Vergi ve Güncel Haber Portalı

Müjde: Tapu harcı, Cep Telefonu Harcı ve Bir çok Ödeme Artık CepTelefonundan Ödenebilecek

28.03.2017
28
Müjde: Tapu harcı, Cep Telefonu Harcı ve Bir çok Ödeme Artık CepTelefonundan Ödenebilecek

Gelir İdaresi Başkanlığı gelişen çağa uydurarak bir kaç yıl önce. Mükelleflerin Vergi hizmetlerinden daha kolay basit ve hızlı yararlanması için Gib Mobil uygulamasına geçilmişti. 

GİB Mobil Uygulaması İle Neler Yapılabiliyor ?

 Müjde: Tapu harcı, Cep Telefonu Harcı ve Bir çok Ödeme Artık CepTelefonundan Ödenebilecek. Gelir İdaresi Başkanlığı mükellef odaklı hizmet vergi bilgilerine mükelleflerin daha kolay ulaşmasını sağlamak için Gelir İdaresi Başkanlığı her gün bir teknolojik olarak yeniliğe geçiyor. Gelir İdaresi Başkanlığı çağa ve teknolojiye  çabuk ayak uyduruyor.

Gelir İdaresi Başkanlığının Günümüze Teknolojiye Geçiş aşamaları

Elektronik Ortamda Beyanname Gönderme

 Müjde: Tapu harcı, Cep Telefonu Harcı ve Bir çok Ödeme Artık CepTelefonundan Ödenebilecek. Gelir İdaresi Başkanlığı ilk olarak  mükelleflere en büyük getirdiği kolaylık olarak. Elektronik ortamda beyanname gönderme kolaylığı getirdi. Beyannameler eski tarihlerde elektronik ortamda gönderilmiyor. vergi dairelerinde elden alınıyordu. Vergi dairelerinde beyannamelerin elden alınması hem çalışan hem mükellef için büyük zorluklar çıkartıyordu. Gelir İdaresi Başkanlığı elektronik ortamda beyannameye geçiş işlemini aşama aşama yaptı ilk olarak bazı beyannamelerin elektronik ortamda verilmesiyle başlandı. Ardından aşama aşama elektronik ortamda verilen beyanname türünü arttırdı. Bugün itibariyle aşağı yukarı tüm beyannamelerin elektronik ortamda verilme imkanı var. Bu durum hem vergi daireleri için hemde mükellefler için büyük kolaylıklar sağladı.

Vergi Borçlarının Elektronik Ortamda Sorgulanması ve Ödenebilmesi

 Müjde: Tapu harcı, Cep Telefonu Harcı ve Bir çok Ödeme Artık CepTelefonundan Ödenebilecek. Gelir İdaresi Başkanlığı Kendini çağa uydurarak teknolojik yeniliklere her gün birisini ekledi bunlardan bir tanesi de Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesi üzerinden vergi borçlarını artık sorgulayabilir vadesi geçmemiş olan vergi borçlarını ödeyebilirsiniz. Motorlu taşıtlar vergisi Trafik cezası gibi borçları ise vadesi geçsevde internet üzerinden banka kartı veya kredi kartıyla ödeme imkanına sahipsiniz.

Gib Mobil Uygulaması ile Artık Verginizi Cepten  Ödeyebiliceksiniz

 Müjde: Tapu harcı, Cep Telefonu Harcı ve Bir çok Ödeme Artık CepTelefonundan Ödenebilecek. Teknoloji gün geçmiyor ki bir yenilik gelmiyor. Artık akıllı telefonlar çıktığından bu yana bilgisayarlar eski popülerliğini kaybetti. Çünkü tüm işlemlerimizde cep telefonu ile yapıyoruz. Cep telefonu ile alışveriş yapabiliyoruz. Bankacılık işlemlerini cep telefonu ile yapıyoruz. Bunların haricinde bilgisayarla yapabildiğimiz tüm işlemleri artık telefonla kolayca halledebiliyoruz.

Gelir İdaresi Başkanlığıda Mükelleflere kolaylık olması açısından Cep Mobil uygulamasını iki yıl önce başlattı.

Cep Mobil uygulaması üzerinden borç sorgulama  bilgilere ulaşma trafik cezası sorgulama motorlu taşıtlar vergisi sorgulama ve ödeme yapılabiliyordu.

 Yapılan Güncelleme İle  Artık Tapu Harcı, Cep Telefonu Harcı GİB Mobil Uygulaması Üzerinden Telefon ile Ödenebilecek

GİB Mobil uygulamasının Vergi Ödeme bölümü geliştirilerek

  • Gelir Vergisi Ödeme (Kira, Menkul Sermaye İradı, Ücret ile Diğer Kazanç ve İratlar),
  • 6736 Borcu Ödeme,
  • Tapu Harcı Ödeme,
  • Cep Telefonu Harcı Ödeme,

Hizmetleri GİB cep mobil ekranına eklenmiştir.

Mükellef odaklılık ilkesi çerçevesinde, sizlerden mükelleflerden gelen görüşler de değerlendirilerek mükellef memnuniyeti ve hizmet kalitesinin artırılmasına yönelik çalışmaların devam edeceğini Gelir İdaresi Başkanlığı belirtmiştir.

Mükelleflerin vergisel ödevlerini ifa etmelerini daha da kolaylaştıracak elektronik uygulamalar ile her geçen gün gelişen teknolojik yenilikleri mükelleflerin hizmetine sunmak amacıyla GİB mobil uygulamasının geliştirilmesine devam edilmektedir.

Gib Mobil Uygulamayı Cep Telefonunuza İndirmek için Tıklayınız

Ehliyet Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?Son Gün Ne Zaman?Randevu Almak İçin Tıklayınız

Referandum Sonucu Ekonomiyi Nasıl Etkiler?Hangi Durumda Piyasaya Güven Oluşur?

Elektriğe Zam Gelecek mi En Az Kaç Ay Zam Yok EPDK’dan Resmi Açıklama ?

 

 

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.