Engelli Araç Alırsa Maaşı Kesilir Mi 2018? Evde Bakım Aylığı Kesilir Mi?

Engelli Araç Alırsa Maaşı Kesilir Mi 2018? Evde Bakım Aylığı Kesilir Mi?

Engelli Araç Alırsa Maaşı Kesilir Mi 2018? Bilindiği gibi engelli ve yardıma muhtaç bireylerin bakımı ve ihtiyaçları için onun bakımını üstlenen yakınıza evde bakım aylığı verilmektedir. Ancak evde bakım gören kişinin birtakım ihtiyaçları ve gereksinimleri doğrultusunda tüketim yapması durumunda aylık kesilir mi gibi sorular akıllara gelmektedir. Özellikle de bakım gören kişinin kendi adına ÖTV indirimli araç otomobil alması durumunda bakım aylığını kesilip kesilmeyeceği merak konusu olmaktadır.

Araç Alımında Maaştan Kesinti Yapılır Mı?

Engelli Araç Alırsa Maaşı Kesilir Mi 2018?  ÖTV’den muaf olma kapsamından faydalanılarak engellilerin kendi adlarına otomobil almaları o bireylerin bakımı için yakınlarına verilen evde bakım aylığı kesilmesi konusunda doğrudan bir kesinti yapılmaz.  Üstelik şuan ülkemizde evinde engelli birey olup evde bakım maaşı alan ve ÖTV indirimli otomobil alan birey vardır. Bu iki seçenekten de aynı ana faydalanan birçok örnek mevcuttur. Burada dikkatli olunacak kritik nokta aracı almayı sağlayan gelirinizdir. Alınacak olan araç evde bakım maaşı için maaşı aldığınız Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne beyan edilerek alındığı takdirde herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız.

Zamanında Bildirim Önemlidir?

Engelli Araç Alırsa Maaşı Kesilir Mi 2018?  ÖTV indirimli araç alınırsa evde bakım aylığı kesilmez. Ancak bu aracı alırken elde ettiğiniz maddi geliri Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne bildirilmemişse ya da bu durumu yetkili birim daha önce tespitini yapmadıysa aracı aldığınız gelirin kaynağının nereden geldiğini Sosyal Hizmetler Müdürlüğü merak edebilir ve araştırma içine girebilir. Bu şüphe sonucu yardıma muhtaçlığınızı yeniden işleme alarak evde bakım maaşı almanıza gerek kalmadığı kanısına varabilir. Bu karar sonrası evde muhtaçlık durumunuz yeniden incelemeye alarak profilinizde yapılacak güncelleme sonucu maaş işlemlerinizde değişiklik gerçekleştirilebilir. Bu konuda akılda bulundurulması gereken en önemli nokta otomobil alınacak bu otomobilin lüks kategori araçlardan olmaması ve gerekli araştırma yapıldıktan sonra yetkili kurumla iletişime geçilmesidir.

Engelli Araç Alımında Son Dakika.Engelli Araç Alımındaki Kısıtlama Değişti.Yeni ÖTV’siz Araç Alım Tutarları Ne Oldu?

Yılda Kaç Kez Araç Alıp Satabilirim? Kaç Araçtan Sonra Vergi Veririm?

 

 1 Yorum "Engelli Araç Alırsa Maaşı Kesilir Mi 2018? Evde Bakım Aylığı Kesilir Mi?"

  1. Hasan   8 Kasım 2017 at 17:37

    Mrhb ben hasan varlık şirketine devredilmiş kredi borcum var.şu an sigortalı çalışıyorum fakat başka bir icradan dolayı maaşımdan 4/1 i kesiliyor . Varlık şirketinde arayip duruyor odenezseniz eve haciz getiririz diyorlar ödeme durumum hiç yok .
    Eve haciz gelir mi .zaten bigane hacimli borç odemekteyim bunun üzerine eve haciz gelirmi evden eşya alabilir mi .üzerime hiç bir mal varlığı yok

    Cevapla

Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)