Vergi ve Güncel Haber Portalı

SGK Gözlük Sorgulama Nereden Yapılır? SGK Gözlük Nasıl Alınır

08.01.2020
29
SGK Gözlük Sorgulama Nereden Yapılır? SGK Gözlük Nasıl Alınır

SGK Gözlük Sorgulama Nereden Yapılır? SGK Gözlük Nasıl Alınır? SGK tarafından karşılanmakta olan gözlük çeşitleri hangileri ve SGK’nın karşıladığı gözlük meblağı ne kadar olmaktadır. Gözlük işlemleri bulunan tüm vatandaşlarımız tarafından son derece araştırılan bir konu olmaktadır. Vatandaşlar SGK olarak gözlük işlemlerinin nereden ve nasıl sorgulanacağı konusunu son derece merakla araştırmaktadırlar.

SGK kapsamında çalışmakta olan vatandaşlarımız, sigorta kapsamında gözlük alabilmektedirler. Fakat gözlük hakkını nasıl ve nereden sorgulayarak kullanabileceğini de pek çok vatandaşımız bilmemektedir. Yazımızda vatandaşlarımızın gözlük camı ve gözlük çerçevesi ile ilgili olarak SGK kapsamı altında ne kadar zamanda yeniden satın alabilirsiniz? Tüm sorularınızın cevabına yazımızdan cevap bulabileceksiniz.

SGK Gözlük Yenileme Süresi Ne Kadar Olmaktadır?

SGK Gözlük Yenileme Süresi Ne Kadar Olmaktadır? SGK kapsamında gözlük sorgulama işlemi tüm vatandaşlarımızın en çok merak ettiği konulardan bir tanesi olmaktadır. SGK kapsamında gözlük sorgulama yöntemleri çok aranan işlemlerin başında olmaktadır. SGK kapsamında gözlük yenileme süresi 3 yıl olarak belirlenmiştir. Belirtilen zaman zarfında yeni gözlük alamazsınız. Yeni gözlük almak için tanınan 3 yıllık sürenin bitmesini beklemek zorundasınız. Fakat bazı durumlar vardır ki gözlük almasanız dahi gözlük camlarınızı yenileyebilirsiniz. Gözünüzün numarasında 0,5 oranında değişme olması halinde gözlüklerinizin camını 3 yıl beklemeden değiştirebilirsiniz. Gözlük sorgulaması yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

SGK kapsamında gelişim çağında bulunan çocukların gözlük yenilemelerini, 18 yaşından küçük olanlar için 3 yıl dolmadan gözlük değiştirme işlemini gerçekleştirebilirler.

SGK Destekli Gözlük Ücretleri Ne Kadar Olmaktadır?

SGK Destekli Gözlük Ücretleri Ne Kadar Olmaktadır? Çalışan vatandaşlar için gözlük desteği SGK tarafından ödenmektedir. Vatandaşlara verilecek olan gözlük desteği, SGK kapmasında çalışmakta olan vatandaşların göz numaralarına göre belirlenmektedir. Gözlük desteği SGK kapmasında çalışanlar için 3 yılda bir olmaktadır. SGK’lı olarak çalışan vatandaşlara gözlük desteği şeklinde verilen ücretler aşağıdaki gibi olmaktadır.

  • Uzak çerçeve bedeli, 37,80TL
  • Yakın çerçeve bedeli, 37,80TL
  • Yerli üretim çerçevelerde SGK destek bedeli, 43,20TL
  • SGK’nın gözlük camlarına desteği değişkenlik göstermektedir. 10TL – 16TL arasında verilen destek değişmektedir.

SGK yardım amaçlı olarak vatandaşlara verdiği gözlükler değişkenlikler gösterebilmektedir. Bu gözlük modelleri yerli üretim olmaktadır. Gözlüklerin çerçevesi, modeli ve tasarımları, yetişkinler ve çocuklar için farklı olmaktadır. Gözlükler renk ve şekil olarak da farklı olmaktadır. Gözlüklerde yapılan bu farklılıklar kullanıcılar tarafından dikkat çekmek amacı gütmektedir. Belirtilen gözlüklere SGK anlaşmalı optiklerde bulabilirsiniz.

e-Devlet Sistemi Üzerinden Gözlük Sorgulama İşlemi

e-Devlet Sistemi Üzerinden Gözlük Sorgulama İşlemi, Sosyal Güvenlik Kurumu yapmış olduğu çalışma neticesinde e-Devlet sistemi üzerinden, SGK kapsamında çalışanların bu uygulama ile sorgulama yapabilmesini sağlamış bulunmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu e-Devlet uygulaması ile birlikte, gözlük ödemesi yapılan vatandaşların kaydını alarak, yeni gözlük sorgulama işleminin internet ortamından sorgulanmasına müsaade etmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu gözlük sorgulama çalışmalarına, “Ne Zaman Gözlük Camı Değiştirebilirim” uygulamasını kısa mesaj servisinde uyarlamış bulunmaktadır. E-Devlet sistemi üzerinden uygulamaya girerek sizden istenen bilgileri girdiğiniz takdirde sorgulama yapmanıza izin verilmektedir. Öyle ki gözlük yenileme işlemi yapmak isteyen vatandaşlar 5502 numaraya CAM TC AİLE SIRA NO yazıp kısam mesaj gönderdikleri zaman istedikleri tüm bilgiler ekrana gelmektedir.

SGK kapsamında çalışan vatandaş olarak, e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptığınız takdirde Medula Optik Cam ve Çerçeve Bilgisi Sorgulama sayfasına giriş yaparak online sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

  • Çerçeve hakkınızı sorgulamak için CERCEVE yazıp boşluk bırakarak, T.C. kimlik numaranızı yazıp, 5502’ye mesaj atarak sorgulayabilirsiniz.
  • Gözlük cam hakkınızı sorgulama yapabilmek için CAM yazıp boşluk bırakarak, T.C. kimlik numaranızı 5502’ye SMS göndererek sorgulayabilirsiniz.

Devlet Destekli Gözlük Almak Nasıl Olur?

Devlet Destekli Gözlük Almak Nasıl Olur? Devlet ilk gözlüğünüzü almak için destek olmaktadır. SGK kapsamında olan ya da SGK’lı olarak çalışanın bakmakla yükümlü olduğu kişiler mevcut ise, bu kişilerde devlet destekli gözlük işleminden faydalanabilirler. Devlet destekli gözlük işleminden faydalanabilmek için prim ödemesini yaparak muayene olabilirsiniz. Devlet hastanesine giderek muayenenin ardından gözlük ihtiyacının ortaya çıkmasının ardından tarafınıza verilecek reçete ile optikçiye giderek devlet destekli gözlüğünüzü alabilirsiniz.

Numaralı gözlük reçetesi ile optikçilere giderek Devlet Destekli Güneş gözlüğü almanız mümkün olmamaktadır.

Gözlük Reçeteleri Ne Kadar Zaman Geçerli Olmaktadır?

Gözlük Reçeteleri Ne Kadar Zaman Geçerli Olmaktadır? Gözlük reçeteleri Göz Hastalıkları Uzmanı tarafından düzenlenebilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında verilen hizmet ile birlikte yazılan reçetelerin süresi 10 iş günü olmaktadır. Buna göre 10 iş günü içerisinde işlem görememiş reçeteler, daha sonra reçetesiz olarak işleme alınmaktadır.

Özel hastanelerden alınan gözlük reçeteleri ise yönetmelik gereğince Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamının dışında düzenlenen reçetelerin geçerliliği 1 yıl olarak belirtilmektedir.

Lens Reçeteleri Ne Kadar Zaman Geçerli Olmaktadır?

Lens Reçeteleri Ne Kadar Zaman Geçerli Olmaktadır? Lens reçetesi düzenlenen vatandaşlarımız için düzenlenen reçetenin süresi 10 gün olmaktadır. Belirtilen süre içerisinde lenslerinizi almaz iseniz reçeteniz geçerliliğini kaybeder. Lenslerinizin yenileme süresi ise 1 yıl olmaktadır. 1 yılın ardından lens alacak olan vatandaşlarımız da doktoruna muayene olarak yeni bir lens reçetesi yazdırabilirler. Belirtilen süre içerisinde lens kullanan vatandaşımızın gözü bozulur ise sürenin dolmasını beklemeden yeni lens alabilirsiniz.

SGK Doktor Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK Doğum Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? Nereden Öğrenilir?


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.