Vergi ve Güncel Haber Portalı

Maddi Durumu Olmayan Ailelerin Çocuklarına Nakdi Yardım

19.10.2019
1.932
Maddi Durumu Olmayan Ailelerin Çocuklarına Nakdi Yardım

Maddi Durumu Olmayan Ailelerin Çocuklarına Nakdi Yardım, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından alınan karar doğrultusunda okul çağındaki çocuğa para desteği. Devletin her alanda durumu olmayan aileler için her zaman yaptığı desteklerden güncellemeler ve hatta yeni yardım seçenekleri olduğunda sizleri haberdar etmeye devam edeceğiz. Devlet tarafından yapılan ancak birçok vatandaşımızın henüz belkide hiç duymadığı birçok yardım seçenekleri bulunmaktadır. Aile, Sosyal ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca, maddi imkansızlıklar nedeniyle çocuklarına bakamayan ailelere sağlanan desteklerden sadece bir tanesidir okuyan çocuğa maddi yardım ödeneği.

Durumu Olmayan Öğrenciler İçin Nakdi Yardım

Durumu Olmayan Öğrenciler İçin Nakdi Yardım, Maddi açıdan okumasına engel durumlar teşkil eden okul çağındaki çocuğa para desteği. Bu uygulama,Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca ,Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülür.Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmeti adı altında yapılan bir uygulamadır.Bakanlık kontrolüyle yapılan uygulamada,  yoksul durumdaki ailelerin çocukları baz alınıyor.Buna göre,çocukların sadece ekonomik yetersizlikler yüzünden yurtlara vermesinin önüne geçmek amaçlanıyor. Her okul sınıfına göre belirlenen nakdi yardım ödemeleri bulunmaktadır. İlkokul, Ortaokul, Lise ve hatta Üniversite öğrencileri için yapılan nakdi yardım ödemeleri farklı olmaktadır.

Durumu Olmayan Öğrencilere Verilecek Yardım Miktarı Ne Kadardır?

Durumu Olmayan Öğrencilere Verilecek Yardım Miktarı Ne Kadardır? Maddi imkansızlıkları bulunan ve okula bu sebeplerden ötürü gidemeyecek olan öğrencilere devlet tarafından çocuklara para desteği. Maddi durumu yetersiz olan aileler için verilecek tutarlar değişiklik göstermektedir. Çocuğun ilköğretim, orta öğretim ve yüksek öğretim düzeyine göre miktarlar değişebiliyor. Yapılacak olan yardım ödemeleri miktarları Ödemeler sosyal ve ekonomik destek yönetmeliği gereği belirlenen miktarın Genel Müdürlükçe belirlenen yüzdelik oranlarına göre yapılmaktadır. 2019 yılında verilecek maddi yardımlar aşağıda belirtilmiştir.

 • Çocuğu okul öncesi eğitim çağında olan ailelere yapılacak yardım: 620,34 TL
 • Çocuğu ilköğretim çağında olan giden ailelere yapılacak yardım: 930,50 TL
 • Çocuğu orta öğretim çağında olan  ailelere yapılacak yardım: 992,54 TL
 • Çocuğu yüksek öğretim çağında olan ailelere yapılacak yardım: 1.116,60 TL maddi destek verilecek.

Konuyla ilgili şartlara buradan ulaşabilirsiniz.

Yardım Ödemeleri Maaş Şeklinde Mi Verilecek?

Yardım Ödemeleri Maaş Şeklinde Mi Verilecek? Okul çağındaki çocuğa para desteği ödemeleri maaş şeklinde olmamaktadır. Sosyal ve ekonomik destek hizmeti ödemeleri maaş ödemesi değildir. Ailenin ekonomik koşullarınızı iyileştirme ve değiştirme çabalarını desteklemesi, çocuklarının bu süreçte zarar görmeden bakımı ve ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla geçici süre ile yapılmaktadır.Yardım alan kişilerin  kendi kendilerine yetecek hale gelebilmeleri, bir iş ve meslek edinerek ailesini geçindirebilecek duruma gelmek için çaba göstermeleri gerekmektedir. Yapılan nakdi ödemeler ailelerin durumlarında değişiklik yani iyileşme görüldüğü takdirde yardım kesilmektedir. Okuyan öğrenciler için sağlanan nakdi yardım ödemeleri Resmi Gazete’de yayımlanan SED yönetmeliği kapsamına göre yapılmaktadır.

SED  Nakdi Yardım Ödemesinden Nasıl Faydalanılır?

SED  Nakdi Yardım Ödemesinden Nasıl Faydalanılır? Devlet tarafından yapılacak olan nakdi yardım seçeneğinden faydalanmak için belirli koşulları yerine getirmeniz gerekmektedir.

 • Öncelikle, bir dilekçe ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine başvurulur.
 • Meslek elemanı olarak görev yapanlar (Sosyal Çalışmacı, psikolog, çocuk gelişimcisi, psikolojik danışmanlık ve rehberlik öğretmeni ve sosyolog) müracaat da bulunan kişi ile bir ön görüşme yapar.
 • Durumunun sosyal ve ekonomik destek ile desteklenmesi uygun olduğu kanısına varıldığı takdirde başvuruda bulunan kişiye kayıt açılır ve dosyası oluşturulur.
 • Daha sonra bu kişiler hakkında sosyal inceleme yapılır.
 • Sosyal inceleme sonucunda sosyal ve ekonomik destek hizmeti ile çocuklarının ailesi yanında desteklenmesi uygun görülen verilmesine karar verilen kişilerin için gerekli işlemler başlatılır.

SED Nakdi Yardımdan Faydalanmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

SED Nakdi Yardımdan Faydalanmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir? Nakdi yardım ödemelerinden faydalanmak için gerekli bazı evraklar gerekmektedir. Bu evraklar aşağıdaki gibi olup eksiksiz olması gerekmektedir.

 • T.C. Kimlik Numarası beyanı,
 • Gerektiğinde alınacak sağlık raporu, öğrenci belgesi,
 • İş-Kur veya meslek kurslarına başvurduğuna dair belge,
 • Müracaatçının durumunu tespit amacıyla talep edilebilecek diğer belgeler.
 • İl Müdürlüğü veya  Sosyal Hizmet Merkezi  Müdürlükleri, muhtaç kişilerle ilgili başka bilgi ve belgeleri elde edebilmek amacıyla başka araştırmalarda  da bulunabilir.

Durumu Olmayan Öğrenciler İçin Yapılan Nakdi Ödeme Oranları

Durumu Olmayan Öğrenciler İçin Yapılan Nakdi Ödeme Oranları aşağıdaki gibidir. Her eğitim kurumuna göre yapılacak ödeme ve oranları farklılıklar göstermektedir.

Eğitim Grupları

Oranlar % 2019 Ocak-Haziran Ekonomik Destek Tutarı

Okul Öncesi Çocuk

50

620,34TL

İlköğretime Devam Eden Çocuk

75

930,50TL

Orta Öğretime Devam Eden Çocuk

80

992,54TL

Orta Öğretim Seviyesinde Olup Okula Devam Etmeyen Çocuk

50

620,34TL

Yüksek Öğretime Devam Eden Çocuk

90

1.116,60TL

Kuruluş Bakımından Ayrılan Gençler 40

496,27TL

Vergi Mükelleflerinin Sorumlulukları Nelerdir ?

Aracı Elinde Olmayanlar Hurda Yasasından Nasıl Faydalanabilir?

Askerlik Para Cezası Ne Kadar? Nereye Ödenir?


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1671 YORUM
 1. gülperi dedi ki:

  benim üç çocuğum var ve eşimle ayrıyım evim kira asgari ücretle çalışıyorum evimin kirası 400 tl iki çoçuğum okuyor.Biri lise 10 .sınıfta diğeri ortaokulda7.sınıfta ben bu yardımda faydalanamıyorum.ne yapmam lazım bana bu konu hakkında yardımcı olurmusunuz

 2. Ozan dedi ki:

  Ben lise 3.sınıfta okuyorum babam emekli fakat kredi çektiği için emekli maaşı 150 tl alıyor ben faydalanabilirmi yim

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   başvursun ancak zor

 3. Yıldız dedi ki:

  Mrb. Benim eşim sigortalı çalışıyo ben ev hanımının 3 tane çoçuk var biri ortaokul ikiz kızlar ilkokul bizde bu yardımdan yararlanabilirmiyiz acaba

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   değerli okurumuz maaşı olanlara genelde vermiyorlar siz yinede başvurunuz

 4. Elif dedi ki:

  Benim.esimde calisiyor 2. Tle almiyor bile bu paraylan ben 3 cocukmu okutayim evimemi bakayim ustelik 800 tl yakin sehir merkezine uzak oldugum icin yol parasii veriyor kizim ve esim haksizlik degilmi bu simdik sigortamiz var diee ben neden yararlanamiyorum.bubyrdimdan maddi durumum yok yok

 5. Aslı dedi ki:

  Merhaba 2 çocuğum var kızım lise son sınıfta 3 yaşında oğlum var anaokuluna gidiyor sadece ben çalıyorum evim kira kıxımın masrafları çok ağır servis okul oğlumun yuvasıda eklenınce altından kalkamaz oldum eşim iş arıyor ama bulamayor doğru düzgün para getirwmıyor eve bende yardım alabılırmıyım. Nereye başvurmam gerek ve hangi evraklar bana söylermisiniz yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvuru yapabilirsiniz.

 6. Nur dedi ki:

  Benim eşinde 5yildir cezaevinde cezası çok birtane 8yasinda kizim vae evim kira bende almak istiyorum yardım

 7. Dudu dedi ki:

  Eşimle boşanma asamasindayiz ilk okula giden oğlum orta okula giden kizim var çalışmıyorum kiradayım bende alabilirmiyim her çocuğa ayrı ayrı aylık veriyorlarmi

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   şartlar uygun ise alabilirsiniz.

 8. Sennur geldi dedi ki:

  Esimden ayriyim emekli memurum.kirada oturuyorum dogalgaz elek su vb.elime azpara kaliyor .bu burs parasindan alabilirmiyim.trabxondayim.

 9. Canan dedi ki:

  Benim eşim öldü 2 oğlum var 7 ve 9 sınıf üçümüze bağlanan toplam 1100 başkanda gelirim yok bende alabilirmiyim ve nasıl teşekkür ederim

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvuru yapabilirsiniz.

 10. Fadimana goktas dedi ki:

  Benim esimde inşaat işçisi şuanda da iş yok zaten.iki çocuk.acikcasi ev falan kira değil ama eşim calisamadigi için açıkçası baya bı zor durumdayiz

 11. harika dedi ki:

  annem agır engellı bakım maası alıyorum.bende 3 ayda 1. 2022 engellı maası alıyorum.annem babasından yetım maaşı 780 tl alıyor ev kıra elektrık su dogalgaz derken gecım zor.2 tane oglum var 1.i 7 yas ilkokul1 e gıdıyor engellı zıhınsel dıge oglum 4 yasında o da engellı epılepsı hastası /66 ngel fakat 2 cocugumada ngellı maası alamıyorum.bu durumda çocuklaım için egıtım yarrdımı alabılırmıyım.

 12. Elif dedi ki:

  Nasıl başvuracağım acaba, anlatır mısınız?

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   en yakın aile ve sosyal il Müdürlükleri veya ilçe merkezlerinden

 13. atakan dedi ki:

  slm benim iki cocugum var biri ilk okula biri ana okulu nasıl yardım alcam yardımcı olcak varmı

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvuru yapabilirsiniz.

 14. Ayten dedi ki:

  Slm eşim mahkum 4.5yıl ceza aldı resmi nikahlıyız ama1senedir ayrı yaşıyorduk.ondan dolayı mahkum parası alabilirmiyim alırsam nereye basvurmalıyım.elimde mahkum olduğuna dair evrağı var görüşüne gittim bu parayı taleb etmemi söyledi eşim.tsklr

 15. Dilek dedi ki:

  Merhaba benim eşim tek başına çalışıyor ev kira ben ev hanımıyım 3 tane çocuğumuz var birtanesi lise digeri orto okul ogrencisi digeri seneye ana okuluna başlayacak biz bu yardımı alabiiliyormuyuz hiçbir sekilde mal varlığımız yok

 16. burak dedi ki:

  merhaba, annem ve babam ayrıldılar. bize abim bakıyor. evimiz kira. sahip olduğumuz hiçbir şey yok. bir yerde çalışmıyoruz ben ve annem. ben açıktan üniversite okuyorum. onun için de geçerli mi bu yardım? sizce başvuru yapmalı mıyız? ve gitmemiz gerekse annem veya abimden hangisi benimle gelmeli? cevaplarsanız sevinirim.

 17. Sultan dedi ki:

  Merhaba benim 8kardesim var suan 5i evde ucumuz evliyiz babam kirada tek basina calisiyor bir ortaokul bir universite iki liseye giden kardesim var babamin ustunde kamyon gozukuyor bu yardimlardan fayfalanabilirmi

 18. sema dedi ki:

  meraba benim eşim çalışmıyor 3 tane oğlum ar 2okuyor evim kira çok zor durumdayım ne elektirimi ne suyumu ödeye biliyorum okul masraflarıda ağır byle giderse diğerlerinide okuldan alacam yardımala bilirmiyi nereye baş vurmam lazım yardımcı olurmusunuz

 19. arif dursun dedi ki:

  selamunaleyküm 3 çocuğum var biri 16 yaşında okumuyor bıraktı biri 8 yaşında 3e gidicek biri 6 yaşında 1e başladı yeni seyyar satıcıyimi evim kira bu yardımda faydalanabilirmiyim bilgi verirmisiniz bir zahmet

 20. suzan maden dedi ki:

  Merhaba eşim 11 aydır cezaevinde ve 6 yıl daha cezası var. 9 yaşında bir kızım var ilkokul 4. Sınıfa gidiyor eşimin ailesinin durumu iyi ama hiçbir şekilde yardım görmüyorum onların verdiği evde oturuyorum tapusu onlara ait ben bu yardımlardan yararlanabilirmiyim bende çalışmıyorum bu arada sadece evde etiket işi yapıyorum ve bir apartmanın merdivenlerini siliyorum en yakın zamanda cevabınızı bekliyorum.

 21. derya dedi ki:

  iyi günler eşimde bende çalışıyoruz asgari üçretle 1.kızım 6 sınafa 2.kızım 1.sınıfa gidiyo evimiz kira kredi kartı borclarımız var bakıcı parası ve yardım alabilirmiyiz

 22. Gülçin dedi ki:

  Mrb ben eşimden ayrildim 7 sene once ikizlerim var 7. Sinifa gidiyorlar ve 2 sene once tekrar bi evlilik yaptim 16 aylik da biz kizim var .ikizlerin babalrindan nafaka almıyorum simdi ki esim ssk li ben de egitim yardimi almak icin başvuru yapsam alabilirmiyim .ikizlerin velayeti bende

  1. Vergi Hocası dedi ki:

   Merhaba
   Başvuru yapabilirsiniz. Fakat muhtarlıktan Muhtaçlık Belgesi alarak başvurunuzu gerçekleştirin.

 23. Elif dedi ki:

  Merhabalar bende sed yardimina baş vurdum ve sed yardimi dişinda bulunmadiğiniz yazayor ne anlama geliyor acaba bilen varmi şimdiden teşekkürler

  1. Vergi Hocası dedi ki:

   Merhaba
   Başvurunuz henüz inceleme aşamasında olabilir.

 24. Durmuş dedi ki:

  Merhabalar benim 5 çocuğum var maaş alıyorum maasimda borç kesintisi var 4 tane çocuğum okuyor bana tekrar verirlermi

 25. Aysel dedi ki:

  Merhaba emre bey ben eşimden boşandım 2 tane çocuğum var 1 tanesi 2.ci sınıfa gidiyor diğer oğlum kuran kursuna gidiyor babamin evinde yasiyorum emekli ama bana destegi olmuyo hemen hemen hergun evinden kovaliyor maddi gelirim yok çalışamıyorum cocuklarimi bırakacak yerim yok mümkünse sizden maddi olarak destek bekliyorum

 26. Pınar dedi ki:

  İyide korona deyip sokağa cıkmayın deyip milleti o kalabalığamı sürüklüyorlar onlıne başvuru yokmu acaba ?

1 16 17 18
Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.