Vergi ve Güncel Haber Portalı

Yurtdışından Gelen Telefona Yatırılan Harç İadesi Nasıl Olur ?

25.10.2017
209
Yurtdışından Gelen Telefona Yatırılan Harç İadesi Nasıl Olur ?

   Yurtdışınmdan Gelen Telefon kaydı için harç miktarı ne kadar ? Yurtdışından gelen telefon harcı nereye yatırılır ? Bir pasaporta kaç telefon kaydedilir ?  Yanlış yatırılan harç miktarı nerden nasıl alınır gerekli evraklar nelerdir ?Yurtdışından Gelen Telefona Yatırılan Harç İadesi Nasıl Olur ? Ayrıntılar yazımızda. 

Yurtdışından Gelen Telefona Yatırılan Harç İadesi Nasıl Olur ? Yurtdışında milyonlarca sayıda gurbetçi vatandaşımız bulunmaktadır. Bu vatandaşlarımız  tatil, ziyaret, ölüm, doğum ve düğün gibi nedenlerle yılda üç dört defa uzun süreli olarak ülkelerine ziyarete gelmektedirler.  Ülkemize geldiklerinde maalesef yurtdışında kullandıkları   telefonlar için harç yatırmadan kullanamamaktadırlar. Hükümet Yurtdışından gelen telefonları azaltmak ve Bu telefonlardan gelir elde etmek için 2013 yılından bu yana yurtdışından gelen telefonlardan ve telefonlarını Türkiye de kullanacaklardan harç almaktadırlar.

Yurtdışı Telefon Kaydı Nasıl yapılır Ücreti Ne Kadar?

Yurtdışından Gelen Telefon Harç Miktarı Ne Kadar ? Nasıl Ödenir?

Yurtdışından Gelen Telefona Yatırılan Harç İadesi Nasıl Olur ? 2013 Yılından yurtdışından gelen telefonlar için  01/01/2016 tarihinden bu yana 149,20 TL ücret alınmakatadır. Bu ücretler vergi daireleri veznelerinden, banka şubelerinden nakit veya Gelir İdaresi Başkanlığının İnternet vergi dairesi üzerinden  kredi kartı ile  ödenebilirç

Müjde: Tapu harcı, Cep Telefonu Harcı ve Bir çok Ödeme Artık CepTelefonundan Ödenebilecek

 Yurtdışından Gelen Telefon Harcını Öderken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir ?

Yurtdışından Gelen Telefona Yatırılan Harç İadesi Nasıl Olur ? Telefonu kayıt yaptırabilmek için e-devlet sisteminden kayıt hakkının sorgulanması gerekir. E -Devletten sorgulama yapamazsanız 0312 2949494 telefon numarasını arayarak kayıt hakkınızın olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Kayıt hakkınız bulunuyorsa Telefon kayıt ücreti olan harç ücretinin yatırmanız (149.20 TL)   gerekmektedir.

Yurtdışından gelen telefon IMEI kaydı için, kaydedilecek kişiye ait pasaportun son iki yıl içerisinde herhangi bir cihaz kayıt işleminde bulunulmamış ve kişinin Türkiye’ye giriş yaptığı tarihten itibaren 120 günü geçmemiş olması gerekmektedir. Bu şartları araştırmadan kesinlikle kaydettirmeyin.

Kayıt işlemi sırasında Telefona ait İMEİ numarasını kesinlikle doğru yazmaya ve yazdırmaya özen gösteriniz. Eğer ki İMEİ numarası doğru kaydedilmezse telefonunuzu kaydedemezsiniz.

 Telefona Ait İMEİ Numarası Nasıl Öğrenebilirim ?

         Yurtdışından Gelen Telefona Yatırılan Harç İadesi Nasıl Olur ? Telefona ait IMEI numarası telefonun *#06# tuşlarına basılmak sureti ile öğrenilebilir. Bu numaranın yatırdığınız makbuzda doğru yazmasına dikkat ediniz.

Yurtdışından Gelen Telefonları Kayıt yaptırmadan Kaç gün Kullanılmaktadır ?

       Yurtdışından getirilen telefonlar kayıt yaptırmadan 120 gün süreyle kullanılabilmektedir. Telefonu  120 gün içinde kayıt edilmemesi durumunda telefon iletişime kapatılmaktadır.

Yurtdışından Gelen Telefona Yatırılan Harç İadesi Nasıl Olur ?

Yurtdışından Gelen Telefona Yatırılan Harç İadesi Nasıl Olur ? Yurtdışından telefon getirttiniz. Telefon kayıt ettirmek isterken ya İMEİ numarasını yanlış yazdınız. Veya Pasaport sahibinin Türkiye giriş tarihinden  itibaren 120 günü geçti. Veya Pasaporta iki yıl içinde önceden telefon açılması nedeniyle yatırdığınız parayı yanlış yatırmış oldunuz.

Bu tür şekilde yanlış yatırmış olduğunuz yurtdışından gelen telefon harç ücretini geri iade alabilirsiniz. Alabilmeniz bazı şartlar gerekmektedir.

Yolcu beraberinde getirilen cep telefon kullanım izin harcına ilişkin iade talepleri için;

 • İade talebine ilişkin dilekçe, (Dilekçe Örneği Burda)
 • Dilekçe içerisinde harcın iade edileceği kişiye ait banka hesap numarası (Alındı üzerinde kimlik bilgileri yazılı olan kişiye ait IBAN numarası),
 • Harcın ödenmesi sırasında düzenlenen ve harcı ödeyene verilen “vergi dairesi / internet vergi dairesi / vergi tahsil” alındısının aslı ,
 • İade başvurusunun Para kim adına yatmışsa o kişinin şahsi başvurusu,
 • Posta ile başvurularda başvurunun İadeli Taahhütlü veya Kargo ile başvurulması,

gerekmektedir.

 Vergi Dairesi Tarafından Yapılacak İşlemler ?

Yurtdışından Gelen Telefona Yatırılan Harç İadesi Nasıl Olur ?  İade başvurunuzu yaptıktan sonra ilgili vergi dairesi , harcı ödenen telfona ait IMEI numarasının kayıt altına alınıp alınmadığı hususunun Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan elektronik ortamda teyit işlemini yapar. Bütün işlemler doğru ise reddi icap edenlerin 6183 sayılı Kanunun 23 üncü maddesi de göz önünde bulundurularak iade işlemi yapılır. İade sırasında parayı yatıran kişiye ait vergi borcu varsa alacağı iadeden düşülür kalan kişiye verilir.

Bankadan Yurtdışından Gelen Telefon Harcı Ödenirse İadesi Nasıl Nerede Olunur ?

Yurtdışından Gelen Telefona Yatırılan Harç İadesi Nasıl Olur ? Kişi yanlış yatırılan  yurtdışından gelen telefon açma harcını bankadan ödemişse yukarıda şartları tamamlayarak. Ankara Veraset Harçlar Vergi Dairesinden iade alabilir. Çünkü bankalar Telefon harç  ücretini Ankara Veraset Harçlar vergi dairesi adını alır ?

Hurda Yasası Kapsamında MKE Ne Zaman Araç Alımına Başlayacak

Bigi Teknolojileri Kurumuna Ait Konuyla ilgili Sıkça sorulan Sorular Burada

İADE TALEP DİLEKÇESİ İNDİRMEK İSTEYENLER BURAYA

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. burkan kaprol dedi ki:

  merhaba yurtdısından gelen cıhazın odemesını ıkı kere yaptım nasıl ıade alırım
  teskkurler
  burkan kaprol
  burkankaprol@hotmail.com

 2. mahmut dedi ki:

  allah sizin binbir belanızı versin. 2 kelimede anlatılacak şey için sayfa dolusu yazı yazmışsınız. allah sizden bu kayıp dakikalarımı burnunuzdan fitil fitil geitrsin.

 3. Göksenin Acarkan dedi ki:

  Emei Numarasını yanlış girişim,internetten ödeme yapmıştım nasıl geri alabilirim.doğru imei numarasına aktarabilirmiyim.

 4. Sercan dedi ki:

  Dilekçe örneğinin linki çalışmıyor .Lütfen güncellermisiniz..

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.