Vergi ve Güncel Haber Portalı

KDV İade İşlemlerin de Jet İade Dönemi Başlıyor

KDV İade İşlemlerin de Jet İade Dönemi Başlıyor

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Yaptığı açıklamada bundan sonra iade işlemlerinde  yüzde 120  oranında teminat mektubu veren mükelleflerin,  KDV iadelerini en geç 5 iş  günü içinde yapılacağını belirtti. Bu şekilde bazı eksiklikler nedeniyle iadelerin gereksiz uzamasının önüne geçileceğini belirtti.

    KDV İade İşlemlerin de Jet İade Dönemi Başlıyor. Maliye Bakanı Naci  Ağbal,   yaptığı açıklamada, 15/02/2017 tarihli  Resmi gazete’de  yayımlanan 11 Seri No’lu Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği ile  konut,  taşımacılık, iletişim,  imalat ve sağlık  sektörlerinde faaliyette bulunan  mükellefler ile ihracatçıları   ilgilendiren KDV iade işlemlerini kolaylaştıran ve hızlandıran  düzenlemeler yaptıklarını belirtti.

İade İşlemlerinde Bürokrasi Azalıyor

KDV İade İşlemlerin de Jet İade Dönemi Başlıyor.  Maliye Bakanı Naci AĞBAL  Yayınlanan tebliğ ile bürokratik işlemleri azalttıklarını ve KDV  uygulamasında önemli kolaylıklar getirdiklerini söyledi Maliye Bakanı Naci Ağbal, KDV iade  süreçleriyle ilgili yeni düzenlemeler yaparak  mükellefi rahatlatacak uygulamaları hayata geçirmeye devam  edeceklerini belirtti. Her yıl yüksek tutarlarda KDV iadesi yaptıklarına işaret eden Ağbal, sözlerine şu şekilde Devam etti.

Jet İade Sisteminde 5 Gün İçinde İade Yapılacak

KDV İade İşlemlerin de Jet İade Dönemi Başlıyor.  “2016 yılında yaklaşık 38 milyar lira KDV iadesi yaptık. Bu önemli bir  rakam. Burada amacımız bir yandan haksız bir iadenin yapılmaması bir yandan da  vatandaşın hakkı olan iadenin bir an önce yapılmasıdır. Her zaman söylüyorum.  Vatandaşın vergi iadesinin bizde bir gün bile fazladan kalmaması gerekir. Çünkü  bu mükellefimiz için önemli bir kaynak.

KDV İade İşlemlerin de Jet İade Dönemi Başlıyor.  Bu kapsamda, dün yeni bir uygulamayı daha hayata geçirdik. Bu  düzenlemeden önce mükelleflerimiz, gerekli belgelerin yanında yüzde 100 oranında  banka teminat mektubu veriyordu ve iadesini alması, dosyanın durumuna göre 1 aya  yakın sürebiliyordu. Şimdi ise yüzde 120 oranında banka teminat mektubu veren  mükellefler, KDV iadelerini en geç 5 iş günü içinde alabilecek. Böylece,  kontroller veya bazı eksiklikler nedeniyle iade sürecinin gereksiz yere  uzamasının önüne geçilecek.” sözlerini söyledi.

Tebliğle Getirilen Diğer Düzenlemeler

  • İnsan veya hayvan sağlığına yönelik koruyucu hekimlik, teşhis, tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerini ifa edenlere hekimler vasıtasıyla verilen hizmetler için işgücü temin hizmeti kapsamında tevkifat uygulanmayacaktır.
  • Tebliğe “Diğer taraftan fazla veya yersiz tevkif edilen KDV’nin alıcı tarafından beyan edilip ödenmiş olması halinde.  Alıcı ve satıcının yazılı talebi üzerine. Alıcıya fazla veya yersiz ödenen KDV’nin iade edilmemesi kaydıyla,.  Fazla veya yersiz tevkif edilen vergiye göre satıcının yapmış olduğu.  Beyana ve bu beyana istinaden kısmi tevkifat uygulamasından kaynaklanan iadeye ilişkin herhangi bir düzeltme yapılmasına gerek bulunmamaktadır. Ancak, fazla veya yersiz KDV tevkif edildiğinin, satıcıya KDV iadesi yapılmadan önce anlaşılması halinde.  Fazla veya yersiz tevkifata ilişkin satıcıya KDV iadesi yapılmaz.  Bu durumda işlemlerin tevkifat uygulanmadan önceki hale döndürülmesi gerekir.” eklendi.
  • Vergi İnceleme Raporu olmaksızın mahsuben iade talep miktarı 5 bin TL ‘ye çıkartıldı.

Söz Konusu Tebliğe Ulaşmak için Tıklayınız

Bu Şartları Yerine Getirmeyen Emekli Promosyon Alamayacak

Emekliye Promosyonda Hangi Bankalarla Anlaşıldı Hangi Banka Ne Zaman Ödeyecek ?

Emekliye Ek İkramiye Başvuruları Başladı Başvuru Nereye Yapılacak Başvuru Sırasında Gerekli Evraklar Nelerdir?

 

 

 

 

 

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.