Vergi ve Güncel Haber Portalı

Doktora Öğrencilerine Müjde Ayda 1550 Lira Burs

18.02.2017
24
Doktora Öğrencilerine  Müjde Ayda 1550 Lira Burs

Yüksek Öğretim Kurumu, 2000 doktora yapmak isteyen öğrenciye  ayda 1550 TL  doktora bursu verecek.  Burs, 53 üniversite bünyesinde 100 branşda doktora yapmak isteyen öğrencilere verilecek.

Doktora Bursu İçin Öğrenciler 53 tane Üniversiteye Başvurabilecek.

Doktora Öğrencilerine  Müjde Ayda 1550 Lira Burs. YÖK’e “temel bilimler”, “mühendislik ve mimarlık”, “sağlık” ile “sosyal bilimler” üst alanlarında 73 farklı üniversiteden gelen toplam 635 başvuru ve 2 bin 964 kontenjan talebi ön değerlendirmeden geçirildi.

 

YÖK’ün kararı doğrultusunda belirlenen 53 üniversiteye öğrenciler doktora bursu başvurusu yapılabilecek.

İşte Bu Üniversiteler

 

“Abant İzzet Baysal, Abdullah Gül, Afyon Kocatepe.  Akdeniz, Anadolu, Ankara Sosyal Bilimler, Ankara.  Ankara Yıldırım Beyazıt, Atatürk, Boğaziçi, Bursa Teknik.  Bülent Ecevit, Çukurova, Dicle, Dokuz Eylül, Dumlupınar.  Düzce, Ege, Erciyes, Erzurum Teknik, Eskişehir Osmangazi, Fırat, Galatasaray, Gazi, Gaziosmanpaşa.  Gebze Teknik, Hacettepe, Harran, Hitit, İnönü, İskenderun, Teknik, İstanbul Teknik, İstanbul.  İzmir Katip Çelebi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Kahramanmaraş Sütçü İmam, Karabük.  Karadeniz Teknik, Kocaeli, Marmara, Mersin, Namık Kemal, Necmettin Erbakan, ODTÜ, Ömer Halisdemir.  Sakarya, Selçuk, Süleyman Demirel, Trakya, Türk-Alman.  Uludağ, Yalova, Yıldız Teknik.”

Temel Bilimler, Mühendislik Mimarlıktan Burstan Faydalanabilecek Öğrenci Sayısı ?

Temel bilimler, mühendislik ve mimarlık alanlarında doktora, 46 üniversitede mümkün olacak ve 855 öğrenci alınacak.  Kontenjan için alt alanlar şöyle belirlendi:

Doktora Öğrencilerine  Müjde Ayda 1550 Lira Burs.   “Akıllı malzemeler, biyobenzetim, bilgi güvenliği, biyoenformatik, biyomalzeme ve doku mühendisliği.   Biyomedikal ekipmanlar (tıbbi cihazlar), enerji depolama ve enerji malzemeleri, güç ve depolama teknolojileri. Hava ve uzay araçları tasarımı, hidrojen ve yakıt pilleri, insan-bilgisayar etkileşimi, insan beyni ve nörobilim. İnsansız sistemler, mikro ve nanoteknoloji, mimarlık, nanobiyoteknolojik güdümlü ilaçlar. Nükleer enerji, örüntü tanıma analizi, savunma bilişimi, modelleme ve simulasyon.  Savunma sistemleri entegrasyonu, sensör teknolojileri, sürdürülebilir ve akıllı kentler, sürdürülebilir yapı malzemeleri ve teknolojileri.  Sürdürülebilir, etkin tarım, ulaştırma akıllı ulaşım sistemleri, veri madenciliği ve veri depolama, yeni 3B eklemeli üretim. Yeni nesil kompozitler ve çok işlevli nanokompozit malzemeler, yenilenebilir enerji kaynakları/teknolojileri.”

Sosyal bilimler alanında Üniversite Ve Kontenjan Sayısı

Doktora Öğrencilerine  Müjde Ayda 1550 Lira Burs. Sosyal bilimler alanında 28 üniversitede 246 kontenjan için alt alanlar ise şöyle oldu.

“Afrika çalışmaları, aile psikolojisi, anayasa hukuku, Balkan çalışmaları.  Deniz ticaret hukuku, Ermenice, fikri mülkiyet hukuku, göç çalışmaları, Hadis. idare hukuku, katılım bankacılığı, kentsel dönüşüm çalışmaları, klinik psikoloji, manevi danışmanlık.  Medeni yargılama usulü hukuku, okul öncesi eğitim.  Ortadoğu çalışmaları, özel eğitim (yetenekli, engelli vb), sosyal medya çalışmaları.  Toplumsal cinsiyet çalışmaları, uluslararası güvenlik ve terör, Uzakdoğu çalışmaları, yoksulluk çalışmaları.”

Sağlık Alanında Üniversite ve Kontenjan Sayıları

Doktora Öğrencilerine  Müjde Ayda 1550 Lira Burs. Sağlık alanında 25 üniversitede 299 kontenjan belirlendi. Bu bölümler ise şöyle.
“Biyomalzeme ve doku mühendisliği, cerrahi hastalıklar hemşireliği, çocuk sağlığı ve hastalıkları hemşireliği.  Doğal ve bitkisel ürünler, kozmetik ürünler.  Farmasötik biyoteknoloji ve ilaç tasarımı, gen tedavisi, gıda-metabolizma etkileşimi, hastane enfeksiyonlarını önleme.  İç hastalıkları hemşireliği, kanser epidemiyoloji, metabolizma (obezite, diyabet ve ateroskleroz).  Moleküler farmakoloji ve ilaç araştırmaları, moleküler onkoloji, moleküler patoloji, moleküler ve hücresel gastroenteroloji, odiyoloji, psikiyatri hemşireliği, tümör immunolojisi.”

Belirlenen alanlarda doktora yapacaklara aylık bin 550 Lira 4 yıl süreyle verilecek.

100 / 2000 YÖK Doktora Bursları Türkiye’nin projesi

Yök Başkanı Saraç, bu projeyi ‘Türkiye’nin projesi’ olarak niteledi ve Yeni YÖK olarak ülkemizin kalkınmasına katkı sağlayacak bu büyük adımla gurur duyuyoruz dedi.

 Bursla İlgili Detaylı bilgi için  TIKLAYINIZ.

Kira Beyannamesinde İndirim Nasıl Olur Hangi Giderler İndirilebilir Konulu Yazımız için Tıklayınız

Kirada Oturup Kirada Evi Olanlar Beyanname Verecek mi Konulu yazımız için Tıklayınız

Kira Vergisi Nedir Nasıl Verilir Konulu Yazımız İçin Tıklayınız

2017 Kira (GMSİ) Beyannamesi Kimler Vermesi Gerekiyor Nasıl verilir Ödeme Nasıl Yapılır Konulu Yazımız İçin Tıklayınız

Sorularla Kira Geliri Kira Beyanı İçin Son Gün 25 Mart Konulu Yazımız İçin Tıklayınız

Sıfır Araç alımlarına ÖTV İndirimi Geliyor mu Vergi İndirimi Üst Sınırı Ne Kadar  Konulu Yazımız İçin Tıklayınız

 

 

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.