Vergi ve Güncel Haber Portalı

Müjde İnternette Kotasız Dönem 1 Mayıs 2017 Tarihinde Başlıyor

09.04.2017
44
Müjde İnternette Kotasız Dönem 1 Mayıs 2017 Tarihinde Başlıyor

    İnternet üzerinden çok indirme işlemi yapan  kişiler için müjdeli haber geldi. Adil Kullanım Kotasız internet uygulaması 1 Mayıs’tan itibaren başlıyor.  Uygulamada artık gece 02:00 ve sabah 08:00 arasındaki veri kullanımı ve indirme işlemleri Adil Kullanım Kotası (AKK) kapsamında değerlendirilmeyecek.

Müjde İnternette Kotasız Dönem 1 Mayıs 2017 Tarihinde Başlıyor.  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan daha önce yapmış olduğu açıklamalarda Adil Kullanım Kotası uygulamasının 2018 Aralık ayında tamamen kaldırılacağını  belirtmişti. Yine  Adil Kullanım Kotası kaldırma işlemi çalışmalarının bir bölümünün 2017 yılında yürürlüğe gireceğini söylemişti.

Adil Kullanım kotası kaldırma  çalışmalarında artık sona yaklaşıldığı görülüyor. İnternet kullanıcılarının kâbusu olan Adil Kullanım Kotası uygulamasında yeni bir düzenlemeye gidildi.  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) yeni uygulamayı internet servis sağlayıcılarına gönderdi. Kota aşımı sonrası minimum hız sınırı artık değişiyor.

1 Mayıs 2017 Tarihinden İtibaren Gece Kota Uygulaması Olmayacak

 Müjde İnternette Kotasız Dönem 1 Mayıs 2017 Tarihinde Başlıyor.  Mevcut uygulamada servis sağlayıcılardan satın aldığınız tarife ve hız ne olursa olsun, sınır aşıldıktan sonra kullanabileceğiniz bağlantı 3Mbps’ye düşüyordu. 1 mayıstan sonra uygulamada ise farklılıklar olacak.

 Müjde İnternette Kotasız Dönem 1 Mayıs 2017 Tarihinde Başlıyor.  1 Mayıs’tan itibaren başlayacak uygulama ile artık  gece 02:00 ve sabah 08:00 arasında veri kullanımı ve indirme işlemleri Adil Kullanım Kotası kapsamında değerlendirilmeyecek. Internet kullanıcıları bu sayede geceleri internet sitelerinde daha hızlı gezinti yapabilecek. Daha hızlı indirme işlemi yapabilecek.

Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından internet servis sağlayıcılarına gönderilen yeni düzenlemedeki bir diğer yenilik de, gece saatlerinin dışında kalan ve kotaya tabi dönemdeki kullanımlardaki veri tüketiminin aşılması hâlinde yani tarafımıza tanınan adil kullanım kotası bittikten sonra  internet hızının düşüşün bağlantı kalitesi uyguluması değişiyor.

Yeni Uygulamada Kota Aşıldıktan Hız Mevcut Kullanılan Tarifenin Hızına Göre Değişecek

          Müjde İnternette Kotasız Dönem 1 Mayıs 2017 Tarihinde Başlıyor. Şu anda ki  uygulamada tarifeniz ne olursa olsun adil kullanım kotasını  aştıktan sonra hız 3 Mbps’e düşüyordu.  Bundan böyle bu alt sınır tarife hızının çeşidine göre değişecek.  En düşük kullanım hızı olan 8 Mbps bağlantıda Adil Kullanım Kotasına aşıldıktan sonraki hız yine 3 Mbps olurken, diğer tarifelerde bu alt sınır kademe kademe yukarı çekildi.

Örneğin, 16 Mbps bağlantı hızı kota aşımı sonrasında 5 Mbps olarak kullanılabilirken 50 Mbps tarifesine sahip bir başka kişi kotayı aştığında hızı 16 Mbps’e düşecek. Tarife bazında internet bağlantı hızının kota sonrası düşeceği sistem aşağıda ki şekilde olacaktır.

      Bağlantı Hızınız                AKK   Aşıldıktan Sonra Düşecek Bağlantı Hızı

                      8 MBPS                                                                                    3 MBPS

                    16 MBPS                                                                                    5 MBPS

                    24 MBPS                                                                                    8 MBPS

                   50 MBPS                                                                                   16 MBPS

                   100 MBPS                                                                                24 MBPS

                  500 MBPS                                                                                32 MBPS

               1000 MBPS                                                                                 64 MBPS

İstifa Edene İşsizlik Maaşı Verilecek

İşsizlik Maaşları ve Faydalanma süresi Artıyor 2017 İşsizlik Maaşı Ne Kadar Oldu Başvuru Şartları Ve Kimler Alabilir

Yurtdışında Yaşayan Vatandaşlara İndirimli Konut Satışı Nasıl Olacak ? Detaylar Belli Oldu

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.