Vergi ve Güncel Haber Portalı

2020 Engelli Araç Alırsa Maaşı Kesilir mi, Evde Bakım Aylığı Kesilir mi?

16.08.2019
1.181
2020 Engelli Araç Alırsa Maaşı Kesilir mi, Evde Bakım Aylığı Kesilir mi?

2020 Engelli Araç Alırsa Maaşı Kesilir mi, Evde Bakım Aylığı Kesilir mi? Bilindiği üzere ülkemizde belirli bir oranda engele sahip bireylerimize, evde bakım işlemini yapan yakınlarına evde bakım aylığı adı altında her ay düzenli olarak maaş bağlanmaktadır. Fakat evde engelli bireyin bakımını üstlenen yakınının zaman zaman sorguladığı bir takım sorular bulunmaktadır. Evde engelli bireyin bakımını üstlenen yakınının en çok sorguladığı soruların başında, özellikle engelli bireyin kendi adına satın almak istediği araç bulunmaktadır.

2020 Engelli Araç Alırsa Maaşı Kesilir mi, Evde Bakım Aylığı Kesilir mi? Evde engelli bireyin bakımını üstlenen yakınının, engelli bireyin kendi adına satın almak istediği araç için belirli oranlarda indirim uygulanmaktadır. Belirli oranda engelli yardıma muhtaç bireyler için devlet araç satın almaları durumunda ÖTV indirimli uygulayarak ÖTV’siz araç alma imkanı tanımıştır. Engelli bakıma muhtaç bireyin araç otomobil alması durumunda, bakım aylığını alan yakınının maaşının kesilip kesilmeyeceği merak konusu olmaktadır.

Evde Bakım Aylığı Nedir?

Evde Bakım Aylığı Nedir? Belirli oranda bakıma muhtaç engelli bireylerimize, evde bakımını üstlenen yakınlarına bağlanan her ay düzenli bir şekilde ödenen maaş engelli aylığıdır. Engelli aylığı 2022 sayılı Kanun hükümleri uyarınca bağlanıyor. Kanuna göre engellilere üç tip maaş bağlanabiliyor. 18 yaşından büyük olan ve engellilik oranı yüzde 70 ve üzerinde olanlara, 18 yaşından büyük ve engellilik oranı yüzde 40 ila yüzde 69 arasında olanlara ve 18 yaş altı engelli yakını olan kişilere maaş bağlanması mümkündür.

Evde Bakım Aylığı Nedir? 2022 maaşı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulan bir hizmet olup bu maaşların miktarı ise engeli bulunan kişinin, yetkili hastaneler tarafından belgelendirilen engel oranına göre değişmektedir. 2022 engelli ve 65 yaş üstü maaşından yararlanabilmek için %40’ın üzerinde engel olması veya 65 yaşını doldurmuş olma şartı da bulunuyor.

2022 kanununa göre engelli aylığı bağlanabilmesi için engelli kişinin yaşadığı hanede kişi başı gelirin toplamının net asgari ücretin üçte birinden düşük olması gerekiyor.

Evde Bakım Aylığı Kimler Alabilir?

Evde Bakım Aylığı Kimler Alabilir? Yetkili hastaneden alınmış engelli sağlık kurulu raporuna göre “engelli” (engel oranı %40-%69) ve başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek derecede engelli (engel oranı%70 ve üzeri) olan, kanunen bakmakla yükümlü kimsesi bulunmayan, sosyal güvenlik kurumlarından her ne ad altında olursa olsun bir gelir veya aylık hakkından yararlanmayan, nafaka bağlanmamış veya bağlanması mümkün olmayan,  mahkeme kararıyla veya doğrudan bir mevzuat gereği bağlanmış herhangi devamlı bir gelire sahip bulunmayan, her türlü gelirleri toplamının aylık ortalaması, kanunla belirlenen muhtaçlık sınırının altında olan kişiler ile; bu koşullara sahip olup kanunen bakmakla yükümlü olunan 18 yaşını tamamlamamış engelli yakını bulunanlar, bakımının fiilen gerçekleşmesi ve aylık ortalama gelirinin kanunla belirlenen muhtaçlık sınırının altında olması kaydıyla bu aylıktan faydalanabilirler.

Engelli Maaş Alan Araç Alırsa Maaşı Kesilir mi?

Engelli Maaş Alan Araç Alırsa Maaşı Kesilir mi? Muhtaçlık değerlendirmesi; hanedeki bireylerin gelir, servet ve harcamaları dikkate alınarak yapılmaktadır. Bu hesaplamada hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık geliri asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’ünden az olması gerekmektedir. Bu değerlendirmede aracın rayiç bedelinin 120’de biri aylık gelir olarak hesaplamaya dâhil edilir. Engelli adına alınan araç ÖTV indirimi ile alınmış ise indirimli tutarının 120’de biri dikkate alınmaktadır.

Evde Bakım Maaşı Alanlar İndirimli Araç Alırsa Maaşı Kesilir mi?

Evde Bakım Maaşı Alanlar İndirimli Araç Alırsa Maaşı Kesilir mi? Engelli bireylerin kullandıkları araçların plakalarında bildiğiniz gibi engelli simgesi yer almaktadır. Bu simgeye sahip olunan araçlardan ÖTV alınmaz. Yani bir araç diyelim ki, satış fiyatı 100 bin TL ise, engelli bireye ÖTV’siz olarak yani 65 bin TL ye alınabilir. Bu durumda engelli olan birey o aracı alarak kullanabiliyor.

Engelli bireylere bakanlarda veya kendileri de ÖTV’siz araç alma gereksinimi duyabilir. Bu durumda bakım aylıklarının kesileceği korkusu sarabiliyor onları. Bunu biraz daha detaylı açıkladığımızda; Eğer ki araç ÖTV’den muaf olma kapsamından faydalanılarak engelli olan bireyin kendi adına alınacak ise, otomobil almaları o bireylerin bakımı için yakınlarına verilen evde bakım aylığı kesilmesi konusunda doğrudan bir kesinti yapmıyor.  Ülkemizde şuan evinde engelli birey olup evde bakım maaşı alan ve ÖTV indirimli otomobil alan bireylerin olduğunu söyleyebiliriz. Bu iki seçenekten de aynı anda faydalanan birçok aile bireylerini örnek verebiliriz. Dikkat ve önem verilmesi gereken kritik nokta, aracı almayı sağlayan gelir belgesidir. Sizlerin maaşını Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne beyan edilerek alındığı takdirde herhangi bir sorunla karşılaşmayacağınızı belirtebiliriz.

Evde Bakım Maaşı Hangi Durumda Kesilir?

Evde Bakım Maaşı Hangi Durumda Kesilir? Bazı durumlar vardır ki Evde Bakım Maaşı kesilebilmektedir. Evde Bakım Maaşının kesilme nedenlerini sizler için sırası ile belirtmekteyiz. Evde bakım maaşının kesilme nedenlerinden birisi hane içerisindeki ekonomik durumun olumlu anlamda değişiklik göstermesidir. Özürlü maaşı için hane halkındaki kişi başına aylık düşen gelirin asgari ücretin üçte ikisinden fazla olmaması gerekir. Evde bakım aylığı bağlanırken bu şartlar sağlansa bile ilerleyen süreçlerde gelirin iyileşmesi halinde muhtaçlık durumu ortadan kalkabilir ve buna bağlı olarak evde bakım parası kesilmektedir.

Ayrıca dönem dönem Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri eve kontrole gelebilir ve hastanın güncel durumunu inceleyebilirler. Raporun yenilenmesi ya da heyetin eve gözleme gelmesi durumunda engel seviyesinin yüzde 50’nin altına düşmesi halinde yine aynı şekilde engelliler için ödenen evde bakım aylığının kesilmesi söz konusu olmaktadır. Bunlara ek olarak ikamet ve adres değişikliği söz konusuysa ve bakıcı değişikliği yaşandıysa bu durumun tespit edilmesi halinde de maaş kesilebilir. Bu sebeple ikamet değişikliğinin meydana gelmesi halinde kısa süre içerisinde bu değişiklik ilgili kuruma bildirilmeli ve kontrollerin olabildiğince hızlı bir şekilde gerçekleşmesi sağlanarak maaşın yeniden bağlanması için süreç hızlandırılmalıdır.

Evde Bakım Maaş Cezası Var mı?

Evde Bakım Maaş Cezası Var mı? Eğer hastanın engel seviyesi yüzde 50’nin altına düştüyse ya da evin ekonomik durumu iyiye gitmesine rağmen bu durum Sosyal Güvenlik Kurumuna doğru bir şekilde bildirilmediyse durumun tespiti halinde maaş kesilmekle kalmayacak, buna ek olarak ilgili kişiler hakkında cezai işlem de uygulanacaktır.

Evde bakım parası alan kişilerin kuruma karşı şeffaf ve dürüst bir şekilde bildiride bulunmaması halinde ödenen maaşların faizi ile birlikte geri alınması söz konusu olabilir. Dolayısıyla hane halkının gelir düzeyinde bir artış söz konusu olduğu zaman ya da engelli kişinin engel durumunda olumlu anlamda bir gelişme meydana geldiği zaman en kısa sürede ilgili kuruma bilgi aktarılması son derece önemli bir durumdur.

Yılda Kaç Kez Araç Alıp Satabilirim? Kaç Araçtan Sonra Vergi Veririm?

Engelli Raporu ile Araba (Araç) Nasıl Alınır?


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Hasan dedi ki:

  Mrhb ben hasan varlık şirketine devredilmiş kredi borcum var.şu an sigortalı çalışıyorum fakat başka bir icradan dolayı maaşımdan 4/1 i kesiliyor . Varlık şirketinde arayip duruyor odenezseniz eve haciz getiririz diyorlar ödeme durumum hiç yok .
  Eve haciz gelir mi .zaten bigane hacimli borç odemekteyim bunun üzerine eve haciz gelirmi evden eşya alabilir mi .üzerime hiç bir mal varlığı yok

 2. Erdal göçük dedi ki:

  1950 yılında dedem askerde görev esnası da şehit oldu vazife şehidi babam ötv indiriminden faydalanırmı teşekkürler

  1. Vergi Hocası dedi ki:

   Merhaba
   Harp ve vazife malulü şehidin eşi, çocuğu, anne veya babasından biri bir defaya mahsus ÖTV’siz araç alabilecek.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.