Vergi ve Güncel Haber Portalı

Çiftçinin Elektrik, Ziraat Bankası Ve Tarım Kredi Borçları Yapılandıran Yasa Meclis Kabul Edildi mi ?

16.02.2017
26
Çiftçinin Elektrik, Ziraat Bankası Ve Tarım Kredi Borçları Yapılandıran Yasa Meclis Kabul Edildi mi ?

Çiftçinin Elektrik, Ziraat Bankası Ve Tarım Kredi Borçları Yapılandıran Yasa Meclis Kabul Edildi mi ?  Vergi İndirimi Tapu harçlarının belirlenmesinde bakanlar kuruluna yetki veren, esnaf ahilik sandığı sigortası kurulması düzenlemelerinin yer aldığı Gelir Vergisi Kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapan torba kanun bugün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Ak Parti  Komisyon üyelerince verilen ve  kabul edilen önergeye göre çiftçilerin elektrik borçları yapılandırılıyor.  Ziraat Bankası ile tarım kredi kooperatiflerine olan kredi borçları yüzde 11 basit faizle yeniden yapılandırılacak.

 Ziraat Bankası Borcu ve Tarım Kredi Kooperatif  Borçları Kaç Yıl Yapılandırılacak

Çiftçinin Elektrik, Ziraat Bankası Ve Tarım Kredi Borçları Yapılandıran Yasa Meclis Kabul Edildi mi ?  Plan ve bütçe komisyonunda  Önerge ile kabul edilen düzenleme ile çiftçilerin 31 Aralık 2016 tarihi itibariyle muaccel hale gelen Ziraat Bankası ve Tarım Kredi’ye olan tarımsal kredi borçları yeniden yapılandırılacak. Borcun temerrüde düştüğü tarihten yapılandırılacak tarihe kadar yüzde üç faiz alınıyor. Geri kalan faiz ise devlet tarafından ödenecek. Borç beş yıl taksitlendirilebilecek. İlk taksit ödeme süresi  Yasadan faydalanma süresinin son günü olacak diğer taksitler ise kasım 2018 başlayacak. Diğer taksitler ise yılda bir ödemeli beş eşit taksit olacak.

Başvurular Ne Zaman Başlayacak ?

Çiftçinin Elektrik, Ziraat Bankası Ve Tarım Kredi Borçları Yapılandıran Yasa Meclis Kabul Edildi mi? Yapılandırma başvuruları yasa Resmi gazete de yayınlanır yayınlanmaz başlayacak. Başvurular Yasa Resmi Gazete de yayınlandığı tarihten itibaren olacak.

Başvurular Nereye Yapılacak?

Çiftçinin Elektrik, Ziraat Bankası Ve Tarım Kredi Borçları Yapılandıran Yasa Meclis Kabul Edildi m. Yasadan faydalanmak için başvurular yasa resmş gazetede yayınlanınca yazılı bir dilekçe ile borcun bulunduğu Ziraat bankasına veya tarım kredi kooperatifine başvurulacak.

Faizin Yarısı Devletten Olacak

Yapılandırmada yatırım kredileri için de o tarihte geçerli olan tarımsal cari faiz oranının uygulanacak.  Yapılandırmaya esas tutarın peşin ödenmesi halinde taksitlendirme faizi uygulanmayacak. Yapılandırmada uygulanacak faizin yarısını üretici karşılayacak.  Diğer yarısını da Hazine Müsteşarlığı tarafından gelir kaybı olarak karşılanacak.Örnek verecek olursak yüzde 11 olan tarımsal cari faiz oranının yüzde 5,5’i çiftçi, yüzde 5,5’i de Hazine Müsteşarlığı tarafından karşılanacak.

Önceki Dönemlerde Yapılandırma Yapanlar Yasadan Yararlanabilir mi ?

Plan ve Bütçe Komisyonun da kabul edilen  yapılandırmadan Ziraat Bankasına borcu olan yaklaşık 10 bin, Tarım Kredi Kooperatiflerine borcu olan 32 bin 87 üretici faydalanabilecek.  Düzenlemenin yürürlük tarihinden önce borçları yapılandırılan.  Ve yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla ödemeleri devam eden borçlular da bu düzenleme hükümlerinden yararlanmak için başvuruda bulunabilecekler. Düzenlemeden yararlanılabilmesi için dava açılmaması ve açılmış davalardan vazgeçilmesi şartı aranacak.

  Elektrik Borçları da Yapılandırılıyor.

Plan Bütçe Komisyonunda kabul edilen düzenlemeden elektrik borcu oaln çiftçilerde faydalanabilecek. Yasadan kırk bin çiftçinin TEDAŞ’a olan 1 milyar 360 milyon lira elektrik borcuyla 13 bin kurumun 780 milyon liralık borcu da yapılandırılabilecek.

Bu Şartları Yerine Getirmeyen Emekli Promosyon Alamayacak

Emekliye Promosyonda Hangi Bankalarla Anlaşıldı Hangi Banka Ne Zaman Ödeyecek ?

Emekliye Ek İkramiye Başvuruları Başladı Başvuru Nereye Yapılacak Başvuru Sırasında Gerekli Evraklar Nelerdir?

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Dogan dedi ki:

    Adam suriyeli 3 aydir TC olmuş bankalar hergun msj atiyo gel kredi verelim diye la biz vatanmi sattık bundan sonra olsada hayır olmasada hayır

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.