Vergi ve Güncel Haber Portalı


Warning: A non-numeric value encountered in /home/vergihoc/public_html/wp-content/themes/safirblog/single.php on line 15

Vergi Çengeli Nedir? Ne İşe Yarar?

16.10.2020
1
Vergi Çengeli Nedir? Ne İşe Yarar?

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte vergi çengeli nedir, ne işe yarar sorusuna yanıt verecek ve terimsel bilgiler edineceğiz birlikte. Türkiye’de özellikle vergi ile alakalı tüm kavramları öğrenmek ve zaman içerisinde kesin olarak bilgi sahibi olmak ayrıca önem arz eden unsurlardan birisidir. Çengel unsuru da bunlardan birisi olarak dikkatleri çekiyor demek yanlış olmaz.

Vergi ile alakalı terimler konusunda sizlere kısa ve öz bir şekilde bilgiler sunacak ve fikir edinmenizi sağlayacağız. Öncelikle bu terimin tam olarak ne olduğuna bakacağız. Soru ve sorunlarınızın tamamını yorum alanlarımızdan bizlere iletebilir ve her konuda bilgi sahibi olma noktasına erişebilirsiniz.

Vergi Çengeli Nedir?

Vergi çengeli, mali  sürüklenme olarak da adlandırılan bu durum, mükellefin gelirinin enflasyon seviyesine göre artması halinde daha yüksek vergi dilimine girmesi olarak açıklanmaktadır.

Kısacası bu tabirin geneline bakarsak yine gelir vergisi kanunu kapsamında değerlendirilen ve uygulamaya konan unsurlardan birisi olarak dikkatleri çekiyor. Türkiye genelinde de özellikle bu alanda birçok farklı araştırma konusu söz konusu. Çengel uygulamasının zaman içerisinde birçok farklı çeşidi ortaya çıktı. Hemen bu anlamda da sizlere bilgiler sunacak ve fikir edinmeniz için elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Vergi Çengeli Ne İşe Yarar?

Daha önce sitemizde sizlerle birlikte gelir vergisi dilimleri 2020 verilerini sizlere sunmuştuk. Vergi dilimlerine yönelik olarak zaman içerisinde sınırlamalar ile alakalı olarak çeşitli seçenekler ön plana çıktı. Devlet, vergi dilimlerinde düşürüme gitti ve artık çok daha düşük gelirler nedeni ile dahi vergi ödemek durumunda olacağız.

Vergi çengeli, yukarıdaki açıklamada da görebileceğiniz üzere enflasyon nedenli olarak daha düşük gelir yüzdeliğine girerek erken ve yüksek gelirler elde etmeniz durumuna denir. Devlet, yayınladığı resmi gazete genelgesi ile birlikte bu anlamda ki uygulamaların tamamıı belirleyebilir ve değiştirebilir. Hal böyle olunca da ortaya çıkan seçeneklerin genel nitelikleri ciddi anlamda değişir.

Vergi ülkesi olarak yaşadığımızdan dolayı insanların önemli bir kısmı bu noktada serzenişte bulunuyor. Pandemi nedeni ile ülkemizde bir mali sürüklenme söz konusu olduğundan dolayı yakın bir zaman dilimi içerisinde bu konu ile alakalı ciddi manada yaptırım dolu bir süreç içerisine girmemiz muhtemel.

Vergi Çengeli Hangi Durumlarda Uygulanır?

Enflasyon oranlarının ciddi manada yükseldiği ve ekonomik olarak zorlandığımız dönemler içerisinde ciddi manada sıkıntılı bir süreç ön plana çıktı. Türkiye genelinde özellikle birkaç senelik dilim içerisinde vergi çengeli noktasında da farklı alternatifler ön plana çıktı. Vergi çengelinin genel olarak uygulandığı durumlar aşağıdaki gibidir;

  • Enflasyon Yükselmesi
  • Devalüasyon
  • Ekonomik Kriz
  • Mali Daralma ve Sürüklenme

gibi ekonomik kriz vaat eden süreçler bu anlamda devleti çengel uygulama noktasına sürükler. Hal böyle olunca da vergiler anlamında çok daha yaptırım dolu bir süreç içerisine girebiliriz.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.