Vergi ve Güncel Haber Portalı

MTV Borcu Olan Araç Satılabilir mi? Vergi Borcu Olan Araç Muayeneden Geçer mi?

MTV Borcu Olan Araç Satılabilir mi? Vergi Borcu Olan Araç Muayeneden Geçer mi?

MTV Borcu Olan Araç Satılabilir mi? Vergi Borcu Olan Araç Muayeneden Geçer mi? Tüm şoförlerin merak ettikleri ortak konudur. Peki MTV Borcu Olan Araç Satılabilir mi? Vergi kamu hizmetlerinin sürdürülebilirliği için harcanan, doğrudan ya da dolaylı yolla toplanan paradır. Bundan dolayıdır ki herkes vergisini ödemekle yükümlüdür. Vergiler düzenli bir şekilde ödenmediğin de bazen sorunlar karşımıza çıkmaktadır ve gerektiği gibi hizmet alamayız.

MTV Borcu Olan Araç Satılabilir mi?

MTV Borcu Olan Araç Satılabilir mi? Motorlu Taşıtlar Vergisi borcu olan araç satışı gerçekleştirilemez. Aracın plakasına ait herhangi bir trafik cezası da mevcut ise araç yine satışı yapılamaz. Araç satışını gerçekleştirmek için plaka üzerine kayıtlı ne kadar borç varsa ödenmesi gerekmektedir. Aksi bir durumda araç satışı gerçekleştirilemez.

Trafik cezası kesme işlemi iki türlü gerçekleşmektedir. Bunlardan bir tanesi araç plakasına kesilen trafik cezasıdır. İkinci trafik cezası ise araç üzerine değil de şahıs üzerine T.C. kimlik numarası üzerine kesilen trafik cezasıdır. Araç plakası üzerine kesilen trafik cezası ödemesi gerçekleştirilmeden araç satış işlemi yapılamaz. T.C. kimlik numarası üzerine yani şahsa kesilen trafik cezasının araç üzerinde herhangi bir yaptırımı söz konusu olmamakla birlikte bu durum sadece trafik cezası kesilen şahsı ilgilendirmektedir.

Vergi Borcu Olan Araç Muayeneden Geçer mi?

Vergi Borcu Olan Araç Muayeneden Geçer mi? Muayene istasyonuna giderek, muayeneden geçecek olan aracın belirli şartları sağladıktan sonra bu işlemi gerçekleştirmesi mümkün olmaktadır. Aracınızın vergi borcu, trafik cezası ve OGS geçiş borcu bulunmakta ise aracınız hiçbir şekilde TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarından geçemez.

TÜVTÜRK muayene istasyonlarından sorunsuz bir şekilde aracınızın işlemlerini gerçekleştirmek için muayene istasyonuna gitmeden önce herhangi bir vergi borcu olup olmadığını, trafik cezasının bulunup bulunmadığından ve geçiş sistemine herhangi bir borç olup olmadığını kontrol ettikten sonra ve varsa ceza ödemelerinizi gerçekleştirdikten sonra muayene işlemini başlatabilirsiniz.

TÜVTÜR araç muayene istasyonundan geçebilmek için bir diğer şart ise araç trafik sigortasını yaptırmanız gerekmektedir. Trafik sigortası bulunmayan araç muayeneden geçememektedir.

Egzoz gazı ölçüm muayene belgesi olmaması bir diğer TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarından geçememe ve hatta ağır kusurlu sayılmanıza sebeptir. Bu sebeple muayene işlemi için önce egzoz muayenesinden geçmeniz gerekmektedir.

Araç Plakasına Ait Hangi Borçlar Araç Satışına Engeldir?

Araç Plakasına Ait Hangi Borçlar Araç Satışına Engeldir? Satışı gerçekleştirilmek istenen aracın plakasına ait borçları bulunduğu müddetçe satış işlemi gerçekleştirilememektedir. Buna göre aşağıda bulunan borçların ödemesi gerçekleştirilmeden, aracın satış işlemi gerçekleştirilemez.

  • Vergi Borcu
  • Trafik Para Cezası
  • OGS/HGS Geçiş Ücreti Cezası
  • Trafik Sigortası

Araç Hangi Hallerde Trafikten Men Edilir?

Araç Hangi Hallerde Trafikten Men Edilir? Araca ait motorlu taşıtlar verginizi ödemediniz diyelim. Verginizi ödeyemediğiniz için araç muayene işlemini de gerçekleştiremediniz ve ilk polis çevirmesinde aracınız ya da polis kontrolü esnasında aracınız trafikten men edilir ve aracınız bağlanır.

Aracınız bağlandığı zaman ödemediğiniz borçlarınızı yasal faizi ile birlikte ödemek zorunda kalırsınız. Ayrıca ekstra olarak otopark ücreti de borçlara eklenecektir. Diyelim ki borçları ve cezaları ödemediniz bunun sonucu olarak aracınız borçlarınıza karşı devlet tarafından el konulmaktadır. Arabanızın bedeli borçlarınıza karşılık gelmez ise geri kalan borcunuz icra yolu ile tahsil edilmektedir.

Bir Yılda En Fazla Kaç Kez Araç Alım – Satımı Yapabilirim?

Bir Yılda En Fazla Kaç Kez Araç Alım – Satımı Yapabilirim?

Aracınız Çalınırsa Ne Yapmalısınız? Çalınan Aracın Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödenmesi Nasıl Olur?


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.