Vergi ve Güncel Haber Portalı

Zimmet Sorgulama Nedir? Nasıl Yapılır?

17.12.2019
9
Zimmet Sorgulama Nedir? Nasıl Yapılır?

Zimmet Sorgulama Nedir? Nasıl Yapılır? Zimmet sorgulama işleminin ne demek olduğunu insanlar Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak çalıştıklarında atama işlemleri gerçekleştiğinde anlayabilmektedirler. Nedeni ise Zimmet kelimesinin ancak Sağlık Bakanlığı’nca ataması yapılan personeller için kullanılıyor olmasıdır. İnsanların Sağlık Bakanlığı tarafından bünyesine atamasının gerçekleştirilme işlemine verdiği isim olmaktadır. İnternetin hayatımıza girmesi ile artık pek çok işlemi dışarı bile çıkmamıza gerek kalmadan oturduğumuz yerden halledebilir hale gelmiş bulunmaktayız.

Zimmet sorgulama işlemi Sağlık Bakanlığı tarafından kullanılan bir sistem olmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından ataması yani zimmeti gerçekleştirilmiş mi sorgulaması için Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı sistem üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen Çekirdek Kaynak Yönetim Sistemi ile Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan tüm sağlık görevlileri ya da diğer tüm çalışanlar görev yerlerini sorgulamak için bu sistem üzerinden Zimmet Sorulama işlemlerini yapabilmektedirler.

Sağlık Bakanlığı’na ait olan resmi web sayfası üzerinden ckysweb.saglik.gov.tr adresi üzerinden,adınıza çıkan personel görev yeri sorgulamasını tarafınızdan gereken tüm bilgilerinizi girerek sorgulayabilirsiniz. Girmiş olduğunuz bilgiler eksiksiz ve doğru olduktan sonra tüm işlemlerinizi ekranda görebilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı Zimmet Sorgulama Sisteminden Yapılan İşlemler Nelerdir?

Sağlık Bakanlığı Zimmet Sorgulama Sisteminden Yapılan İşlemler Nelerdir? Sağlık Bakanlığı’na ait olan resmi web sayfasına girişinizi yaparak, Sağlık Bakanlığı’na bağlı olan sağlık çalışanları ve diğer çalışanların tamamı olarak görev yeri ve sorgulamaları ve zimmet sorgulamaları sayfaları birleştirilerek görev yapacak olan personelim bilgilerine daha rahat ulaşması sağlanmaktadır. Sistem Sağlık Bakanlığı tarafından en güncel halde geliştirilmiş bulunmaktadır. Sayfaya girmek istediğinizde hata uyarısı veriyor ise bağlı bulunduğunuz il müdürlükleri ile görüşerek bilgilerinizin ÇKYS üzerinden kimlik bilgileri ekranında NVİ güncelleme butonu ile güncelleme yapılmasını talep ederek daha sonra tekrar sisteme girmeyi deneyebilirsiniz.

Sisteme giriş yaparak sorgulamasını yapabileceğiniz işlemler aşağıdaki gibi olmaktadır.

  • Zimmet Sorulama işlemi,
  • Sağlık Bakanlığı bünyesinde görev yapan çalışanların durum sorgulaması,
  • Doktor olarak görev yapan ya da sağlık personeli olanların görev yeri sorgulama ve görüntülemesi.

Sağlık Bakanlığı’nca Zimmete Düşme Nasıl Olur?

Sağlık Bakanlığı’nca Zimmete Düşme Nasıl Olur? Sağlık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen personel alımlarının başlamasının ardından Devlet Hizmet Yükümlülüğü (DHY) olan kura çekilişine katılım sağlarsınız. Kura çekilişinin ne zaman gerçekleşeceği yapılan duyurular ile ilan edilecektir. Gerçekleştirilecek olan tüm atama süresi, yayınlanacak olan takvim aşamasına göre yapılacaktır.

Kura çekilişinin ardından, yani adınızın yapılan kura işleminde çıkmasının ardından ise sonraki aşama da görev yerinizin netleşmiş olmasıdır. Görev yerinin belirlenmesinin ardından, yapılan kuranın ve tebligatlarının gelmesinin ardından eğer gelen listede adınız mevcut ise göreve başlamaya uygun görülmüş bulundunuz demektir. Tebligat işleminin yayınlanmasının ardından ise beklemeniz gereken bir zaman zarfı mevcut olmaktadır. Bu zaman zarfına Zimmete Düşme denilmektedir. Yani Zimmet Sorgulaması yaparak adınızın Zimmete Düşme olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Adınızı Zimmet Sorgulama ekranında gördükten sonra ise işe başlama belgelerinizi toparlayarak işe başlayacağınız yere gidebilirsiniz. Zimmet kaydınız tebligat yayınlandıktan sonra sistem üzerine düşmektedir. Zimmet kaydınızı tebligatın ardından en fazla bir gün sonra sistemde görüntüleyebilirsiniz. Zimmet kaydınız düştükten sonra belgelerinizi toplayarak göreve başlamak için hazırlanmalısınız.

Zimmet Kaydı Düştükten Sonra Göreve Başlamak için Gereken Belgeler Nelerdir?

Zimmet Kaydı Düştükten Sonra Göreve Başlamak için Gereken Belgeler Nelerdir? Zimmet kaydınızın düşmesinin ardından artık görev yerinize gitmek ve görevce başlamak için tarafınızdan bir takım belgeler istenmektedir. Gereken belgeler aşağıdaki gibi olmaktadır.

  • 6 Adet Vesikalı Resim
  • Askerlik Durum Belgesi
  • Mal Bildirim Formu
  • Sağlık Belgesi
  • Adli Sicil Kaydı Belgesi
  • Ek Belgeler

Mal Bildirim Belgesi Nereden Alınır?

Mal Bildirim Belgesi Nereden Alınır? Mal Bildirim Belgesi almak için internet ortamından sorgulama yaparak almanız mümkün olmaktadır. Bu sayfayı bilgisayarınıza indirip çıktısını alarak mavi tükenmez kalem ile doldurabilirsiniz. Form üzerinde istenen sicil numaranızı e-Devlet sistemi üzerinden bulabilirsiniz. Bilgilerin doğru ve eksiksiz olmaması gerekmektedir.

Zimmet Sorgulama Ve ÇKYS Sorgulama Sistemi Birbirinden Farklımıdır?

Zimmet Sorgulama Ve ÇKYS Sorgulama Sistemi Birbirinden Farklımıdır? ÇKYS sorgulama ve Zimmet sorgulama aynı değildir. ÇKYS sistemi üzerinden Zimmet Sorgulama işlemi yapılabilmektedir. ÇKYS sistemi Zimmet Sorgulama sistemine göre daha geniş ve kapsamlı bir sistem olmaktadır. ÇKYS sistemi üzerinden Zimmet Sorgulama işlemi yapmak isteyen vatandaşların sisteme kayıt olması gerekmektedir. Sistem içerisine giriş yapabilmek için kullanıcı adı ve şifre gerekmektedir. Fakat Zimmet Sorgulama sisteminde üye yani kayıt olma şartı aranmamaktadır. Vatandaşlar sorgulamalarını üye olmadan istenilen bilgileri sistem üzerine girerek gerçekleştirebilirler.

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.