Vergi ve Güncel Haber Portalı

2019 Vergi Dairesi E-Haciz Kaldırma Nasıl Olur? E-Haciz Kaldırma İşlemi Ne Kadar Sürer?

2019 Vergi Dairesi E-Haciz Kaldırma Nasıl Olur? E-Haciz Kaldırma İşlemi Ne Kadar Sürer?

2019 Vergi Dairesi E-Haciz Kaldırma Nasıl Olur? E-Haciz Kaldırma İşlemi Ne Kadar Sürer? Vergi borcunuzu ödemediğiniz için banka hesaplarınıza E-Haciz gelmiş olabilir. Devlet vadesi geçen vergi alacaklarının tahsili için elektronik ortamda haciz işlemi gerçekleştirebilir. Bunun için bankaların yanı sıra Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ve Trafik Tescil ile elektronik bağlantılar kurularak. Otomasyon sistemi ve veri paylaşımı yoluyla, vergi borcunu ödemeyen mükellefin banka hesabı, gayrimenkul, araba ve diğer mal varlıkları anında görülerek. E-Haciz sisteminde elektronik ortamda bütün icra işlemleri yapabilir. Haciz işlemi 6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun’un 54/2 maddesine göre “Cebren Tahsil ve Şekilleri” başlığı altında sayılmış olup amme alacağının tahsilinde kullanılan en etkili cebri yöntemdir. E–Hacizde Devlete karşı ödenmeyen borçların Maliye Bakanlığının emri ile mükellefin bankalar yolu ile hesaplarına bloke konulması sistemi olduğunu söyleyebiliriz. 6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun’un 79.maddesi 5479 sayılı kanunla 08.04.2006 tarihinden geçerli olmak üzere maliye bakanlığına E-Haciz yapma imkânını sağladı.

E-Haciz Nedir?

E-Haciz Nedir? Devlete olan bir borcunuzdan dolayı elektronik ortamda, maaş ya da banka hesabınızda bulunan para, altın, döviz gibi mal varlığınıza haciz yapılması işlemidir. Vadesi geçmiş olan vergi alacakları için devlet, elektronik ortamda haciz işlemi gerçekleştirebilir.

E-Haciz Süreci Nasıl İşler?

E-Haciz Süreci Nasıl İşler? E-Haciz’in uygulanabilmesi için Vergi Dairesi borçlulara 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 55. maddesine uygun şekilde ödeme emri tebliğ eder. Borçlu kişi kendisine tebliğ edilen ödeme emrine 7 gün içinde borcunu ödemezse veya dava açmazsa ödeme emri kesinleşmektedir.

Borcunu ödemeyen mükellef Gelir İdaresi Başkanlığınca kamu borçlusu listesine alınmakta ve borçlunun mal varlığına yönelik elektronik ortamda araştırma yapılmaktadır. Bankalarda tespit edilen varlıklarına yönelik olarak elektronik haciz bildirileri gönderilerek en geç aynı gün içinde bu kişilerin hesaplarına borç tutarı kadar elektronik haciz tatbik edilmektedir.

Hangi Eşyalar Haciz Edilebilir?

Hangi Eşyalar Haciz Edilebilir? Eski kanuna göre kişilerin üzerinde haciz varsa evlerine haciz memuru gelerek haciz işlemi başlatılabiliyordu. Evde bulunan bütün eşyalarda bu kapsamın içerisindeydi. Fakat yeni kanuna göre haciz edilecek eşyaların kapsamları değiştirilmiştir. Haczedilemez mallar ibaresi altında kanun düzeltilmiştir. Kanuna göre kişi/ailenin yaşaması için lüzumlu görülen mallar haczedilemez sayılmıştır (koltuk, yatak, buzdolabı, çamaşır-bulaşık makinesi, vb.). Lüzumlu mallardan birden fazla adette var ise veya bu mallar gereğinden fazla lüks ise (örneğin iki çamaşır makinesi varsa birinin) haczi mümkündür. Bunun dışında para, kıymetli evrak, antika, değerli taş ve madeni süs eşyası’ kanuna göre haczedilebilir mallardır.

E-Haciz İşlemi Kaç Günde Kalkar?

E-Haciz İşlemi Kaç Günde Kalkar? Gereken yerlere ödemelerinizi tamamladıktan sonra E-Haciz bloke işleminiz 1 ya da 2 gün içerisinde sonlandırılmaktadır. E-Haciz işleminizin acil bir şekilde sonlandırılmasını ve acilen blokenin kaldırılmasını istiyorsanız, ilgili kurumunun müdürüne veya müdür yardımcısına başvurarak 1-2 saat içerisinde E-Haciz bloke işlemini kaldırabilirsiniz. E-Haciz kaldırma işlemi elektronik ortamda gerçekleştirileceğinden, talebinizi ilettikten kısa bir süre içerisinde blokeniz sonlandırılır.

Banka Hesabından E-Haciz Nasıl Kaldırılır?

Banka Hesabından E-Haciz Nasıl Kaldırılır? E-haczi uygulayan vergi dairesine başvurup borcun tamamını ödeyerek kaldırabilirsiniz. Yine taksitlendirilmesi mümkün olan borcunuzu taksitlendirme talep ederek, kabul edilmesi durumunda e-haczi kaldırabilirsiniz. Ancak, e-haczin kalkması için e-haczi uygulayan vergi dairesine vadesi geçmiş vergi borcunuzun bulunmaması gerekir. Buna MTV de dahildir.

Araç Üzerinden E-Haciz Nasıl Kaldırılır?

Araç Üzerinden E-Haciz Nasıl Kaldırılır? Araç üzerindeki e-haczin kalkması için ya borcun tamamının ödenmesi ya da borcunuza yetecek kadar bir teminat göstermeniz ve bu teminatın da kolayca paraya çevrilen türden olması gereklidir. Bu takdirde vergi dairesi müdürünün inisiyatifi doğrultusunda haciz kalkabilir.

Gayrimenkul Üzerinden E-Haciz Nasıl Kaldırılır?

Gayrimenkul Üzerinden E-Haciz Nasıl Kaldırılır? Gayrimenkul haczini kaldırmak için borcunuzun tamamını ödemelisiniz. Ya da borcunuzun tamamına yetecek kadar başka bir teminat gösterdiğiniz takdirde de vergi dairesi müdürünün inisiyatifi doğrultusunda haciz kalkabilir.

KYK Öğrenim Kredisi Ne Zaman İcralık Olur?

Vergi Dairelerinden Haciz Kaldırma işlemi Nasıl Yapılır?

Konut Teslimlerinde KDV Oranı Kaçtır?

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. bedirhan dedi ki:

    peki borcumuzu ödediğimiz halde e-haciz uzun bir süre kaldırılmazsa bizde bu durumdan magdur olursak hukuki süreç için hak talep edebilirmiyiz?başıma geldi bankada haciz gözüküyor vergi dairesi bizde sorun yok hacizi kaldırdık diyor.hiç borcum yok kredi notum cok yüksek yuksek maasla özel sektörde calısıyorum maaş bankamda yuksek mevduatım var ona ragmen 100 lira bile kredi çekemiyorum.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.