Vergi ve Güncel Haber Portalı

Vergisini Düzenli Ödeyene İndirim İle Esnaf Ahilik Sandığı Kurulması Mecliste

Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Hükümet Vekilleri tarafından TBMM Başkanlığına sunuldu.

Yeni Torba Yasa Neler Getiriyor?

Vergisini Ödeyen Mükelleflere Vergi İndirimi Geliyor

Vergisini Düzenli Ödeyene İndirim İle Esnaf Ahilik Sandığı. Gelir Vergisi Kanunun Mükerrer 121. maddesinde Yapılan düzenleme  sayesinde  Ticari Zirai ve mesleki faaliyeti nedeniyle gelir vergisi mükellefi olanlar kanuni düzenlemede ki şartları yerine getirenler hesaplanan verginin  % 5 ödenmesi gereken gelir vergisinden indirilir. Aynı şartları yerine getiren kurumlar vergisi mükellefleri de % 5’lik indiriminden  yararlanabilirler. Bu indirimden finans, bankacılık ve sigortacılık sektörlerinde faaliyet gösterenler yararlanamayacak.

Yararlanma Şartları Nelerdir ?

  1. İndirimin hesaplanacağı beyannamenin ail olduğu yıl ile bu yıldan önceki son iki yıla ait vergi beyannamelerinin kanuni süresinde verilmiş.  ( Kanuni süresinde verilen bir beyannamelerinin kanuni süresinde verilen bir beyannameye ilişkin olarak kanuni süresinden sonra düzeltme amacıyla veya pişmanlıkla verilen beyannameler bu şartın ihlali sayılmaz ). Bu beyannameler üzerine tahakkuk eden  vergilerin kanuni süresinde ödenmiş olması (Her bir beyanname itibariyla 10 liraya kadar yapılan eksik ödemeler bu şartın ihlali sayılmaz).
  2. (1) Numaralı bentte belirtilen süre içerisinde haklarında beyana tabi vergi türleri itibariyle ikmalen, re’sen veya idarece yapılmış bir tarhiyat bulunmaması ( Yapılan tarhiyatların kesinleşmiş yargı kararlarıyla veya vergi usul kanunun uzlaşma ya da düzeltme hükümlerine göre tamamen ortadan kaldırılmış olması durumunda, bu şart ihlal edilmiş sayılmaz ) .
  3. İndirimin hesaplanacağı beyannamenin verildiği tarih itibariyla vergi aslı ( vergi cezaları dahil)  1.000 liranın üzerinde vadesi geçmiş borcunun bulunmaması,

Şarttır.

Vergisini Düzenli Ödeyene İndirim İle Esnaf Ahilik Sandığı.  İndirimin hesaplanacağı beyannamenin ait olduğu yıl ile önceki dört takvim yılında Vergi Usul Kanunun 359. maddesinde sayılan filleri işlediği tespit edilenler. Bu madde hükümlerinden yararlanamazlar.

Bu madde kapsamında vergi indiriminden yararlanan mükelleflerin, öngörülen şartları taşımadığının sonradan tespiti halinde ilgili den  cezasıyla birlikte tahsil edilir.

Damga Vergisinde Oranlar Farklılaşıyor

Vergisini Düzenli Ödeyene İndirim İle Esnaf Ahilik Sandığı. Yapılacak değişiklikle inşaat sektöründe ödenen damga vergileri  tek orandan değil artık yapılan inşaat sözleşme türüne göre alınacak.

Tapu Harçlarının Alınma İşleminin farklılaştırılması için Bakanlar kuruluna Yetki veriliyor

Yapılan Düzenleme ile  Tapu harçları oranları tek orandan alınmayacak. İnşaatların yapısına göre bakanlar kurulu farklılaştırmaya gidilecek.

 Yabancılara Konut Satışında KDV İstisnası Geliyor

Yapılacak düzenleme ile ülkemize döviz girişinin arttırılması ve inşaat sektörünün teşvik edilmesi amacıyla  Türkiye’de ikamet etmeyen yabancı uyruklu gerçek kişiler ile kanuni ve iş merkezi Türkiye’de olmayan ve bir işyeri ya da daimi temsilci vasıtasıyla Türkiye ‘de kazanç elde etmeyen kurumlara ilk satışı, katma değer vergisinden istisna edilmektedir.

Esnaf Ahilik Sandığı Kuruluyor

Vergisini Düzenli Ödeyene İndirim İle Esnaf Ahilik Sandığı. Hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar içinm Esnaf Ahilik Sandığı geliyor. Esnafların Esnaf ahilik sandığı sigortası zorunlu olacak. Yasa yürürlüğe girdiğinde halen faaliyette olanlar otomatik olarak esnaf ahilik sandığına katılacak. Faaliyeti daha sonra başlayanlar ise işe başlama tarihi itibariyle katılacaklar. Esnaf ahilik sandığı üyeleri  Esnaf Ahilik Sandığı primi ödeyecekler. Bu primi SGK toplayacak.

Kirada Oturup Kirada Evi Olanlar Beyanname Verecek mi Konulu yazımız için Tıklayınız

Kira Vergisi Nedir Nasıl Verilir Konulu Yazımız İçin Tıklayınız

2017 Kira (GMSİ) Beyannamesi Kimler Vermesi Gerekiyor Nasıl verilir Ödeme Nasıl Yapılır Konulu Yazımız İçin Tıklayınız

Sorularla Kira Geliri Kira Beyanı İçin Son Gün 25 Mart Konulu Yazımız İçin Tıklayınız

Sıfır Araç alımlarına ÖTV İndirimi Geliyor mu Vergi İndirimi Üst Sınırı Ne Kadar  Konulu Yazımız İçin Tıklayınız

 

 

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.