Vergi ve Güncel Haber Portalı

Müjde Ücretli Öğretmenlere Sözleşme Geliyor 2018 Şartları Başvurular Ne Zaman ?

02.02.2018
34
Müjde Ücretli Öğretmenlere Sözleşme Geliyor 2018 Şartları Başvurular Ne Zaman ?

Maliye Bakanlığı Tarafından hazırlanan ve Bakanlar Kurulunca kararlaştırılan bugün meclise sevk edilen Vergi Kanunları ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı’nin 80. Maddesi ile beş bin  Ücretli öğretmene sözleşmeli olarak kadro verilecek.  Ücretli Öğretmenlik sözleşmeli kadro başvuru Şartları Nelerdir ? Ücretli öğretmenlik kadro Başvuruları Ne Zaman Olacak ? Müjde Ücretli Öğretmenlere Sözleşme Geliyor 2018 Şartları Başvurular Ne Zaman ? 

     Müjde Ücretli Öğretmenlere Sözleşme Geliyor 2018 Şartları Başvurular Ne Zaman ?  Türkiye de ciddi anlamda öğretmen açığı bulunduğundan Milli Eğitim Bakanlığı Bu açığı  sağlıklı bir düzen olmasa da ders karşılığı ücret ödediği ücretli öğretmenlik sistemi ile kapatmaktadır.

Ücretli Öğretmenliğin Yasal Dayanağı Nedir ?

Müjde Ücretli Öğretmenlere Sözleşme Geliyor 2018 Şartları Başvurular Ne Zaman ? Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen ve Yöneticilerinin ders ve ek ders saatlerine ilişkin esasların 9.maddesi Ücretli öğretmenliğin yasal dayanağı oluşturmaktadır. Bu maddeye istinaden Ek Ders Ücreti Karşılığı ücretli Öğretmen görevlendirmesi yapılmaktadır.

Ücretli Öğretmenlik başvurusun da Aranan Şartları Nelerdir ?

Ücretli Öğretmenlik için kadro şartlarından önce ücretli öğretmenliğe başvuru şartlarını saymamız gerekir

       Müjde Ücretli Öğretmenlere Sözleşme Geliyor 2018 Şartları Başvurular Ne Zaman ? Öğretmenlik başvurularını her il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerince ayrı ayrı alındığından biz ücretli öğretmenlik için aranan genel şartları yazacağız.

  • 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 48. maddesi hükümleri göz önünde bulundurularak, Fakülte Mezunları için KPSS Puan üstünlüğü ve öncelik sırasına göre,

1-Eğitim Fakültesi.

2-Eğitim Bilimleri Fakültesi.

3-Diğer Fakültelerin Öğretmenlik Bölümü.

4-Formasyon Belgesi, Tezsiz Yüksek Lisans Belgesi, İlköğretim Sınıf Öğretmenliği Sertifikası olanlar ile daha önceki yıllarda vekil ya da ücretli öğretmen olarak görev yaptığına dair belgesi bulunan diğer lisans ( fakülte) mezunları başvuruda bulunabileceklerdir.

5-Lisans mezunu olanlardan daha önce vekil veya ücretli öğretmen olarak görev yapmış olanlara öncelik verilecektir.

Ücretli Öğretmenlere Kadro için Başvurular Ne Zaman Başlayacak ?

Müjde Ücretli Öğretmenlere Sözleşme Geliyor 2018 Şartları Başvurular Ne Zaman ? Ücretli Öğretmenlik yapanların sözleşmeli olarak kadroya geçmesi için başvurular Yasa tasarısında ki 80 . maddeye göre  madde yasalaştıktan sonra altı ay içinde sözlü sınavın yapılacağını düzenlemiştir. Bu nedenle başvuruların yasanın Resmi Gazetede yayınlanır yayınlanmaz Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kısa sürede başvuru kılavuzu yayınlanacağı tahmin edilmektedir. Tahminimize göre Başvuruların Yasa Resmi gazetede yayınlandıktan sonra 15 veya 20 gün içinde başlayacağını tahmin etmekteyiz.  yasa tasarısının yasalaşma işlemlerininde tahminimie göre en erken şubat ayının sonunu bulacağını söyleyebiliriz.

Öğretmenler Artık Sınava Tabi Tutulacak.4 Yılda Bir Sınav Olacak

 Ücretli Öğretmenlere Sözleşmeli Kadrosu için Başvuru Şartları Nelerdir ?

  • 2017-2018 Eğitim öğretim yılında ücretli öğretmen olarak çalışıyor olmak.
  • 2017 -2018 eğitim öğretim yılı ve öncesinde Milli Eğitim Bakanlığında ücretli öğretmenlik olarak görev yaptığı süreler için en az 540 gün prim yatmış olması gerekiyor. Buda tahminimizce üç buçuk yıl ücretli öğretmenliğe denk geliyor.
  • 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 48 inci Maddesinde öngörülen genel şartları taşımak.
  • Öğretmenliğe atanabilmek için aranan özel şartları taşımaları herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik ,yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olmaları.
  • KPSS Sınavından Bakanlıkça belirlenen taban puan ve üzerinde puan almış olmaları.
  • Bakanlıkça belirlenecek esas ve usuller çerçevesinde bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içerisinde yapılacak sözlü sınav sonuçlarına göre başarılı olmak.

Gerekir.

Ücretli Öğretmenlere Verilecek Sözleşmeli Kadro Sayısı Ne Kadar ?

Müjde Ücretli Öğretmenlere Sözleşme Geliyor 2018 Şartları Başvurular Ne Zaman ?  Yasa tasarısında ki madde alanları Milli Eğitim bakanlığının belirleyeceğini  toplamda ise verilecek kadronun beş bini geçemeyeceği şeklinde düzenleme yapılmıştır.

Vergi Kanunları ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısına Buradan Ulaşabilirsiniz.

2017 2018 Öğretim Yılı Ücretli Öğretmenlik Başvuruları Başladı mı


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.