Vergi ve Güncel Haber Portalı

Kirayı Elden Vermenin Cezası Ne Kadardır?Kirayı Bankaya Yatırma Limiti 2019

19.12.2019
46
Kirayı Elden Vermenin Cezası Ne Kadardır?Kirayı Bankaya Yatırma Limiti 2019

Kirayı Elden Vermenin Cezası Ne Kadardır?Kirayı Bankaya Yatırma Limiti 2019, Kira vergisini arttırmak adına hükumet tarafından alınan karara göre kirayı elden ödenmesi ve alınması yasaklanmış bulunmaktadır. Kiracıların kira giderlerini banka üzerinden adına kayıtlı olan banka hesabından yapmaları zorunlu hal almıştır. Bu kapsamda son zamanlarda Maliye Bakanlığı’na yapılan ihbarlardan çoğu kira geliri yönündedir. Kimisi ev sahibinin vergisini vermediğinde dolayı şikayette bulunurken kimisi de ev sahibinin kirayı elden aldığından dert yanmaktadır. Durum böyle olunca da yapılan ihbar sonucu denetimlerde bu hususların varlığı arandı. Suçlu bulunan ev sahiplerine cezalar kesildi ve kiracılar da kiranın bankadan yatırılması konusunda uyarıldı. Bizler de kiranın elden yatırılmasının cezası ve kiranın bankaya yatırılma limiti konusunda sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Kirayı Bankaya Yatırma Limiti Nedir?

Kirayı Bankaya Yatırma Limiti Nedir? Kirayı belli miktarın üzerinde mutlaka bankaya yatırmak gereklidir.Bunun bilinmemesi mazeret değildir.Çünkü kanunu bilmemek de suçtur.Peki bu miktar kaçtır? ne kadarlık kira ve üzeri bankaya yatırılmalıdır?bu rakam her yıl değişmekle birlikte bu yıl yani 2019 yılı için 500 TL’dir.Bu rakamdan veya üzerinden kira veren kiracı bu kirayı mutlaka bankalar aracılığıyla yatırmalıdır. Bankaların haricinde PTT ile de kira yatırılabilir.Bunda da sıkıntı yok.

Kirayı Bankadan Yatırmanın Amacı Nedir?

Kirayı Bankadan Yatırmanın Amacı Nedir? Öncelikle kiranın bankadan ödenmesinin amacını söyleyelim. Bunun amacı, herhangi bir sebeple kişilerin vergi kaçırmalarının önüne geçmek ve kira gelir giderlerinin kayıt altına alınabilmesini sağlamaktır. Ev ya da iş yeri sahiplerinin az vergi ödemek adına kira gelirlerini düşük göstermeye çalışmalarından dolayı Gelir İdaresi Başkanlığı kira bedelinin bankadan yatırılması zorunluluğu getirmiş bulunmaktadır. Kiranın bankadan yatırılmasının genel amacı devletin kira vergisini arttırmak adına düzenlediği genel bir çalışma olmaktadır. Bu yüzden kiraların bankalar veya PTT ile ödenmesi sağlanmaktadır. Bu hususa uymayanlara yani kirayı alan kişilere ise para cezası verilmektedir. Ayrıca bu kişiler tespit edilen kira gelirlerini de faizleri ile beraber ödemek durumunda kalmaktadırlar.

Kirayı Elden Vermenin Cezası Ne Kadar?

Kirayı Elden Vermenin Cezası Ne Kadar? Ceza konusuna gelince cezalarda konut kiraları ve iş yeri kiralarında sorumluluk farklıdır. Yani konut kiralarında kirayı elden alan ev sahibi cezayı yer. Ancak iş yeri kiralarında ise hem kiracı hem de iş yeri sahibi cezayı yer. Konut kiralarında 500TL ve üzerinde üzerindeki kira miktarlarını elden alan ev sahiplerine kira bedelinin yüzde %5’i oranında özel usulsüzlük cezası kesilmektedir.

Örnek verecek olursak aylık kira miktarı bin TL olan kiracının toplam olarak 6 aydır kirasının elden verdiği tespit edilmesi durumunda 6 bin TL’nin % 5 oranında ceza kesilir. Bu rakam ise 300TL olmaktadır. Tespit edilen kirayı elden ödeme cezası konut için ise ceza meblağı ev sahibine kesilmektedir. Tespit edilen kirayı elden ödeme durumu iş yeri için ise ceza tutarı hem ev sahibine hemde kiracıya eşit miktarda yani 300TL iş yeri sahibine, 300TL kiracıya kesilir. İş yeri kiralarının bankaya yatırılmayıp elden ödenmesi halinde hem kiracıya hem de iş yeri sahibine ceza kesileceğini söylemiştik. Bu cezanın adı da yine  özel usulsüzlük cezasıdır.

Mevcut Olmayan Araçlar Hurda Yasasından Nasıl Faydalanacak ? Ne Kadar Ödeyecekler

PTT Kargo Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

Mükellefin Ölümü Halinde Mirasçıların Yapması Gerekenler!


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.