Vergi ve Güncel Haber Portalı

Eşi Vefat Eden Kadınlara Maaş.Ne Kadar Veriliyor?

09.02.2017
54
Eşi Vefat Eden Kadınlara Maaş.Ne Kadar Veriliyor?

eşi vefat eden kadınlara maaş.Devlet tarafından her kesime sosyal yardım sağlanmaktadır.Sosyal devlet olmanın gereği olarak vatandaşlara sağlanmakta olan yardımlara yeri geldiğinde değinmeye çalışıyoruz.Daha önceki yazılarımızda devletin yapmış olduğu yardımların birkaçından bahsettik.Bu yazımızda da eşi vefat etmiş kadınlara sağlanan yardımların neler olduğuna değineceğiz.Eşi vefat eden bayan nakdi destek alabilir mi? ne kadar alır? nereye başvuru yapılması gerekir?detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakdi Yardım Program Nedir?

eşi vefat eden kadınlara maaş.Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan bir programdır.   Kadınların yoksulluktan daha fazla etkilendiği gerçeğinden hareketle oluşturulan “Eşi Vefat Etmiş Kadınlar için Bir Nakit Sosyal Yardım Programı Geliştirilmesine Yönelik Araştırma Projesi” Boğaziçi Üniversitesi ile işbirliği içerisinde yürütülmüştür.  2010 yılı Aralık ayı itibarıyla proje tamamlanmıştır.

Projenin tamamlanmasını müteakip kanıta dayalı sosyal politika anlayışı çerçevesinde,   29.12.2011 tarih ve 2011/8 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fon Kurulu kararı ile eşi vefat etmiş kadınlara yönelik düzenli nakdi sosyal yardım programı başlatılması kararı alınmıştır.   2012 yılı Şubat ayı itibarıyla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıfları tarafından vatandaşlarımızın başvuruları alınmaya başlanmıştır.

Programdan Kimler Yararlanabilir?

eşi vefat eden kadınlara maaş.Programın adından da anlaşılacağı gibi hedef kitle, eşini kaybetmiş kadınlardır.Eşin vefat etmiş olması gerekli şarttır. Eşinden boşanma durumlarında bu yardımdan yararlanılmaz.Eşinden boşanmış olup, sonradan eşinin vefat etmesi durumunda da bu yardımdan yararlanılmaz.

Programa Başvuru Nasıl Yapılır?

eşi vefat eden kadınlara maaş.Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sağlanan bu programdan yararlanmak isteyen eşi vefat etmiş kadınların,resmi ikametgahlarının bulunduğu il/ilçe sınırları içinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına başvuru yapması gerekmektedir.Başvuru yaparken herhangi bir belgeye gerek kalmadan direkt nüfus cüzdanıyla başvuru yapılabilir.

Ne Kadar Nakdi Yardım Yapılacak?

eşi vefat eden kadınlara maaş.Başvuru yapan eşi vefat etmiş kişiler,ilgili heyet tarafında incelemeye tabi tutulur.Yradım yapılmasına karar verildikten sonra, ilgili kişiye 2 ayda verilmek üzere 500 TL yardım bağlanır.Başvurusu kabul edilen kadınlara PTT’den adlarına hesap açılır.Verilecek yardım PTT hesaplarına 2 ayda bir yatırılır.

Asker Ailelerine 500 TL Yardım Şartları Nelerdir?

 

Kronik Hastalara Sosyal Yardım

 

Kira Beyannamesinde İndirim Nasıl Olur Hangi Giderler İndirilebilir ?

 

65 Yaş Aylığı Ne Kadar?Kimler Başvurabilir?Başvurular Nereye Yapılacak?

 

Ailelere Müjde.Okul Çağındaki Çocuğa 821 TL Verilecek


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. osman dedi ki:

  Merhaba babamin vefatindan dolayi annem 1000 tl kadar maas aliyor yani esi vefat edenlerler kapsaminda yardim yada maas akabilirmi bende calismiyorum ve krojonik hastaligim var ditabet tip 1 bununla ilgilide bir aylik bilginiz varmi

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru yapmanızda fayda görüyoruz.Değerlendirmeye alacaklardır.

 2. ismail dedi ki:

  ANNEME DUL MAAŞI BAŞ VURUSU YAPTIM SORDUM ÇIKTI DEDILER 2 AYI 10 GÜN GECTI HALA PARA YATMAMIS. POSTANEDE GÖZÜKMÜYOR. NE YAPMAM LAZIM BENI BİLGİLENDİRİRSENİZ ÇOK TESEKUR EDERIM

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   sosyal güvenlik kurumunu arayabilirsiniz.

 3. gamze dedi ki:

  merhaba iyi günler;
  Babamı 1 buçuk sene oldu kaybedeli üvey annem var ve 1 tane üvey kardeşim var ben şuan çalışmakta olduğumdan dolayı maaş çekemiyorum benim almadığım para birikiyomu acaba?
  Çeyiz parası için gerekli olan şartlar nedir maaşı nekadar süre çekmem gerek bilgi alabilirmiyim?

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   yazımızda detaylar bulunmaktadır.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.