Vergi ve Güncel Haber Portalı

PTT Kargo Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

PTT Kargo Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

PTT Kargo Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir? Türkiye’nin en köklü kuruluşlarından biri olan PTT yıllarca bildiğimiz posta işlemlerini gerçekleştiren bir kurum olmuştur. Fakat yılların ve zamanın değişmesi ile çağımızda yer alan kargo taşımacılığına da başlamış bulunmaktadır. Piyasa sürecince kargo taşımacılığı yapan pek çok firma olmasına karşın, kargo firmalarının Türkiye’nin her tarafına gitmemeleri ve Türkiye genelinde yaygın bir şekilde şubelerinin olmamaları bir sorun teşkil etmektedir. Bu nedenledir ki kargo taşımacılığında PTT Kargo tercih sebeplerinden olmaktadır. PTT Kargo işlemini Türkiye’nin dört bir yanına götürmesi ve ayrıca fiyat olarak da diğer kargo şirketlerine göre daha uygun olması tercih listelerinin en başında yer almasına sebep olmuştur.

PTT Kargo olarak taşıma işlemini gerçekleştirilmesini yanı sıra, kargo ile ilgili gönderici ve alıcıların pek çok sorularına da yanıtlamaktadır. PTT Kargo olarak göndericilerin ve alıcıların en çok merak unsurlarından biri de kargom nerede olmaktadır. Kargo taşımacılı ile ilgili olarak PTT Kargo bu tarz sorularınızın da cevabını verebilmek için uygulamalar başlatmış durumdadır. PTT Kargo ile gönderimde bulunduğunuz kargo nerede sorgulama işlemlerini aşağıdaki yazımızın detaylarından öğrenebilirsiniz.

 PTT Kargo Barkot Uygulaması Nedir?

PTT Kargo Barkot Uygulaması Nedir? PTT Kargo aracılığı ile gönderilerinizi takip etmek adına gönderinize verilen numara olmaktadır. PTT kargo ile gönderinize tek seferlik bir barkot numarası verilmektedir. Bu numara her gönderi için farklılık göstermekte olduğu için kargo gönderinizi sorgulama işleminizi kolaylaştırmaktadır. PTT Kargo Barkot uygulaması ile kargo gönderilerinizi,

 • Gönderinizin yola çıkıp çıkmadığını,
 • Gönderinizin son durumunu,
 • Gönderinizin şu an için nerede olduğunu,
 • Gönderinizin alıcı tarafından teslim alınıp alınmadığı,

gibi bilgilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu sistem kargo gönderinizin mevcut durumunu öğrenmenizi sağlamaktadır.

PTT Kargo e-Devlet Sistemi Üzerinden Kargo Sorgulama

PTT Kargo e-Devlet Sistemi Üzerinden Kargo Sorgulama, Yukarıda da belirttiğimiz gibi PTT Kargo yolu ile gönderimlerinizin takibi için gönderinizin barkot numarasını bilmeniz gerekmektedir. Barkot numarası ile e-Devlet sistemi üzerinden sorgulama yapmak son derece basit bir işlem olmaktadır. Kargo gönderinizin nerede olduğunu hemen sorgulayarak öğrenebilirsiniz. e-Devlet sistemi üzerinden isimle sorgulama yapılamamaktadır. e-Devlet sistemi üzerinden PTT Kargom nerede sorgulaması için uygulamanız gereken adımlar aşağıdaki gibi olmaktadır.

 • e-Devlet sistemine giriş yapılarak,
 • e-Devlet sistemi üzerinden E-Hizmetler menüsü seçimi yapılır,
 • E-Hizmetler menüsünün altından PTT işlemleri seçimi yapılır,
 • Açılan sayfa üzerinden PTT Kargo Takip linkine tıklanır,
 • PTT Kargo ile gönderiniz adına verilen barkot numarası buraya girişi yapılır,
 • Son olarak Sorgula butonuna tıklanır.

Yaptığınız gönderi ile ilgili olarak tüm detaylar bu sayfada yer almaktadır. Bu şekilde sorgulama yöntemine başvurduğunuz halde gönderiniz ile ilgili bilgilere ulaşamamanız halinde yaptığınız gönderi isimle sorgulama yöntemine PTT şubesine gidilebilir.

PTT Kargo, PTT Şubelerinden İsimle Sorgulama İşlemi

PTT Kargo, PTT Şubelerinden İsimle Sorgulama İşlemi, PTT şubelerine giderek kargonuzun nerede olduğunu isim üzerinden sorgulama yapmanız mümkün olmaktadır. Bu yöntem genel olarak gönderim yaptığınız kargo için elinizde herhangi bir barkot numarasının olmadığı durumlarda kullanılmaktadır. PTT kargonuzu isim üzerinden sorgulama yapmak için diğer bir seçenek de PTT çağrı merkezini arayarak, kargonuzun ile ilgili bilgilere ulaşım sağlayabilirsiniz.

PTT Kargo isim ile sorgulama işleminizi 444 1 788 numarasını arayarak, elinizde barkot numarası olmadan isim üzerinden sorgulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

PTT Kargo gönderinizi telefon ile arayarak isim ile sorgulama yapabileceğiniz bir diğer telefon numarası da 0312 509 50 00 olmaktadır.

Bu numara üzerinden de diğer numaradan olduğu gibi PTT Kargo gönderinizin üzerinden isim ile sorgulama yapabilirsiniz. Telefon ile arayarak sorgulama yapılan kargo gönderimi ile müşteri temsilcisinin tarafınıza sorduğu bazı bilgileri eksiksiz olarak yanıtlamanız gereklidir.

PTT Web Sitesi Üzerinden Kargo Sorgulama İşlemi

PTT Web Sitesi Üzerinden Kargo Sorgulama İşlemi, Kargo sorgulama yapmak için tercih edilen en çok kullanılan bir yöntem olmaktadır. Bu şekilde sorgulama yapılarak gönderiniz hakkında edineceğiniz bilgiler aşağıdaki gibi olmaktadır.

 • PTT Resmi Web sayfasına giriş yapılır,
 • Gönderi Takibi butonuna tıklama yapılır,
 • Açılan sayfa üzerinde istenilen bilgiler eksiksiz olarak girilir,
 • Ayrıca açılan sayfa üzerine tarafınıza verilen barkot numarası girilir.
 • Sorgula butonu tıklama yapılır.
 • Açılan sayfa içerisinde kargo gönderiniz ile ilgili tüm bilgilere ulaşım sağlanır.

PTT Yurt Dışı Kargo Gönderilerinizi de sorgulama yapmak için PTT resmi web sayfası üzerinden sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yurt dışı gönderilerinizi sorgulama işlemi yapabileceğiniz adresler aşağıdaki gibi olmaktadır.

 • gönderitakip.ptt.gov.tr
 • www.ptt.gov.tr

Vergi Dairelerinde Kredi Kartıyla Ödeme Yapılır Mı?

IP Adres Nedir? Sorgulama Nereden Yapılır?

SSK Emeklilik Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.