Vergi ve Güncel Haber Portalı

Kirada Oturup Kirada Evi Olanlar İstanbul Avrupa Yakasi Tuzla Beyanname Verecek mi ?

Kirada Oturup Kirada Evi Olanlar İstanbul Avrupa Yakasi Tuzla Beyanname Verecek mi ?

 Kirada Oturup Kirada Evi Olanlar Beyanname Verecek mi ? Mart ayı geldiğinde en çok konuşulan konu kira beyannamesi verecek miyim? Kira gelirlerinde istisna tutarı ne kadardır? Kirada oturuyorum Beyanname vermem gerekiyor mu ? Sorularınızın cevaplarının tamamını yazımızda bulabilirsiniz.

Kirada Oturup Kirada Evi Olanlar Beyanname Verecek mi

Kira Geliri Nedir?

Kirada Oturup Kirada Evi Olanlar Beyanname Verecek mi ?  193 Sayılı Gelir Vergisi Kanununda belirtilen mal ve hakların kiraya verilmesi halinde elde edilen gelir, vergiye tabidir. Kanuna göre elde edilen  gelire de kira geliri (gayrimenkul sermaye iradı)  adı verilir. Kira geliri  beyannamesini vermesi gerekenler ise kiraya verilen mal ve hakların sahipleri, irtifak ve intifa hak sahipleridir.

Kimler Beyanname vermesi Gerekiyor ?

Kirada Oturup Kirada Evi Olanlar Beyanname Verecek mi ?  Gelir Vergisi Kanununun 70 inci maddesinde sayılan bina arsa arazi ev işyeri gibi  mal ve hakların kiraya verilmesi sonucu elde edilen gelirler “Gayrimenkul sermaye iradı” olarak ifade edilmektedir. Gayrimenkul sermaye iradının mükellefi, kira gelirine konu mal ve hakların sahipleri  Tasarrruf hakkına sahip olanları,  irtifak ve intifa hakkı sahipleri, zilyedleri ve bu malları  kiralamış ve kiraladığı malları kiraya veren kişiler kira beyannamesi mükellefleridir.

2017 Yılında Verilecek Gayrı Menkul Sermaye İradi (GMSİ) Beyanında İstisna Tutarı Ne Kadardır ?

Kirada Oturup Kirada Evi Olanlar Beyanname Verecek mi ? 2017 Yılı mart ayında verilecek beyanname 2016 yılında elde edilmiş olan gelirler için verildiğinden dolayı 2016 yılı için geçerli olan istisna tutarı kullanılacaktır. 2016 yılı istisna tutarı 3.800,00 Liradır. 2016 yılında 3800 TL ve altında mesken kira geliri elde eden mesken sahipleri  kira beyannamesi vermeyeceklerdir. 3800 TL’nin üzerinde mesken kira geliri elde edenler ise  istisna tutarını  matrahlarından indireceklerdir. TÜM GELİR TOPLAMLARI 2016 YILINDA 110.000 LİRA VE ÜZERİNDE GELİR ELDE EDİYORSA İSTİSNA TUTARINDAN YARARLANAMAZ.

Kirada Oturup Kirada Evi Olanlar Beyanname Verecek mi

Kirada Oturuyorum Kira da Evim Var mı Beyanname vermem Gerekiyor mu?

   Kirada Oturup Kirada Evi Olanlar Beyanname Verecek mi ? Kendi eviniz varken.   Bazı zorunluklar veya çeşitli sebepler yüzünden  başka bir evde kirada oturmak zorunda kalabiliyorsunuz.  Mart ayı gelince de telaş sarıyor kira gelirim yüzünden beyanname vermeli miyim?   Yoksa beyanname vermeyecek miyim? durumları ile karşılaşıyoruz. Konuyu tamamen öğrenmeniz ve aklınızda soru işareti kalmaması için örneklerle açıklayacağım. Kira da otursak bile ödediğimiz kira miktarı ne kadar olursa olsun, elde ettiğimiz kira geliri o yıla ait istisna tutarından fazla ise beyanname vermek zorundasınız. Yine elde ettiğiniz kira geliri miktarı istisna tutarının altında ise beyanname vermeyeceksiniz. Özetle Beyanname verip vermeyeceğiniz kararında ödediğiniz kiranın önemi yoktur. Elde ettiğiniz kira gelirinin miktarına göre belirlenir.

Konuyla İlgili Örnek Verecek Olursak

Ahmet Kirada oturuyor ve Kira da evi var 2016 yılında ödediği ve elde ettiği kira bedelleri aşağıda ki gibi olsun.

  • 2016 yılında ödediği Kira Miktarı Toplamı  : Aylık 500 Liradan 12 ay*500 = 6000 Lira
  • 2016 yılında Elde Ettiği Kira Miktarı toplamı : Aylık 400 TL 12 ay*400= 4800 Lira

Olduğunu varsayalım.

Bu durumda Ödediği kira miktarı toplamı olan 6000 Liranın hiç önemi yoktur. Elde ettiği kira miktarının istisna altında olup olmadığına bakılır. Örnekte verilen yıl 2016 olduğu için ve 2016 yılı mesken kira istisna tutarı 3800 TL olduğunu biliyoruz. Elde edilen kira gelir miktarı toplamı 3800 TL’den fazla olduğundan beyanname vermek zorundadır.

Kira Beyannamesi Ne Zaman Verilir Ne Zaman Ödenir ?

Kirada Oturup Kirada Evi Olanlar Beyanname Verecek mi  ? Kira vergisi beyannamesi, kira gelirinin elde edildiği yılı takip eden yılın mart aynın 25. günü akşamına kadar beyannamesi verilmesi gerekir. 2017 yılında,  2016 yılı içinde elde edilen kira geliri için  kira beyannamesi 1 ila 25 Mart 2017 Arasında verilecek. Ödemeler ise iki taksit halinde yapılacak. İlk taksit 31 Mart 2017 tarihine kadar , ikinci taksit  31 Temmuz 2017 tarihine kadar ödenmesi gerekiyor.

Kira Vergisi Nedir Nasıl Verilir Konulu Yazımız İçin Tıklayınız

2017 Kira (GMSİ) Beyannamesi Kimler Vermesi Gerekiyor Nasıl verilir Ödeme Nasıl Yapılır Konulu Yazımız İçin Tıklayınız

Sorularla Kira Geliri Kira Beyanı İçin Son Gün 25 Mart Konulu Yazımız İçin Tıklayınız

Sıfır Araç alımlarına ÖTV İndirimi Geliyor mu Vergi İndirimi Üst Sınırı Ne Kadar  Konulu Yazımız İçin Tıklayınız


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.