Vergi ve Güncel Haber Portalı

İkinci Taksit Ödeme Son Günü Ne Zaman Ödenmezse Vergi Yapılandırması Bozulur mu ?

14.01.2017
29
İkinci Taksit Ödeme Son Günü Ne Zaman  Ödenmezse Vergi Yapılandırması Bozulur mu ?

İkinci Taksit Ödeme Son Günü Ne Zamanİkinci Taksit Ödeme Son Günü Ne Zaman. 19/08/2016 Tarihinde ki Resmi Gazetede Yayınlanarak yürürlüğe giren Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 6736 sayılı Kanun’un vergi yapılandırılması bilindiği üzere başvuruları 25 Kasım 2016 Tarihinde Sona ermiş peşin ödeme ve ilk taksit ödeme süresi 30 Kasım 2016 olarak belirlenmişti.  30 Kasım tarihinde herhangi bir uzatma olmadığından sistem aksaklıkları vergi dairelerinde kuyrukların uzaması bankalarda ödemelerde problem olması nedeniyle bir çok vatandaşımız ödeme zorunluluğu olan birinci taksiti ödeyememiş  ve vergi yapılandırmaları ihlal nedeniyle bozulmuştu. İlk taksitlerini ödeyemeyen  vatandaşlarımız için yeni bir düzenleme ile ödeme yapabilmeleri için bir hak verilmez ise.  Bu vatandaşların yapılandırmaları  vergi daireleri tarafından  bozularak  takip işlemlerine tekrar başlanacak. Mükellefler büyük zorluklar çekecek.

Vergi Yapılandırması İlk Taksiti Ödeyemeyenlere, İlk Taksite Ödeme Yapabilmeleri için   Yeni bir hak verilme İhtimali Var mı ?

İkinci Taksit Ödeme Son Günü Ne Zaman Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 6736 sayılı Kanun’un 10 Maddesinin 6. bendinin son cümlesi  İlk iki taksitin süresinde tam ödenmemesi ya da süresinde ödenmeyen veya eksik ödenen. Diğer taksitlerin belirtilen şekilde de ödenmemesi.  Veya bir takvim yılında ikiden fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi hâlinde bu Kanun hükümlerinden yararlanma hakkı kaybedilir. şeklinde olup ilk iki taksiti taksit vade  gününe kadar ödemeyenlerin yapılandırılmasının bozulacağını net olarak ifade etmektedir.

İkinci Taksit Ödeme Son Günü Ne Zaman

 İkinci Taksit Ödeme Son Günü Ne Zaman 

İlk Taksiti taksit vade günü olan 30 kasım tarihinde ödeyemeyenler için yeni bir düzenleme gelip gelmeyeceği en merak edilen konulardan biridir. Serbest Muhasebeciler  odası ve diğer sivil toplum kuruluşlarının yeni bir hak verilmesi için başvuru yapması, Yaptığımız araştırmalarda Vergi Daireleri tarafından Vergi yapılandırmaları ihlal olmalarına rağmen yapılandırma dosyalarının bozulmayarak bekletilmesi veya Gelir İdaresi Başkanlığından vergi dairelerine yapılandırma dosyalarını  bozmaları yönünden herhangi bir talimat gitmemesi gibi sebeplerden dolayı kanaatimizce yeni bir düzenleme ile ilk taksiti ödeyemeyenlere hak verileceği yönündedir. 

İkinci Taksidi Ödemek Zorunlu mu Ödenmez ise Ne Olur Ödeme Son Tarihi Ne Zaman ?

İkinci Taksit Ödeme Son Günü Ne Zaman. 6736 sayılı Kanun’un 10 Maddesinin 6. bendine göre vergi yapılandırılmanızın bozulmaması ve ilk takside yapmış olduğunuz ödeme boşa gitmemesi için,  son ödeme tarihi olan 31 Ocak 2017 tarihine kadar vergi yapılandırmasının ikinci taksitini ödemeniz zorunludur.  Ödemez iseniz kesin olarak  vergi yapılandırması bozulur. Yapılandırma nedeniyle yararlanmış olduğunuz tüm avantajlar ortadan kalkar.

İkinci Taksit Ödeme Son Günü Ne Zaman

Vergi Yapılandırması İkinci Taksit Ödemesini Son Güne Bırakmayın

İkinci Taksit Ödeme Son Günü Ne Zaman. 31 Ocak tarihine kadar Motorlu Taşıtlar Vergisinin  1. Taksit ödemeleri  devam edeceğinden dolayı muhtemel yoğunluk ve sistem sorunları ile karşılaşmamak için ödemenizi son güne bırakmamanızı önemle hatırlatırız.

Vergi Yapılandırma İkinci Taksiti Nasıl Nerelerden  Ödeyebilirim?

Vergi Yapılandırması ikinci taksitini Aşağıda ki Ödeme Kanalları Üzerinden Ödeyebilirsiniz ?

  • Bağlı bulunduğunuz vergi dairesi veya başka bir vergi dairesinden,
  • Anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanarak veya banka şubelerine başvurarak,
  • Gelir İdaresi Başkanlığının resmi internet sitesi Üzerinden kredi kartı  ve banka kartı,
  • GİB Mobil uygulamasını (IOS ve Android) kullanarak

Vergi yapılandırmasının ikinci taksitini ödeyebilirsiniz.

İnternet üzerinden yapılacak ödemelerde herhangi bir mağduriyetiniz ve dolandırıcı sitelere yönlendirilmemesi için bilgisayarınızın adres bölümüne Gelir İdaresi Başkanlığının resmi internet adresi olan www.gib.gov.tr adresini yazarak ulaşınız. Bankanızın internet bankacılığı üzerinden  ödeme yapacaksanız ise  Bankanızın resmi internet sitesinin ismini yine adres bölümüne yazarak giriniz.  Yönlendirme yani linke tıklayarak  Gelir İdaresi Başkanlığının sitesine gidecek olursanız sitenin Gelir İdaresinin resmi internet sitesi olup olmadığını kontrol ediniz. Linkine tıkladığınızın sitenin güvenli olup olmadığını kontrol ediniz.

Gelir İdaresi Başkanlığının Resmi Sitesi Üzerinden İkinci Taksiti Ödemek için Tıklayınız

(Resimli Anlatım) 6736 Yapılandırılmış Vergi borcunu internetten Kredi kartı ile ödeme Konulu Yazımıza Ulaşmak için Tıklayınız

6736 Vergi Affı İlk Taksit Ödeme Süresi Uzatılması İçin TÜRMOB Maliye Bakanlığına Başvuru Yaptı Konulu Yazımıza Ulaşmak için Tıklayınız

Araç vergisi İnternetten ödeme Resimli Anlatım Konulu Yazımıza Ulaşmak için Tıklayınız

2017 Ocak MTV Borcunuzu Öğrenin Taksitlendirin.Bankaların Taksit Sayıları  Konulu Yazımıza Ulaşmak için Tıklayınız

2017 MTV Araç Bandrolü İndirimli Nasıl Ödenir ? Konulu Yazımıza Ulaşmak için Tıklayınız

Trafik cezaları nasıl Sorgulanır ve Nereye ödenir? İnternetten Ödeme Resimli Anlatım Konulu Yazımıza Ulaşmak için Tıklayınız

2017 Araç Bandrollerini İndirimli Ödeme Nasıl Olur? MTV Kasko Hesaplama Konulu Yazımıza Ulaşmak için Tıklayınız

  


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.