Vergi ve Güncel Haber Portalı

Milli Piyango Yılbaşı İkramiyesinden Vergi Kesiliyor mu ? İkramiye Çıkarsa Ne Yapmam Gerekiyor ?

21.12.2016
36
Milli Piyango Yılbaşı İkramiyesinden Vergi Kesiliyor mu ? İkramiye Çıkarsa Ne Yapmam Gerekiyor ?

Milli Piyango İkramiyesi Nereden Alınır

Milli Piyango Yılbaşı İkramiyesinden Vergi Kesiliyor mu ? İkramiyelerden herhangi vergi ve yasal bir kesinti yapılıyor mu? İkramiye çıksa Ne yapmam gerekiyor? Biletin arkası imzalanırsa ne olur ? 2017 Yılbaşı Milli Piyango Çekiliş Sonuçları. 2017 ..Milli Piyango yılbaşı gecesi verilecek büyük ikramiye miktarı ve dağıtılacak tüm miktarlar. Sahte bilet ile gerçek bilet nasıl ayırt edilir. 31 Aralık 2016 tarihinde çekilecek büyük ikramiyede bilet alırken nelere dikkat etmeliyiz. Sorularınızın cevabı Yazımızda.

2017 Yılbaşı Milli Piyango Çekiliş Sonuçları Biletinizi Sorgulama

2017 Milli piyango çekiliş sonuçları yayınlanır yayınlanmaz sitemizde bulabilirsiniz. Çekiliş sonuçları ve doğru bilgiler için sitemizi Takip edebilirsiniz.

2016 Yılının son günlerinde  bir çok insanımızın hayalini süsleyen, ve güzel hayaller alemine götüren Milli piyangonun 2017 yılbaşı özel çekilişi ile ilgili bilmek istediklerinizi açıklayacağız.

Milli Piyango Yılbaşı İkramiyesinden VergiKesiliyor mu ?

Milli Piyango Yılbaşı İkramiyesinden Vergi Kesiliyor mu

7338 Sayılı Veraset ve İntikal Vergisi Kanunun 1. maddesinde Türkiye Cumhuriyeti uyruğunda bulunan şahıslara ait mallar ile Türkiye’de bulunan malların veraset yoluyla veya herhangi bir suretle olursa olsun karşılıksız bir tarzda bir şahıstan diğer şahsa intikali Veraset ve İntikal Vergisine tabidir. der. Yine aynı kanunun 16.Maddesinin sonfıkrası da 5602 sayılı Kanunda tanımlanan şans oyunları ile gerçek ve tüzel kişilerce düzenlenen yarışma ve çekilişlerde kazanılan ikramiyelerde oran yüzde 10 olarak uygulanır. İkramiyenin ayni olarak ödenmesi halinde, fatura değeri esas alınır. şeklindedir. Yine Aynı Kanunun 7. maddesinin ilk fıkrasında 5602 sayılı Kanun kapsamında şans oyunları düzenleyen ilgili kurum ve kuruluşlar ile yarışma ve çekilişi düzenleyen gerçek ve tüzel kişiler ikramiye kazananların ikramiyelerinden kesilen vergileri, bir beyanname ile bildirmeye mecburdurlar. şeklindedir.  3670 Sayılı Milli Piyango Teşkiline Dair Kanunun 9. maddesi İdaresinin hasılatı ile bilet, liste ve ilanları ve resmi dairelerle olan muhaberatı, keşidede kazananların ikramiye ve amortileri; Devlet, belediye ve hususi idarelere aid her türlü vergi ve resimden muaftır.şeklindedir.

Konuyla ilgili özetle söyleyecek olursak,  Diğer tür şans oyunlarında ise % 10 oranında veraset intikal vergisi kesintisi alınır.

2017 Yılbaşı Milli Piyango Çekiliş Sonuçları

İkramiye Çıktı Ne Yapmalıyım ?

Milli Piyango Yılbaşı İkramiyesinden Vergi Kesiliyor mu

Başta heyecan yapmamalısınız. Ardından yapacağınız ilk işlem olarak güvenlik açısından biletinizin arkasını ad soyad yazarak imzalamanız gerekir.  Milli Piyango İdaresine ait tüm şans oyun biletlerinin arkasına ad ve soyadının yazarak imzalanması güvenlik açısından önerilir. Ayrıca ikramiye kazanan talihlilerden, ikramiyelerini almak için Milli Piyango İdaresi veya şubelerine başvurduklarında biletlerin kendilerine ait olduğunu ispatlamak için biletlerin arkasına ad ve soyad yazıp imzalamaları istenir. Sayısal oyunların kuponları ise oyun oynama aracıdır.

Milli Piyango Yılbaşı İkramiyesinden Vergi Kesiliyor mu

Piyango Biletinize ikramiye çıktığında ikramiyenizi nereden alacaksınız?

Milli Piyango Yılbaşı İkramiyesinden Vergi Kesiliyor mu

 • Milli Piyango biletinin son 3 ( üç ) rakamına kadar isabet eden ikramiye tutarlarını Milli Piyango gezici ve sabit bayileri ödemek zorundadır. Bu bayiler son dört veya beş rakamına göre isabetli biletlerin de ikramiyelerini ödeyebilirler. Bu tutarlar üzerindeki ikramiyeler bayi ödeme yetkisi dışındadır.
 • Baş bayiler ile sanal ortam bayileri İdare ile imzaladıklarısözleşmede belirtilen tutara kadar olan ikramiyeleri öderler.
 • Yılbaşı çekilişi için bilet kupürlerine bakılmaksızın, 1.000.000.- ( Bir milyon TL. ) ve daha büyük ikramiyeler, yıl içerisinde yapılacak diğer çekilişlere ait büyük ikramiye Genel Müdürlükçe, bunların altında kalan diğer ikramiyeler Milli Piyango Şube Müdürlüklerince ödenir.
 • Milli Piyango bileti satın alırken nelere dikkat edilmeli?

  • Milli Piyango İdaresi bayilik ruhsatını (gezici bayilerde yaka kartı) taşıyan ve istenildiğinde ibraz eden kişilerden satın alınması gerekir.
  • Biletin arkasında bayi satış mührü bulunmalıdır. Pürüzsüz veya kağıdın örselenmemiş olmasına dikkat edilmelidir.
  • Biletin sol alt bölümde bulunan güvenlik numarası iki parmak arasında gezdirildiğinde rakamların kabarık olduğu hissedilmelidir.
  • Bilet ışığa tutulduğunda bilet kağıdının dokusu içinde beyaz renkli MP amblemli filigranı vardır.
  • Ultraviyole (UV) ışıkta mavi ve açık yeşil renkli parlayan ve kesik çizgiler şeklinde dağılımı bulunan elyaflar (3mm.) bulunmaktadır.
  • 18 Yaşından küçük olanlar bilet satın alamazlar. Kazanan biletlere ikramiye ödenmesini isteyemezler.

2017 yılbaşı Milli Piyango Çekiliş Sonuçları Büyük İkramiye Ne Kadar? Sahte Bilet Nasıl Anlaşılır? KONULU YAZIMIZA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.