Vergi ve Güncel Haber Portalı

Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır Nasıl Hesaplanır Tavan Miktarı Ne Kadar ?

30.08.2017
17
Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır Nasıl Hesaplanır Tavan Miktarı Ne Kadar ?

     Kıdem tazminatı, özel veya devlette  İş kanuna bağlı olarak çalışan işçinin kanunda belirtilen  sebeplerden dolayı işinden ayrıldığı takdirde  işveren tarafından çalıştığı yıla göre miktarı değişen 4857 sayılı İş Kanunu gereğince ödemek zorunda olduğu tazminata kıdem tazminatı diyoruz. Yazımızda kıdem tazminatı alma şartları  nasıl alınacağı başvuru nasıl yapılacağı nasıl hesaplanacağı hakkında bilgiler vereceğiz.

Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır Nasıl Hesaplanır Tavan Miktarı Ne Kadar ?

Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır Nasıl Hesaplanır Tavan Miktarı Ne Kadar ? Kıdem tazminatı sayesinde işçilerin gelir ve iş güvenlikleri sağlanmıştır. Kıdem tazminatı sayesinde  gereksiz işten çıkarmaların ve olumsuz etkileyici durumların ortaya çıkmasının önüne geçilmiş olur.  Ayrıca işçiler onca zaman çalıştıkları, hizmet ettikleri kurum ve kuruluşlardan ayrılırlarken yıpranmasının karşılığı almış olurlar.

2017 Kıdem Tazminatında Yeni Dönem Neler Getiriyor Bilinmesi Gerekenler ?

Kıdem Tazminatı Alma Şartları Nelerdir ?

Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır Nasıl Hesaplanır Tavan Miktarı Ne Kadar ? 1475 Sayılı İş Kanunun 14. Maddesinde kıdem tazminatının alınması için gerekli şartların neler olduğu belirtilmiştir. Belirtilen Kanun Maddesine göre ;

  • Aynı işverene bağlı çalışma süresinin en az 1 yıl olması,

Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır Nasıl Hesaplanır Tavan Miktarı Ne Kadar ? İşçinin çalışma süresinin en az 1 yıl olması koşulu ile kıdem tazminatı hakkı kazanmaktadır. bir yıl altında çalışma olursa kıdem tazminatı alamazlar.

Asgari Geçim İndirimi Nedir? Kimler Yararlanır? Kimler Yararlanamaz? Maaşa Ne Kadar Yansır?

  • İş sözleşmesinin işveren tarafından iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırılık nedenleri dışındaki nedenlerle,

Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır Nasıl Hesaplanır Tavan Miktarı Ne Kadar ? İşçi, işverenin iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırı davranışlarda bulunması nedenleri ile işçi tarafından iş akdi tek taraflı feshi halinde kıdem tazminatı alabilir.  İyi niyet ve ahlak kuralları denince akla sözlü veya elle taciz, hakaret şiddet gibi olaylar.

  • İşçi tarafından sağlık veya işyerinde işin durması ve benzeri nedenlerle,

Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır Nasıl Hesaplanır Tavan Miktarı Ne Kadar ? İşçinin Sağlık problemlerinin işin yapılmasına sürekli bir biçimde engel oluşturduğunun belgelenmesi halinde yine iş yerinin kapanması gibi durumlarda da kıdem tazminatı ödenmesi gerekir.

  • Askerlik görevi nedeni ile,

Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır Nasıl Hesaplanır Tavan Miktarı Ne Kadar ? İşçinin askere gitmesi halinde, askerlik başvurusu sonrasında yazılı olarak işverene başvurularak kıdem tazminatı alınabilir.

  • Emeklilik hakkının elde edilmesi veya bu kapsamda yaş dışında gereken sigortalılık süresi ve prim gününün doldurulması nedeni ile,

Kanunda belirtilen emeklilik şartlarını taşıyan işçi, işverene başvurarak kıdem tazminatından yararlanabilir. Yine İşçi emekli olmasa da emeklilik elde edecek gün veya yıl sayısını dolduranlarda işverene  başvurarak  kıdem tazminatı alabilirler.

  • Kadın işçinin evlenmesi nedeni ile evlenme tarihi itibariyle 1 yıl içinde başvurması şartıyla,

Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır Nasıl Hesaplanır Tavan Miktarı Ne Kadar ? Kadın işçiler, evlendikten itibaren bir yıl içerisinde yazılı olarak başvuru yaparak iş akitlerini feshedebilir ve kıdem tazminatlarını kazanabilirler.

  • İşçinin ölümü Halinde

İşçi, iş akdi devam ederken ölürse, bu da hukuk nezdinde bir istifadır, işçinin mirasçıları işverene başvurarak işçinin kıdem tazminatını alabilir.

Kıdem Tazminatı Hangi Durumlarda Verilmez ?

  • İşçi işten Kendi isteğiyle ayrılırsa işçiye kıdem tazminatı ödenmez.
  •  İşçi işyerinde bir yıldan az süreli çalışmışsa,

gibi durumlarda işçi kıdem tazminatı alamaz.

Kıdem Tazminatı Nasıl hesaplanır ?

Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır Nasıl Hesaplanır Tavan Miktarı Ne Kadar ? Herhangi bir iş sözleşmesinin kıdem tazminatını gerektiren bir nedenle feshi durumunda, çalışılan her tam yıl için 30 günlük brüt ücret tutarında kıdem tazminatı ödenir.. Bir yıldan artan süreler de oranlanarak hesaplamaya dahil edilir. Kıdem tazminatı hesaplamaları sırasında işçiye ödenen ücretin yanı sıra, kendisine düzenli olarak sağlanan tüm para ve para ile ölçülebilen menfaatlerin (yol parası, yemek parası, düzenli olmak koşuluyla ikramiye ödemeleri vb.) brüt tutarları dikkate alınmaktadır.  Her tam çalışma yılı için ödenen kıdem tazminatı tutarı, fesih tarihinde geçerli olan kıdem tazminatı tavanı ile sınırlandırılmıştır. 2017 Yılı ikinci dönemi için kıdem tazminatı tavan ücreti  4.732,48 TL’dir.

 

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.