Yeni Araç Alımında Hurda İndirimi. Kimler Yararlanacak? İndirim Ne Kadar Olacak?

Yeni Araç Alımında Hurda İndirimi. Kimler Yararlanacak? İndirim Ne Kadar Olacak?

Yeni Araç Alımında Hurda İndirimi.Aracını hurdaya ayırana yeni araç alımında indirim.sıfır araç alımında hurda indirimi 2018.Hangi araçlar hurda indirim kapsamında olacak? hangi yaş ve üzeri araçlar hurda indiriminden yararlanacak?hurda indirimi ne kadar olacak? hurda indiriminden yararlanmak için ne yapılması gerekiyor?Yeni torba yasada hurda indirimiyle ilgili hangi hükümler var?Hurda araç indirimi ne zaman yürürlüğe girecek?

Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Hurda Araç İndirimi 2018

Yeni Araç Alımında Hurda İndirimi. Son günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderine bir torba yasa olduğu biliniyor.Bu torba yasada yatırımlarla ilgili maddelerin olacağı söylenmişti.Torba yasanın ayrıntıları yavaş yavaş netleşmeye başladı.Bu torba yasada, yatırımlardan ziyade bazı maddelerin de olacağı belli olmaya başladı.Bunlardan birisi de hurda araçlarla ilgili yasa olacak.Buna göre, hurda aracı olan kişiler araçlarını hurdaya ayırır veya trafikten çekerse yeni araç alımında indirimden yararlanabilecekler.

Hurda Araç İndiriminden Kimler Yararlanabilecek?

Yeni Araç Alımında Hurda İndirimi. Hurda araç indirimi için gerekli olan yasa, görüşülmek üzere meclise gönderildi.Bu yasa henüz yasalaşmadı ancak ayrıntılar biraz da olsa gün yüzüne çıkmaya başladı.Buna göre merak edilen konulardan birisi de kimlerin bu indirimden yararlanacağıdır.Buna göre, bu yasadan yararlanmak için öncelikle elinizde olan aracın 16 yaşında veya daha yaşlı olması gerekiyor.Yani 2001 model ve daha eski araçlar bu indirimden yararlanabilecek.Hurda indiriminden yararlanabilmek için,eski model araçların imha edilmek için imha merkezlerine verilmesi gerekiyor.

Hangi Araçlar Hurda İndiriminden Yararlanabilecek?

Yeni Araç Alımında Hurda İndirimi. Hurda araç indirimiyle ilgili torba yasanın görüşmelerine henüz başlanılmadı.Eğer torba yasa görüşmeleri başlar ve yeni araç alımında hurda araç indiriminde yararlanılırsa hangi araçların bu kapsamda olacağı merak ediliyor.Peki hangi araçlar hurda araç indirimi kapsamında değerlendirilecek?

16 yaş ve üzerindeki;

-otomobil,

– panelvan,

– minibüs,

-otobüs,

– kamyonet,

-kamyonlar bu yasadan yararlanabilecek. Motorsiklet ve traktörler bu kapsamda olmayacak.

Hurda Araç İndiriminden Ne Kadarlık İndirim Yapılacak?Ne Zamana Kadar Başvuru Yapılacak?

Yeni Araç Alımında Hurda İndirimi. Türkiye’de şu anki duruma göre, yaşı 16’nın üzerinde olan 4.3 milyon adet otomobil, 163 bin minibüs ve 779 bin adet kamyonet bulunuyor. Çıkması beklenen hurda indirim yasasına  göre, İkinci el araçların trafikten çekilmesi ve yeni araç alımının teşviki amacıyla, 31/12/2019 tarihine kadar uygulanmak üzere 16 yaş ve üzerindeki otomobil, panelvan, minibüs, otobüs, kamyonet ve kamyonların, ihracatı veya İmha Merkezlerine teslim edilmek suretiyle trafikten kaydı silinerek hurdaya ayrılması karşılığında, araç sahiplerine, yurt içinden yeni araç alımında 10 bin lirayı geçmemek kaydıyla ÖTV indirimi sağlanabilmesi imkanı getirilecek.

Naci AĞBAL Hurda Araç İndirimiyle İlgili Ne Dedi?

Yeni Araç Alımında Hurda İndirimi. Maliye Bakanı Naci Ağbal  Meclise sevk edilen hurda araç indirimiyle ilgili önemli bilgiler verdi.Konuyla ilgili konuşan Maliye Bakanı Naci Ağbal; “İkinci el araçların trafikten çekilmesi ve yeni araç alımının teşviki amacıyla, 31 Aralık 2019 tarihine kadar uygulanmak üzere; 16 yaş ve üzerindeki otomobil, panelvan, minibüs, otobüs, kamyonet ve kamyonların, ihracatı veya imha merkezlerine teslim edilmek suretiyle trafikten kaydı silinerek hurdaya ayrılması karşılığında, araç sahiplerine, yurt içinden yeni araç alımında 10 bin lirayı geçmemek kaydıyla ÖTV indirimi sağlanabilmesi imkânı getiriliyor.”dedi.

Hurda Araç Yasası Meclisten Geçti.Şimdi Ne Yapılması Gerekiyor?

Hacizli Mevcut Olan Araç Hurda Yasasından Faydalınır mı Araç Haciz Kaldırma ?

Aracı Elinde Olmayanlar Hurda Yasadan Nasıl Yararlanacak? Ne Yapılması Gerekiyor?

 

 

 

 

 10 Yorum "Yeni Araç Alımında Hurda İndirimi. Kimler Yararlanacak? İndirim Ne Kadar Olacak?"

 1. AHMET DURAN   17 Mart 2018 at 15:45

  MERHABA
  1987 MODEL MURAT 131 ARABAM VAR KAÇ TL ÖNDİRİM ALABİLİRİM
  ARAÇIN MARKA VE MODELİNE GÖRE DEĞİŞİYOR MU
  TEŞEKKÜRLER

  Cevapla
  • Ali Çetinkaya   19 Mart 2018 at 00:29

   daha yasalaşmadı yasalaşınca detaylar belli olacak aracı bekletiniz

   Cevapla
 2. Volkan   23 Mart 2018 at 15:07

  Merhaba,
  Yasa, TBMM’den geçti sanırım.
  1982 model renoult arabamız var. ÖTV indiriminde faydalanmak için arabayı hurdaya çıkardığımızda;
  -) vergi borçları sıfırlanacak mı?
  -) arabayı fiziksel olarak nerelere götürmemiz gerekcek?
  -) arabayı hurda için imha yerlerine götürmemiz gerekecekse eğer, kendi imkanlarımız ile mi, yoksa devlet yardım/destek vericek mi?

  Bu sorular çok önemli.

  Şimdiden çok teşekkürler, İyi Çalışmalar..

  Cevapla
  • Ali Çetinkaya   23 Mart 2018 at 22:06

   değerli okurumuz aracınızı hurdaya çıkarınca 7020 sayılı yasaya göre borçları siliniyor. Ancak bu yasa daha resmi gazetede yayınlanmadı bu yasayla 7020 sayılı yasanın bağıntısı kurulur bekleyin derim büyük ihtimal aracınızı büyükşehir bld veya il özel idarelerine teslim etmeniz gerekecektir. Ancak şu anda bekleyin detaylar tam belli değil açıklanınca en doğruyu bilgiyi verecğiz

   Cevapla
   • Volkan ARSLAN   26 Mart 2018 at 16:48

    Çok teşekkürler efendim. İyi Çalışmalar..

    Cevapla
   • Yakup   20 Mayıs 2018 at 18:43

    Yasa çıktı , detaylı bilgi alabilirmiyiz ?

    Cevapla
 3. Öcal YILDIZ   4 Nisan 2018 at 12:07

  1992 model özürlü plakalı arabam var. Normalde sıfır araba alırken ÖTV indiriminden yararlanıyorum.Ayrıca hurda indiriminden de yararlanabilir miyim?

  Cevapla
 4. Ahmet   12 Nisan 2018 at 09:05

  Ali Bey iyi günler.Sizin tahmininizce yasanın şartları hangi tarihlerde belli olur? Yani nezaman hurda araç teşvikinden yararlanabiliriz.Tahmini olarak soruyorum

  Cevapla
 5. musatafa kayakökü   30 Mayıs 2018 at 10:53

  Hurda araç ötv indirimi cıktı ama her nedense aracımızı teslim edecegimiz bir muhattap kurum bulamıyoruz.Yapılan zamlardan yararlanmamak için biran önce ne yapılması gerekiyorsa konuyla ilgili acıklamaların ilgili kurumlara aktarılmasını istiyoruz.

  Cevapla
 6. Abdullah   23 Haziran 2018 at 01:19

  Merhaba ben cekme belgeli aracimi 25 05 2018 tarihinde 7020 sayili kanuna gore ayirmistim o tarihte 7103 nolu kanuna gore islem yapilmiyordu simdi ben bu indirimden yararlana bilecekmiyim

  Cevapla

Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)