev sinema sistemlerinden ise 15 euro bandrol bedeli alınacaktır.

İşte Kalem Kalem Tahsil Edilecek Ücretler Listesi

Özellikle yurtdışından getirmenin daha avantajlı olduğunu düşündüğümüz bu cihazlara uygulanacak olan ücretler neticesinde,artık bu durumun pek de avantajlı olmadığı kanaatindeyiz.Burada şunu belirtmek de fayda var.Kişinin bizzat kendisinin getirdiği cihazlarda bu ücret uygulaması vardır.Yani ithalat şeklinde gerçekleştirilen cihaz satışlarında bu uygulama yoktur.Ancak ithalatçı bu durumu fırsat bilip fiyatları artır mı bunu da ilerleyen günlerde göreceğiz.

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.