Kirayı Elden Vermenin Cezası Ne Kadardır?Kirayı Bankaya Yatırma Limiti 2017

Kirayı Elden Vermenin Cezası Ne Kadardır?Kirayı Bankaya Yatırma Limiti 2017

Kirayı Elden Vermenin Cezası Ne Kadardır? son zamanlarda Maliye Bakanlığı’na yapılan ihbarlardan çoğu kira geliri yönündedir. Kimisi ev sahibinin vergisini vermediğinde dolayı şikayette bulunurken kimisi de ev sahibinin kirayı elden aldığından dert yanmaktadır. Durum böyle olunca da yapılan ihbar sonucu denetimlerde bu hususların varlığı arandı. Suçlu bulunan ev sahiplerine cezalar kesildi ve kiracılar da kiranın bankadan yatırılması konusunda uyarıldı. Bizler de kiranın elden yatırılmasının cezası ve kiranın bankaya yatırılma limiti konusunda sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Kirayı Bankaya Yatırma Limiti Nedir?

Kirayı Elden Vermenin Cezası Ne Kadardır?  Kirayı belli miktarın üzerinde mutlaka bankaya yatırmak gereklidir.Bunun bilinmemesi mazeret değildir.Çünkü kanunu bilmemek de suçtur.Peki bu miktar kaçtır? ne kadarlık kira ve üzeri bankaya yatırılmalıdır?bu rakam her yıl değişmekle birlikte bu yıl yani 2017 yılı için 500 TL’dir.Bu rakamdan veya üzerinden kira veren kiracı bu kirayı mutlaka bankalar aracılığıyla yatırmalıdır.Bankaların haricinde PTT ile de kira yatırılabilir.Bunda da sıkıntı yok.

Kirayı Bankadan Yatırmanın Amacı Nedir?

Kirayı Elden Vermenin Cezası Ne Kadardır?  Öncelikle kiranın bankadan ödenmesinin amacını söyleyelim.Bunun amacı, herhangi bir sebeple kişilerin vergi kaçırmalarının önüne geçmek ve kira gelir giderlerinin kayıt altına alınabilmesini sağlamaktır.Bu yüzden kiraların bankalar veya PTT ile ödenmesi sağlanmaktadır. Bu hususa uymayanlara yani kirayı alan kişilere ise para cezası verilmektedir. Ayrıca bu kişiler tespit edilen kira gelirlerini de faizleri ile beraber ödemek durumunda kalmaktadırlar.

Kirayı Elden Vermenin Cezası Ne Kadar?

Ceza konusuna gelince cezalarda konut kiraları ve işyeri kiralarında sorumluluk farklıdır.Yani konut kiralarında kirayı elden alan ev sahibi cezayı yer.Ancak işyeri kiralarında ise hem kiracı hem de iş yeri sahibi cezayı yer. Konut kiralarında 500TL ve üzerinde üzerindeki kira miktarlarını elden alan ev sahiplerine kira bedelinin yüzde %5’i oranında özel usulsüzlük cezası kesilmektedir.Bu rakam ise 2017 yılı için 250 TL’den az olamaz. İş yeri kiralarının bankaya yatırılmayıp elden ödenmesi halinde hem kiracıya hem de iş yeri sahibine ceza kesileceğini söylemiştik.Bu cezanın adı da yine  özel usulsüzlük cezasıdır.Peki bu durumda ne kadarlık bir ceza kesilecek? Kesilecek ceza ortalama olarak 250 TL ve 100 TL oranında değişiklik gösterecektir.

Eşine Evi Satan veya Devreden Kişi Vergi Öder mi ?

 

 

 Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)