Gerçek Usulden Basit Usule Geçiş

Gerçek Usulden Basit Usule Geçiş
GERÇEK USULDEN BASİT USULE GEÇMENİN ŞARTLARI NELERDİR?
GERÇEK USULDEN BASİT USULE GEÇMENİN ŞARTLARI NELERDİR?

Daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz gibi gelir vergisi mükelleflerinin vergilendirilmesi iki şekilde yapılmaktaydı.Birincisi gerçek usulde vergilendirilme,ikincisi ise basit usulde vergilendirilme.

Aslında gerçek usulde vergilendirilen mükellef hangi oranda vergilendiriliyorsa basit usul de o oranda vergilendirilir.Ancak ülkemizde herkes basit usulde vergisini vermek ister.Haklı oldukları yön ise basit usulun pratik yönünden avantajlı olması. Yani sağladığı kolaylıklar.(Defter tutmama,geçici vergi ödememe,kdv ödememe gibi).Bu kolaylıklara daha önceki yazılarımızda değinmiştik. Okumak için tıklayabilirsiniz.

Peki gerçek usulde açılan bir iş yeri hiç mi basit usul olamaz?Elbette olabilir.Tabi bunun için bazı şartları taşıması gerekmektedir.Örnek vererek bu konu hakkında bilmeniz gerekenlere değineceğiz.

Gerçek Usulden Basit Usule Geçiş Şartı Nelerdir?

Gerçek usulden basit usule geçmek için şu şartların birlikte sağlanması gerekmektedir.

1)Basit usul olmanın genel şartlarını taşımak

2)Arka arkaya son 2 yıl alış,satış veya hasılat tutarlarının basit usul olmanın özel şartlarındaki miktarların altında gerçekleşmesi gerekmektedir.

3)Bu şartların gerçekleşmesini izleyen senenin 1 ocak-31 ocak tarihleri arasında yazılı olarak bağlı bulundukları vergi dairesine başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir husu vardır.Bu mükelleflerin kanunun 51. maddesi olan basit usul olamayacak mükelleflerden olmaması gerekmektedir.

Örnek 1:Amasya ilinde kuaförlük alanında öteden beri gerçek usulde vergilendirilen Hasan Bey,2014 ve 2015 yıllarında elde ettiği iş hasılatı,ilgili yıllarda basit usul için gereken özel şartlardaki hasılatın altında kalmıştır.Hasan Bey, basit usulun özel şartlarını da topluca taşıması kaydıyla 2016 yılının ocak ayının başından ocak ayının sonuna kadar yazılı olarak bağlı olduğu vergi dairesine bildirirse 01/01/2016 tarihinden itibaren basit usule geçer.

Basit usule geçen mükellefler  gerçek usuldeki kullandığı belgeleri 283 seri numaralı tebliğe göre iptal ettirmeleri gerekmektedir.

Terk eden Mükelleflerin Basit Usule Geçişleri

Gerçek usule geçen mükellefler ile basit usul şartları kaybeden mükelleflerin iş yerlerini terk etmeleri veya iş yerlerini devretmeleri halinde  devir veya terk tarihinden sonra 2 yıl geçmeden basit usule dönemezler.

Örnek 2 :Mehmet Ali Bey,gerçek usulde gelir vergisi mükellefi iken iş yerini 12.03.2016 tarihinde terk etmiştir.Mehmet Ali Bey 2017 yılında basit usulde terzi olmak istemektedir. Mümkün müdür?

Mehmet Ali Bey faaliyetini sona erdirdiği tarihi takip eden yılın başından itibaren 2 yıl sonra, yani ancak 01.01.2019 yılından itibaren basit usulde vergilendirmeden yararlanabilir.

Gerçek usulde vergilendirmeden basit usulde vergilendirmeye geçiş ile ilgili ayrıntılı açıklamalara Gelir İdaresi Başkanlığı sitesinden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca merak ettikleriniz ve aklınıza takılanlar için soru sorabilirsiniz

 

 

 

 

 

 2 Yorum "Gerçek Usulden Basit Usule Geçiş"

  1. Pingback: Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi Nasıl Alınır. Başvuru Şartları

  2. ersin özgür çıkılı   27 Aralık 2018 at 18:40

    2019 yılında işletme defterinden basit usul vergilendirmeye geçecek olan mükellef defter beyan sistemine ne zaman kayıt yapmalı?

    Cevapla

Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)