Tapu İşlemlerinde Bekleme Dönemi Sona Erdi. Yeni Değişiklik Neler Getiriyor?

Tapu İşlemlerinde Bekleme Dönemi Sona Erdi. Yeni Değişiklik Neler Getiriyor?

Tapu İşlemlerinde Bekleme Dönemi Sona Erdi.Tapuda ile işi olanlar bilirler , tapuda en çok uğraştıran konu veraset ve intikal konusudur.İşlemler yapmak isteyen kişiler vergi dairesinden aldıkları yazıyı getirmeden işlem yapamıyorlar.  Vatandaşların bu konudaki şikayetlerini dikkate alan yetkililer bu soruna çözüm buldu.Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünce, uzun ve zorlu bürokratik süreçler nedeniyle vatandaşlarda mağduriyete yol açan veraset ve intikal vergisi  ilişiği kesme uygulamasına yönelik çalışma başlatıldı. Yapılacak olan bu düzenlemeyle, tapu ile işi olan kişi veraset ve intikal vergisiyle ilişik kesme sürecini beklemeden tapudaki satış işlemini gerçekleştirebilecek.

Maliye Bakanlığı İle Görüşmeler Başladı

Tapu İşlemlerinde Bekleme Dönemi Sona Erdi.Veraset ve intikal vergisi ilişik kesme yazısı alınmadan tapu işlemlerinin yapılamamasının  herkes tarafından sorun teşkil ettiği biliniyordu. Bu süreç nedeniyle uzun beklemelerin vatandaşlarda mağduriyete yol açması nedeniyle tapu müdürlüklerine çok sayıda şikayet dilekçeleri ulaştı.Bu dilekçelere duyarsız kalamayan tapu müdürlükleri konuyu bürokratlara iletti..Vatandaşların taleplerini de  dikkate alarak  bürokratlar, konuyla ilgili Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı İle  ile resmi görüşmelere başladı.

Yapılan düzenlemeye, Gelir İdaresi Başkanlığı ve Maliye Bakanlığı ile görüşüldükten sonra son şekli verilecek.Yapılacak olan düzenlemede:

– veraset ve intikal ilişiği yazısı istenilmeden tapu işlemlerinin yapılması,

– işlemin bitiminde tapu müdürlüklerince bu konuda yetkili vergi dairesine  bildirimde bulunulması,

– veraset ve intikal vergisi yönünde işlemlerin yetkili vergi dairesi tarafından  devam ettirilmesi amaçlanıyor.

Yapılan Düzenleme Neler Getirecek?

Tapu İşlemlerinde Bekleme Dönemi Sona Erdi.Yapılan düzenlemeyle  öncelikle olarak tapu işlemleri için bekleme sorununun önüne geçilmiş olacak.Çalışmanın hayata geçmesi durumunda milyonlarca vatandaşın hem maddi hem de manevi açıdan yıprandığı uygulama sona ermiş olacak.

Mevcut Sistemde  İşlemler Nasıl Yapılıyor?

Tapu İşlemlerinde Bekleme Dönemi Sona Erdi.Mevcut  uygulamada Maliye Bakanlığı üzerinden, vergi dairesine gidilerek veraset ve intikal ilişik kesme yazısının alınması zorunluluğu vardır.Bu işlemi vefat eden kişinin varisleri yapmaktadır. Varisler, yetkili olunan vergi dairesine gerekli evrakları getirerek işlem yapmaktadır.Yaptıkları işlemden sonra ise kişiye vergi dairesince gerekli belge verilir. Bu belge  olmadan tapuda intikal ve sonrası satış gibi işlemler yapılamıyor.

Veraset Beyannamesi ve Miras

Vergiye Tabi Gelirin Özellikleri Nelerdir?Hangi Kazançlar Gelir Vergisine Tabidir?

Emeklilere Müjde TOKİ’den 250 TL Taksitle Ev

 4 Yorum "Tapu İşlemlerinde Bekleme Dönemi Sona Erdi. Yeni Değişiklik Neler Getiriyor?"

 1. recep   22 Şubat 2017 at 01:12

  Hocam babamda 6.7 adet elinde tapu var vergileri babama geliyor sadece babam ödüyor.mirascilarin çogu ölmüş cocuklari var ama onlar nerede yaşıyorlar bilmiyoruz biz bu tapuyu nasil üzerimize alabiliriz yeni kanun bunu kapsiyormu tesekkurler

  Cevapla
  • Ali Çetinkaya   22 Şubat 2017 at 20:31

   Değerli okurumuz ilk olarak tarlada hak sahipleri yani mirasçıları tespit edin ardından o isimlerden ölüleri tespit edip o kişilerin vergi dairesinden ilişiğini kesin, sonra kim varsa vekaletini veya yakınlarınızza olanları kolundan tutup 🙂 tapu ya götürüp hisseleri üzerinize geçiriniz

   Cevapla
 2. mehmet sabrituluk   3 Nisan 2017 at 12:23

  merhaba annem ve babam vefat etti hatay antakyada vergi dairesinden ilişiği kesme belgesi almam gerekıyormus daha kolay bisey yok mu

  Cevapla
  • Emre ÇELİK   3 Nisan 2017 at 13:15

   Maalesef o belgenin alınmasının başka yolu yoktur

   Cevapla

Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)

*