Bireysel Emeklilikte Devlet Katkısı Neden Hala Hesaplara Yansımadı?

Bireysel Emeklilikte Devlet Katkısı Neden Hala Hesaplara Yansımadı?

Bireysel Emeklilikte Devlet Katkısı Neden Hala Hesaplara Yansımadı? Memurlar,15 Nisan 2017’den itibaren otomatik bireysel emeklilik sistemine katıldı.İlk kesintiler de 15 nisan itibariyle maaşlara yansıdı.Memurlar sisteme geçmeden önce hangi banka ile anlaşma içinde olacaklarını merak ediyorlardı.Bu sorunun cevabı da yine 15 nisan tarihinde yanıtlanmış oldu.Buna göre , genel olarak,memur maaşını hangi bankadan alıyorsa o bankanın bireysel emeklilik sistemine dahil oluyor.Peki kesinti sonrasında bankada ne kadar paranız oldu baktınız mı?Devlet katkısı hesaplara yansımış mı? Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Devlet Katkısı hesaplara Henüz Yansımadı

Bireysel Emeklilikte Devlet Katkısı Neden Hala Hesaplara Yansımadı? Memurlar maaşındaki bes kesintisini gördükten sonra devlet katkısının yatıp yatmadığını merak etti.Ancak devlet katkısının henüz yatmadığını gördü.Bunun nedeni sorgulamak için ilgili bankanın müşteri hizmetlerini arayan memurlar,devlet katkısının yatmadığını teyit etmiş oldular.Banka yetkilileri, kamu kurumların sisteme birden yüklendiğini söyleyerek devlet katkısının henüz yatmadığını ancak önümüzdeki günlerde yatacağını söylediler.Banka yetkilileri, paranın değerlendirildiği fon hesaplarının ise aktif olduğunu vurguladı.Yani kesilen para, 15 nisandan beri fonda değerlenmektedir.

Devlet Katkısı Hangi Yıllar İçin Yüzde Kaç Alınacak?

Bireysel Emeklilikte Devlet Katkısı Neden Hala Hesaplara Yansımadı?  Sisteme dahil olanlara, aylık katkı payının yüzde 25’i oranında destekte bulunulacak. Cayma hakkını kullanmayanlara bir kereye mahsus olmak üzere bin lira destek verilecek. Ancak bu imkandan yararlanmak için en az 3 yıl sistemde bulunmak gerekecek. İlk 3 yılda sistemden ayrılanlara devlet katkısı verilmeyecek. Devlet katkısı

hak ediş oranı 3-6 yıl için yüzde 15,

-hak ediş oranı 6-10 yıl için yüzde 35,

-hak ediş oranı 10 yılını dolduranlar için yüzde 60,

-sistemde en az 10 yıl bulunan ve 56 yaşını tamamlayan çalışanlar için yüzde 100 olacak.

 Kimler Bireysel Emeklilik Sistemine  Katılmak Zorunda

 Bireysel Emeklilikte Devlet Katkısı Neden Hala Hesaplara Yansımadı?  1 Nisan 1972 ve sonrasında doğan işçi ve memurların tamamı Zorunlu BES kapsamında  olup Bu kişilerle ilgili olarak kamu idarelerince ve özel sektör işverenlerince  sözleşme başlatacak.  45 yaşın üzerindeki çalışanlar için kapsam dışı olduğu için bunlarla ilgili herhangi bir işlem yapılmayacak.

BES’ten Nasıl Çıkılır BES’ten Çıkma Dilekçesi ?

Bireysel Emeklilik Maaştan Ne Kadar Kesilecek?

15 Nisan’da Bireysel Emeklilikte Hangi Memurdan Ne Kadar Kesinti Olacak?Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)

*