Vergi ve Güncel Haber Portalı

Trafik Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır? Nereden Öğrenilir?

Trafik Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır? Nereden Öğrenilir?

Trafik Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır? Nereden Öğrenilir? Trafik Sigortası, 2918 sayılı Karayolları Kanunu’na göre düzenlenen ve yaptırılmaması durumunda cezai yaptırımları bulunan zorunluluğu olan bir sigorta türü olmaktadır. Yaptırdığınız Zorunlu Trafik Sigortası ile kendinizin ve aracınızın değil de kazaya karıştığınız üçüncü kişilerin can ve mal kayıplarını teminat altına almış bulunursunuz.

Araç sahibi olan tüm vatandaşlarımızı yakından ilgilendiren son derece önemli bir konudur. Aracınızın yıllık olarak yapılmakta olan trafik sigortasının başlangıcı ve bitiş tarihlerinin takibi araç sahipleri için son derece önem arz etmektedir. Sahibi olduğunuz aracınızın Trafik Sigortasının bitiş tarihi itibarı ile yenilenmesinin yapılmaması, trafik kuralları içeriğine göre aracınız “Ağır Kusurlu” sayılacaktır. Trafik sigortası bulunmayan ve trafik sigortasının yenileme tarihinin çoktan geçmiş olmasına rağmen aracının Trafik Sigortasını yaptırmayan aracı ile trafiğe çıkması yasak olmaktadır. Trafik sigortası bulunmayan araçlar için muayene randevusu dahi alamazsınız.

Aracınız için Trafik Sigortasını sorgulama yapabileceğiniz birkaç alternatif yöntemler bulunmaktadır. Trafik Sigortasını sorgulayabileceğiniz yöntemler neler olmaktadır yazımızda sizler için derlemiş bulunmaktayız.

Trafik Sigortasını e-Devlet Sistemi Üzerinden Sorgulama

Trafik Sigortasını e-Devlet Sistemi Üzerinden Sorgulama yapmak için uygulamanız gereken sıralı işlemler bulunmaktadır. Bu sıralı işlemler aşağıdaki gibi olmaktadır.

 • Birinci işleminiz www.turkiye.gov.tr adresinden sisteme giriş yapmalısınız.
 • Giriş esnasında sizden istenilen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde giriş yapmalısınız.
 • Ardından açılan ekran üzerinden “Sigorta Bilgi Merkezi”ne giriş yapılır.
 • Sigorta Bilgi Merkezi sayfasından da “Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama” linkine tıklanır.
 • Bu şekilde aracınız ile ilgili olarak tüm bilgiler ekranda görüntülenmektedir.

e-Devlet Sistemi üzerinden aracının ile ilgili olarak sorgulamasını yapabileceğiniz bilgiler de aşagıdaki gibi olmaktadır.

 • Araç bilgileri,
 • Poliçe bilgileri,
 • Teminat bilgileri,
 • İndirim ve sürprim bilgileri

SMS İle Trafik Sigortası Sorgulama İşlemi

SMS İle Trafik Sigortası Sorgulama İşlemi ile Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom operatörleri üzerinden 5664’e kısa mesaj atarak istediğiniz tüm detayları öğrenebilirsiniz. Gönderdiğiniz her kısa mesaj için 8,5TL ücret ödersiniz. 5664 SMS sorgulama servisi ücretli olmaktadır.

5664 SMS Uygulaması ile vatandaşların, “araç hasar, araç detay ve değişen parça” bilgilerini aracıya gerek kalmaksızın kolayca ulaşabilmeleri amaç edinilmiştir. Araç üzerinden Trafik Sigortasını sorgulama için cep telefonunuzda kısa mesaj 5664’ kısa mesaj atarak bilgi alabilirsiniz. Büyük harfler ile DETAY boşluk Araç Plakasını yazarak 5664’e SMS gönderebilirsiniz. Gönderdiğiniz SMS ile öğrenebileceğiniz bilgiler ise aracın markası, modeli, plaka değişimi olup olmadığı, hangi illerde tescil kaydının olduğu, son sahiplik süresi ve yürürlükte kaskosunun olup olmadığı ve toplam kaskolu olduğu süre gibi bilgiler anında tarafınıza gönderilmektedir.

Alo 118 90 Çağrı Merkezi ile Trafik Sigortası Sorgulama İşlemi

Alo 118 90 Çağrı Merkezi ile Trafik Sigortası Sorgulama İşlemi, aracınız ile ilgili ya da sahibi olmak istediğiniz araç ile ilgili olarak Trafik Sigortası sorgulaması dahil sorgulama yapabileceğiniz pek çok bilgiye anında ulaşım sağlayabilirsiniz. Aracınız ile ilgili olarak sormak istediğiniz tüm bilgilere Alo 118 90 çağrı merkezini arayarak, çağrı merkezi çalışanları tarafından istediğiniz tüm bilgilere ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu bilgilere aracınızın trafik sigortası detayları da dahil olmaktadır. Dilerseniz çağrı merkezi temsilcileri tarafınıza ücretsiz olarak istediğiniz bilgileri SMS olarak gönderebilmektedirler.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi Tarafından Trafik Sigortası Sorgulama İşlemi

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi Tarafından Trafik Sigortası Sorgulama İşlemi, bu yöntemi kullanarak Trafik Sigortasını sorgulatma işlemini SBM web sitesini kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Bu yöntemi kullanarak aracınız ile ilgili öğrenmek istediğiniz bilgileri için sorgulama yapabilirsiniz. Trafik Sigortası Sorgulama işlemi için bu link üzerine tıklayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca sorgulama yapmak için aşağıdaki yöntemleri de kullanabilirsiniz.

 • TC kimlik numarası ve araca ait plaka numarası ile sorgulama,
 • İlgili araca ait sigorta bilgileri ile sorgulamadır,
 • Araç sahibinin vergi kimlik numarası ve araca ait plaka numarası sorgulama.

Trafik sigortasını yukarıda belirtilen yöntemler dahilinde öğrenebileceğiniz gibi bir sigorta şirketi çalışanına gereken bilgileri vererek de sorgulatma işlemini yaptırabilirsiniz.

MTV Borcunuz Ne Kadar? Bankaların Taksit Sayılarını Nasıl Öğrenebiliriz?

Trafik Cezası Taksitlendirme Oluyor mu? Taksitlendirme İçin Nereye Başvuru Yapılır?


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.