25 Yıl Evli Kalana Emeklilik 2018.Ev Hanımlarının Emekli Olma Şartları 2018

25 Yıl Evli Kalana Emeklilik 2018.Ev Hanımlarının Emekli Olma Şartları 2018

25 Yıl Evli Kalana Emeklilik 2018. Ev hanımları, her ne kadar çalışmıyor olsalar da emekliliği sonuna kadar hak ediyorlar. Çalışan bayanlar kadar iş yapan ev hanımları,günlük olarak bir çok görevi yerine getiriyor. Bulaşıktan çamaşıra, yemekten ev temizliğine kadar bir sürü iş ev hanımlarının elinden geçmektedir.İşte sırf bu yüzden emekli olmayı isteyen ev hanımları için 2017 yılında Meclis gündeminde bu konu ele alındı. Hatta emeklilik için somut girişimler dahi oldu. Özellikle ev hanımı olup da 25 yıl ve üzeri evli kalan bayanlar için önemli mesafe katedildi bile. Ancak 2017 yılının son günlerine yaklaştığımız şu günlerde emeklilikle ilgili resmi gelişme yaşanması zor. 2018 yılı için ise bu umut devam edecektir. Peki 2018 yılında 25 yıl ve üzeri evli kalan ev hanımları için emeklilik gerçekleşecek mi? Ev hanımlarına emeklilikte son dakika  haberleri için detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Meclise Verilen Teklif Hangi Aşamada?2018 Yılında Teklif Yasalaşacak Mı?

25 Yıl Evli Kalana Emeklilik 2018. 2017 yılı 25 yıl evli kalmış ev hanımlarını umutlandıran bir yıl oldu.Çünkü, 25 yıl evli kalmış ev hanımları için emekliliği öngören yasa teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisine sunuldu.Yasa teklifinde gerekçe olarak şu ifadeler yer aldı:“Bu kanun teklifi düşük gelirli hanelerde primleri ödeme imkanı olmadığı için herhangi bir şekilde sigortalı olamayan ve belli bir süre sigortalı olarak sosyal güvenlik sisteminde kaydı bulunduğu halde şu an sigorta ile bağı bulunmayan ve prim ödeyemeyen ev kadınlarının yaşlılık aylığı alabilmelerinin önü açılmaktadır”.Bu yasa teklifi 2017 yılı için yasalaşmadı ancak geniş yankı uyandırdı diyebiliriz.2018 yılında iktidar partisi milletvekileri tarafından bu yasanın desteklenip tekrar meclise geleceğini ve uygun şartlar oluştuğunda da yasalaşacağını düşünüyoruz.

Teklife Göre Ev Hanımlarına Emeklilik Şartları Neler Olacak?

25 Yıl Evli Kalana Emeklilik 2018. Meclise sunulan yasa teklifi dediğimiz gibi 2017 yılında yasalaşmadı.Ancak 2018 yılında daha geniş bir şekilde tekrar Meclise gelme olasılığı yüksek.2017 yılında verilen yasa teklifine göre, 25 yıl evli kalmış ev hanımları için emekli olmanın bazı şartları bulunuyor. Buna göre bu şartlar şu şekildedir:

Ev hanımının  Sosyal Güvenlik Kurumu ile herhangi bir bağ olamayacak. Yani ne şekilde olursa olsun sigortalı bir çalışan olmayacak.

-Evlilik süresinin 25 yıl ve daha üzeri olması lazım.Teklifte 25 yılın kesintili mi kesintisiz mi olduğu konusunda net bilgi yok.

-Ev hanımının belli bir süre sigortalı olarak sosyal güvenlik sisteminde kaydı bulunduğu halde şu an için Sosyal Güvenlik Kurumu ile bağın bulunmaması gerekir.

Ev Hanımları Nasıl Emekli Olabilir 2018?

25 Yıl Evli Kalana Emeklilik 2018. Aslında ev hanımlarının bu yasa teklifi olmadan da emekli olmaları mümkün.Şu anki Sosyal güvenlik sistemine göre ev hanımlarının çalışmadıkları için herhangi bir sigortalılık durumu söz konusu değildir.Ancak bir yol vardır ki bu yolla ev hanımları emekli olabilir.Bu yolun adı ise isteğe bağlı sigortalılıktır. Kısacası, ev hanımları, isteğe bağlı sigortalılıkla belli bir prim yani ücret ödeyerek emekli olabilirler.Peki isteğe bağlı sigortalılıktan emekli olan birisi normal ev hanımın normal emekliden farkı olacak mı?İsteğe bağlı sigortalılık kapsamında prim ödeyerek emekli olan ev hanımı tıpkı normal emekli olan birisi gibi emekli maaşını alır,sağlıktan yararlanabilir.Hatta 5 yıl prim ödeyerek, vefat halinde geriye kalanlara ölüm aylığı da bağlanır.

25 Yıllık Ev Hanımlarına Emeklilik Hakkı 2017.Ev Hanımlarına Emeklilik Nasıl Olacak.Ev Hanımlarına Emeklilik 2017

 

 

 

 2 Yorum "25 Yıl Evli Kalana Emeklilik 2018.Ev Hanımlarının Emekli Olma Şartları 2018"

  1. Mehmet Yağız   27 Mart 2018 at 11:17

    Merhaba eşim hiç SGK girişi yok, ev hanımı 1964 doğumlu ,25 yıl evli kalanlar Kanunundan nasıl yararlanabilir. Ben emekliyim. Oturduğum uz dairede hissesi var yalnızca. Kanun çıkmasada emekli olabilmesi için ne yapmamız gerekiyor, Teşekkürler.

    Cevapla
  2. Maria   11 Temmuz 2018 at 16:55

    2017debuyuk umutlarla bekledigimiz kanun meclisden gecmedi. Insalah 2018 de meclisden gecer baskanimiz da onaylar.

    Cevapla

Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)