Vergi ve Güncel Haber Portalı

VİMER Nedir? Ne İşe Yarar?

VİMER Nedir? Ne İşe Yarar?

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte VİMER nedir, ne işe yarar gibi sorulara yanıt verecek ve fikir edinmeniz için elimizden geldiğince bilgiler sunacağız. Her geçen gün büyüyen ve gelişen Türkiye’nin en önemli parçalarından birisi olarak vergi sistemleri kendisini gösterir. Devlet, özellikle sosyal bir devlet olma politikası ile birlikte vatandaşların tüm sorunlarını çözebilmek adına somut adımlar atarak çeşitli hizmetler geliştiriyor. VİMER de bu hizmetlerden birisi ve elimizden geldiğince sizlere bu sistemi tanıtacak, ne işe yaradığı ve özellikleri ile alakalı da bilgiler edinme yoluna gideceğiz. Hemen başlayalım istiyoruz.

VİMER Nedir?

VİMER (Vergi İletişim Merkezi), vergi hizmetleri ile alakalı olarak her türlü işlemi yapabileceğiniz bir yeni nesil telefon hattı sistemi olarak dikkat çeker.

Bildiğimiz gibi devlet, artık insanlara her anlamda destek vermek için insanların kolay bir şekilde ulaşabileceği hizmet alanları oluşturuyor. Sosyal devlet politikası, özellikle insanların küçük ya da büyük tüm sorunları ile mücadele kapsamında kendisini gösteriyor. VİMER, yine devletin bu anlamda kurmuş olduğu ve vergi mükelleflerine hizmet veren gelişmiş bir sistem olarak da dikkatleri çekiyor. Devletin bu anlamda attığı adımlar ile birlikte hizmet alanlarının hızlı bir şekilde yayılımı da kendisini gösteriyor demek yanlış olmaz sanırım. Şimdi sistemin genel hatları ile alakalı olarak da bilgi edinme amacı içerisine gireceğiz.

Vergi İletişim Merkezi

VİMER (Vergi İletişim Merkezi) Ne İşe Yarar?

Türkiye genelinde özellikle birkaç senelik dilim içerisinde doğrudan halka ulaşabilecek sistemler net bir şekilde kendisini gösteriyor diyebiliriz. Gelir İdaresi Başkanlığı, devlet nezdinde vergi sistemlerinin sağlıklı bir şekilde yürüyebilmesi için bu sistem ciddi manada kendisini gösteriyor demek yanlış olmaz.

Vergi mükellefleri, zaman içerisinde vergi sistemleri ile alakalı olarak birçok farklı sorunu beraberinde getiriyor. Devlet, kurduğu özel bir telefon hattı ile birlikte vergi modellerine ve devlet işleyişine dair tüm işlemleri bu telefon hattından yürütme yolunda somut adımlar atıyor da diyebiliriz sanırım. ALO 189 Vergi İletişim Merkezi, son dönemde ciddi manada fazla ilgi gören sistemlerden birisi ve nitekim devlet, bu anlamda daha somut adımlar atarak bu sistemi dijitale çalışmayı hedefliyor.

Vergi işlemleri ile alakalı istek, öneri, ihbar ya da şikayet gibi tüm seçenekleri CİMER üzerinden yapabiliyorsunuz. Devlet, bunu doğrudan Gelir İdaresi Başkanlığı nezdinde çözüm yoluna götürüyor. VİMER ise doğrudan vergi modelleri ile ilişkili olan şirketler için çok büyük önem arz eden bir alternatif diyebiliriz sanırım. VİMER özellikleri ile alakalı olarak genel bilgiler aşağıdaki şekilde kendisini gösterir;

  • Vergi modelleri ile alakalı olarak merak ettiğiniz tüm konularda kullanabilirsiniz.
  • Vergi mükellef grupları ile alakalı bilgi alabilirsiniz.
  • Vergi sistemlerine yönelik olarak resmi manada bilgi ve belge teminini mail adreslerinize talep edebilirsiniz.
  • İstek, öneri ya da şikayet gibi taleplerinizi yine telefondan iletebilirsiniz.
  • Mali müşavirlik anlamında ve vergi modelleri ile alakalı olarak doğrudan destek alabilirsiniz.
  • Vergi ödeme dönemlerine dair bilgiler alabilirsiniz.
  • Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından geliştirilmiş olan tüm dijital sistemleri öğrenebilirsiniz.
  • Defter beyan sistemi ile alakalı tüm soru ve sorunlarınızı iletebilir ve çözüm bulabilirsiniz.
  • İnteraktif vergi dairesi kullanımı ile alakalı olarak tüm seçenekleri enine boyuna sorar, öğrenir ve kullanımını sağlarsınız.

Bu noktada özellikle kısa bir zaman dilimi içerisinde insanların meraklarına yönelik olarak çeşitli adımlar atılıyor. GİB Forum ile alakalı olarak sizlere elimizden geldiğince bilgiler de sunma yoluna gidiyoruz. Forum sistemini kullanarak da yine yazılı sistemde merak ettiğiniz tüm sorulara en net şekilde yanıt bulma şansına erişebileceksiniz.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.