Vergi ve Güncel Haber Portalı

Taşeron İşçiye İkramiye Verilecek Mi? İkramiye Ödemesinden Kimler Faydalanacak?

17.10.2019
24
Taşeron İşçiye İkramiye Verilecek Mi? İkramiye Ödemesinden Kimler Faydalanacak?

Taşeron İşçiye İkramiye Verilecek Mi? Bilindiği gibi Başkan Recep Tayyip ERDOĞAN‘ın taşeron işçiler için verdiği kadro sözünden sonra kadroya geçişler hız kazandı. Önce kimlerin kadroya geçeceği belirlendi. Daha sonra bu kişiler için güvenlik soruşturması yapıldı. Daha sonra ise kurumlar uygun buldukları taşeron işçileri parça parça sınava çağırdı. Bu sınav sonuçlarına göre ise hak kazanan adaylar kamuda yeni bir statüde işçi olarak görevine devam etti. Tabi ki artık kadrolu olarak. Yurt genelinde yaklaşık tüm kurumlar taşeron işçiler için kadro sınavını bitirdi diyebiliriz.

Taşeron İşçiye İkramiye Verilecek Mi? Taşeron işçilerden kadroya geçenler bundan sonra devletin kontrolü altında kamu görevlisi olarak göre yapmaya devam edecekler. Tabi bu durumda milyonlarca devlet memurunun yararlandığı haklardan da yararlanmaya devam edecek. Bu haklardan belki de en önemlisi kadro olacak. Yani artık önceki gibi sözleşme bittiği için işten atılamayacaklar. Bunun dışında maddi yönden de rahatlamış olacaklar. Maaşları biraz da olsun eskisine göre artacak. Bunun dışında belki de en merak edilen konulardan birisi de taşeron işçi iken kadroya geçenler promosyon alacak mı sorusudur. Bunu cevabı evet. Kadroya geçen işçiler artık bundan sonra yapılacak olan promosyon sözleşmelerinden promosyon alabilecek.

Taşeron İşçi Tediye Ödemesi Alabilecek mi?

Taşeron İşçi Tediye Ödemesi Alabilecek mi? Yukarıda da bahsettiğimiz gibi taşeron işçiler kadroya geçişlerinde bir çok yeni hak elde edecek. Bu haklardan çoğu da özlük haklarıyla ilgili olacak. Bunun dışında kadroya geçen taşeron işçiler normal memur gibi ikramiye de alacaklar. Ancak bu konuda bazı mağduriyetler olacak. Çünkü hemen hemen herkes ikramiye alacakken belediye bünyesinde kadroya geçen taşeron işçiler ikramiye alamayacak. Sebebi ise, belediye bünyesinde kurulan şirketlere geçiş olduğundan. Buna göre, Merkezi yönetimlerde çalışan taşeron şirket işçilerinden kadroya geçişe hak kazananlar, kadrolu işçiliğe geçtikten sonra yılda 52 günlük ücret tutarında ilave ikramiye alabilecek. Ancak belediyelerdeki taşeron işçiler belediye şirketlerine geçirildiklerinde ilave tediye yani ikramiye alamayacak. İkramiye alacak olan işçiler sadece devlete bağlı kurum ve kuruluşlarda İş kanununa göre çalışan tüm kamu çalışanlarına ödenmektedir.

Buna göre Kamuda kadrolu olarak çalışmakta olan işçilere 4 taksit olarak tediye, yani ikramiye ödemesi yapılmaktadır. Ödenecek olan tediye yani ikramiye ilavesi Ekim ayı içinde 3. taksiti hesaplara aktarılacaktır. İlave olarak yapılacak olan tediye ödemelerinin 4.taksit ödemesi ise Aralık ayında işçilerin hesaplarına aktarılması planlanmaktadır. Yapılacak olan Aralık ayı 4.taksit ödemesi ile işçilere ödenmesi gereken tediye, yani ikramiye ödemelerinin son taksit ödemesi de yıl içerisinde gerçekleştirilecektir.

Vergi Mükelleflerinin Sorumlulukları Nelerdir ?

İmar Barışı nedir? Son gün ne zaman? Kimler yararlanabilecek

Yurt Dışındaki Varlıkların Türkiye’ye Getirilmesi


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.