Vergi ve Güncel Haber Portalı

Bir Yılda En Fazla Kaç Kez Araç Alım – Satımı Yapabilirim?

Bir Yılda En Fazla Kaç Kez Araç Alım – Satımı Yapabilirim?

Bir Yılda En Fazla Kaç Kez Araç Alım – Satımı Yapabilirim? Vatandaş olarak bir yıl içerisinde en fazla kaç adet araç alıp, satabilirim araçlarla ilgili en çok sorulan sorular arasında yer alıyor. Yıl içerisinde bireysel olarak alabileceğim araç sayısı ne kadar? Ve yine yıl içerisinde bireysel olarak ya da vekaleten satış yapabileceğim araç sayısı maksimum olarak kaç adet? Bu gibi sorular vatandaşlarımızın en çok araştırdıkları soruların başında gelmektedir. İkinci el araç alım satımı konusunda yeni getirilen düzenleme sonrası vatandaşlar şahsi olarak sattıkları araçlarda da vergilendirme hakkında ki sorular oldukça artmaya başladı.

Yapılan çalışmalar neticesinde ise devletimizin amacı, ikinci el araç alım ve satışındaki esasları ve usullerini düzenlemektir. Yapılan çalışmalarda güdülen asıl amaç ise ikinci el araç alış ve satışlarından elde edilen ve kayıt altına alınmayan vergi kayıplarını engellemektir.

Vatandaş olarak bir yıl içerisinde istediğiniz kadar araç alma hakkınız mevcuttur. Araç alımı herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Araç satışı ise yıl içerisinde bireysel olarak da vekaleten de en fazla olarak 3 adettir. Çünkü araç satışı konusunda arada doğan farklılıklar mevcuttur. Konuyu detaylı olarak açıklayacak olursak,

1-Herhangi bir ticaret kolu ile uğraşmayan belge ve yetkileri olmayan, tacir sayılmayan ve vergi levhasına sahip olmayan bireyler bir takvim yılı içerisinde en fazla üç araç satabilirler.

2-Bu üç araç sınırı hem kişinin kendi üzerine olan araçlar veya vekaleten satmak için aracı olduğu araçlar için geçerlidir.

3Satış sertifikasına sahip olan gerçek kişiler bir yıl içinde 3’ten fazla araç satışını yalnızca sahibi, temsilcisi, veya müdürü olduğu ya da pazarlama ve satış personeli olarak çalıştığı işletme adına yapabilir.

4Sıfır araç satışı yapan bayii ve acenteler için böyle bir sınır yoktur lakin ikinci el satış-takas bölümü olan sıfır araç bayileri bu belgelere sahip olmalıdır.

5-Tacir olmayan veya yetkilendirilmeyen kişiler (normal vatandaş) ister vekaleten ister asaleten sadece üç adet satış yapılabilir.

6-Üçten fazla satış yapabilecek kişi ve kurumlar taslakta belirtilmiştir ve satış için bazı evraklar gerekmektedir.

7-İkinci el taşıt ticareti ile uğraşmayan esnaf ve sanatkarlar, tacirler ve tacir olmayan özel hukuk tüzel kişilerinin bir takvim yılı içerisinde kendileri adına tescilli üçten fazla ikinci el taşıtın satışını yapabilmeleri için, bu taşıtların en az 3 yıldır kendi adlarına tescilli olması gerekir. Vakıf ve dernekler ile ticaret şirketleri gibi özel hukuk tüzel kişilerinin tasfiyesi, ticari işletmeler ile esnaf ve sanatkar işletmelerinin ise kapanışı nedeni ile yapacakları satışlarda bu şart aranmaz.

8- 3 araç sınırını aşan kişilerden noterde 4. ve üstü araçlar için sertifika ve yetki belgesi istenir. Bu belgeyi ibraz edemeyen kişilerin satış işlemi noterler tarafından yapılmaz.

Yılda 3’ten Fazla Araç Satışı Yapabilmek İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Yılda 3’ten Fazla Araç Satışı Yapabilmek İçin Gereken Belgeler Nelerdir? Yıl içerisinde 3’ten fazla araç satışı yapabilmek için vatandaşlarımızın bazı evrak ve prosedürleri bulunması gerekmektedir. Gereken evrak ve prosedürler nelerdir, detaylarını yazımızın devamında bulabileceksiniz.

Taslak içerisinde belirtilen kişiler ve kuruluşlar bu iş için gereken belgeleri temin ettikten sonra yıl içerisinde diledikleri kadar araç satma yetkisine kavuşacaklardır. Bu belgeler sırası ile

 • Yetki Belgesi
 • Satış Sertifikası’dır.

Yetki Belgesi Nedir?

Yetki Belgesi Nedir? Bu belge iş yerlerine ve kurumlara verilen bir belgedir. 2.el araç satışı yapabilmek için;

 • Ticari işletmeler ile esnaf ve sanatkarlar tarafından araçlarının satışı için alınması gereken belgelerdir.
 • Her bir işletme için ayrı yetki belgesi alınması gerekir.

Satış Sertifikası Nedir?

Satış Sertifikası Nedir? Yetki belgesine sahip (sıfır araç bayii, ikinci el oto galerileri, şirketler ve kurumlar) iş yerlerinde çalışan, satış için açıkça veya örtülü olarak yetkilendirilmiş müdürler, pazarlama ve satış personeli olarak çalışan kişilere verilen bir belgedir. Bu kişiler bağı bulundukları işletme adına üçten fazla araç satabilmek için bu belgelerin noterlere ibraz edilmesi şarttır ve sadece satışları bu kişiler yapabilir.

Satış Sertifikası Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

1-Medeni hakları kullanma ehliyetine sahip olmak. Bu ehliyete sahip olabilmek için şu şartlar aranır;

 • Akıl sağlığı yerinde olmak
 • Reşit olmak (18 yaş ) (18 yaşından önce evlenen kişiler de reşit sayılır)
 • Mümeyyiz olmak (yaptığı eylem ve fiillerin sonucunu düşünebilecek nitelikte olmak)
 • Hacir olmamak (mahkeme tarafından haklarını kısıtlayıcı bir hüküm “hacir” verilmemiş olmak)

2-Müflis olmamak (iflas etmiş veya konkordato (iflas anlaşması) yapmamış olmak).

3-Başvuru tarihinden önce 5 yıl içinde Türk ceza kanunu çerçevesinde hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, görevi kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırmak, iş yapılırken fesat karıştırmak, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından hüküm giymemiş olmak.

4-Satış sertifikasına sahip olabilmek için eğitim ve sınav sonucunda başarılı olmak gerekmektedir.

Engelli Raporu ile Araba (Araç) Nasıl Alınır?

Radar Cezası Ne Kadar Oldu? Trafik Cezası Sorgulama işlemleri Nasıl Yapılır?

Yurtdışından Gelen Telefona Yatırılan Harç İadesi Nasıl Olur ?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Fatih h. dedi ki:

  Ailemdeki tüm araçlar eşimin üzerinde kayıtlı.kimi beş yıldır,kimi iki yıldır,kimi bu yıl aldığımız olmak üzere üç adet otomobil ve bir adetde moto karavanımız olmak üzere dört adet aracımızı gerek nakit ihtiyacından,gerekse model yükseltme adına ard arda satsak oto simsarı mı olacaz,maliye ne adına vergi talep edecek ,böyle salakça bir kanun çıkarılırmı yahu.

 2. Koray dedi ki:

  Siz o araçların tamamını aynı anda satsanız ve kar dahi etseniz;
  Herhangi bir ceza almaz veya vergiye tabi olmazsınız, endişeniz olmasın.

 3. Derman5 dedi ki:

  İyi akşamlar benim bir sorum olacak ben 2019 yılı içerisinde 2 araç alıp satmış oldum 1.aracı martta alıp mayısta sattım 2. Aracı ise martta alıp temmuzda sattım herhangi bir ceza felan olurmu 3 araç şartı 2019 da da geçerlimi eşimde 1 araç alıp sattı 2 aracı kullanmakta cevap verirseniz çok mutlu olurum

  1. Vergi Hocası dedi ki:

   Merhaba
   Herhangi bir ticaret kolu ile uğraşmayan belge ve yetkileri olmayan, tacir sayılmayan ve vergi levhasına sahip olmayan bireyler bir takvim yılı içerisinde en fazla üç araç satabilirler.

 4. Hakkı dedi ki:

  2017 şubatta bir adet sıfır araç aldım. Yine 2017 Eylül’de 2.el bir araç daha aldım. 2018 Eylülde 2.el aracı sattım. Yerine Ekimde 2.el traktör aldım. 2019 Mart’ta 2017’de aldığım sıfır aracı sattım. Yine mart ayında 2.el bir araç aldım. Geçtiğimiz ay bir tane daha 2.el araç aldım. Bu 2 aracı da şimdi satsam vergiye tabi olur muyum? Satarken ve banka transferlerinde Noter satış fiyatı , aldığımdan 10-15bin yüksek ise kar yapmışım diye maliyeden sıkıntı yaşar mıyım?

  1. Vergi Hocası dedi ki:

   Merhaba
   Herhangi bir ticaret kolu ile uğraşmayan belge ve yetkileri olmayan, tacir sayılmayan ve vergi levhasına sahip olmayan bireyler bir takvim yılı içerisinde en fazla üç araç satabilirler.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.