Vergi ve Güncel Haber Portalı

Okuyan Çocuğa 878 Lira Devlet Yardımı Nasıl Alınır 2017 Miktarı Ne Kadar ?

16.08.2017
159
Okuyan Çocuğa 878 Lira Devlet Yardımı Nasıl Alınır 2017 Miktarı Ne Kadar ?

Günümüzde hayat zorlaşmış durumda. Kiralar uçmuş. Mutfak masrafı dersen almış başını gitmiş.  Birde çocuğunuz veya çocuklarınız varsa eğitim masrafları bir hayli fazladır. Devletimiz ve hükümetimiz bunun bilincinde olarak birde sosyal devlet ilkesinin gereği. Yoksul ailelerin veya çocuklarının eğitimini karşılayacak gelir elde etmeyen ailelerin eğitim çağındaki çocuklarına 878 Liraya kadar  sosyal ekonomik destek verilebilmektedir.  Başvurular nereye yapılır. Gerekli belgeler nelerdir.  Ayrıntılar yazımızda. Okuyan Çocuğa 878 Lira Devlet Yardımı Nasıl Alınır 2017 Miktarı Ne Kadar ?

Sosyal Ekonomik Destek Projesinin Amacı Nedir ?

Okuyan Çocuğa 878 Lira Devlet Yardımı Nasıl Alınır 2017 Miktarı Ne Kadar ? Yoksulluk içinde olup da temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve yaşamlarını en düşük seviyede dahi sürdürmekte güçlük çeken kişi ve ailelere çocuklarını yanında bakımına imkan sağlanması amacıyla kaynakların yeterliliği ölçüsünde yapılan ekonomik destek  hizmetidir.

2017 2018 Öğretim Yılı Ücretli Öğretmenlik Başvuruları Başladı mı

Okul çağında Çocuğu Olan Aileye Yardım Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü Tarafından Gerçekleştirilmektedir

  Okuyan Çocuğa 878 Lira Devlet Yardımı Nasıl Alınır 2017 Miktarı Ne Kadar ? Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen yardımların en önemli fonksiyonu; Kurum’un öncelikli hedef grubu olan korunmaya muhtaç çocuk ve gençlerin korunma altına alınmasına esas oluşturacak nedenin ekonomik yoksunluk olması halinde, bu kişilere ve ailelerine kuruluş bakımı yerine, ekonomik yardım ve diğer destekleyici sosyal hizmet uygulamalarıyla ailenin parçalanmadan bir arada yaşamasına fırsat sağlamaktır.

Ekonomik desteğe ihtiyaç duyan gençlerin bir süre desteklenerek toplumda muhtaç duruma düşmeden hayatlarını sürdürmeleri amaçlanmaktadır.

Bu yardımların asıl amacı kişilerin kendi kendilerine yeterli duruma getirilmesidir.

Memurun Yıllık İzni Kaç Gündür?İdari İzin Yıllık İzinle Aynı Mıdır?

Sosyal Ekonomik destekten Kimler Yararlanabilir ?

 1. Haklarında bakım tedbiri kararı verilerek sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve desteklendikleri takdirde ailesi veya yakınları yanına verilebilecek çocuklar.
 2. Ekonomik yoksunluk nedeniyle, desteklenmedikleri takdirde korunmaya muhtaç duruma düşecek olanlardan haklarında bakım tedbiri kararı alınmaksızın sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılarak ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar.
 3. Bakım tedbir kararlı iken yaş sınırlarını tamamlamaları nedeniyle, sosyal hizmet kuruluşlarından veya koruyucu aile yanından ayrılanlardan iş ve meslek edinme kursuna veya eğitimlerine devam eden veya bir iş ve meslek sahibi olamayıp desteklenmedikleri takdirde muhtaç duruma düşecek olan gençler.
 4. Olağanüstü bir felaket, tabii afet, hastalık veya kaza geçirerek belirli bir süre kendisinin ve geçindirmekle yükümlü bulunduğu aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanlar ile hayati tehlike arz eden ve ameliyat gerektiren durumlarla karşılaşan veya vefat eden kişilerin çocukları.

Sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılabilmektedir.

Son Dakika Kurban Bayramı Kaç Gün Tatil Olacak Belli Oldu

Okuyan Çocuğun Ailesine 878 Lira yardım Parasından Yararlanmak için nereye Başvurulur Nasıl Yararlanılır ?

          Okuyan Çocuğa 878 Lira Devlet Yardımı Nasıl Alınır 2017 Miktarı Ne Kadar ? Bir dilekçe ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine başvurulur. Meslek elemanı (Sosyal Çalışmacı, psikolog, çocuk gelişimcisi, psikolojik danışmanlık ve rehberlik öğretmeni ve sosyolog) müracaatçı ile bir ön görüşme yapar. Durumunun sosyal ve ekonomik destek ile desteklenmesi uygun olduğu kanısına varıldığı takdirde müracaatçı için bir dosya açılır.  Müracaatçı hakkında sosyal inceleme yapılır. Sosyal inceleme sonucunda sosyal ve ekonomik destek hizmeti ile çocuklarının ailesi yanında desteklenmesi uygun görülen verilmesine karar verilen kişilerin için gerekli işlemler başlatılır.

Okuyan Çocuğun Ailesine 878 Liraya  yardım Parasından Yararlanmak için Gerekli Evraklar Nelerdir ?

 • T.C. Kimlik Numarası beyanı,
 • Gerektiğinde alınacak sağlık raporu, öğrenci belgesi,
 • İş-Kur veya meslek kurslarına başvurduğuna dair belge,
 • Müracaatçının durumunu tespit amacıyla talep edilebilecek diğer belgeler.

İl Müdürlüğü veya  Sosyal Hizmet Merkezi  Müdürlükleri, muhtaç kişilerle ilgili başka bilgi ve belgeleri elde edebilmek amacıyla başka araştırmalarda  da bulunabilir.

Son Dakika Hükümet 2018,2019 Zam Teklifini Açıkladı

Okul Çağında Çocuğu Olan Aileye 878 Liraya Kadar Yardım Miktarları Ne Kadar ?

       Okuyan Çocuğa 878 Lira Devlet Yardımı Nasıl Alınır 2017 Miktarı Ne Kadar ?   Okul Çağında ki çocuğu olan Aileye 878 Liraya Kadar yardım miktarları çocuğun gittiği okula göre değişiklik göstermektedir.  Yapılan yardım miktarları aşağıda ki tablodaki  gibidir.

 

OKUL ÖNCESİ ÇOCUK 487,86
İLKÖĞRETİME DEVAM EDEN ÇOCUK 731,78
ORTA ÖĞRETİME DEVAM EDEN ÇOCUK 780,56
ORTA ÖĞRETİM SEVİYESİNDE OLUP OKULA DEVAM ETMEYEN ÇOCUK İÇİN 487,86
YÜKSEK ÖĞRETİME DEVAM EDEN ÇOCUK 878,14

Bu Yardımlar Sürekli yapılan Yardımlar mıdır ?

Sosyal ve ekonomik destek hizmeti ödemeleri maaş ödemesi değildir. Ailenin ekonomik koşullarınızı iyileştirme ve değiştirme çabalarını desteklemesi, çocuklarının bu süreçte zarar görmeden bakımı ve ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla geçici süre ile yapılmaktadır.

Yardım alanların kendi kendilerine yeterli hale gelebilmeleri, bir iş ve meslek edinerek ailesini geçindirebilecek duruma gelmek için çaba sarfetmeleri gerekmektedir.

Çocuk için Kişiye Verilen Bu Yardımlar Haciz Edilebilir mi ?

2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanununun 29 uncu maddesi gereğince korunmaya ve yardıma ihtiyacı olan aile ve kişilere yapılacak ödemeler ve sağlanacak yardımlar başkasına devir, temlik ve haciz edilemez.

Yapılan yardım ödemesine banka tarafından haciz işlemi yapılırsa, 2828 sayılı Kanununun 29 uncu maddesini belirterek yardım ödemesine ilişkin haciz işleminin iptalinin isteyebilirler.  Gerekirse ilgili kuruma verilmek üzere Aile ve Sosyal Politikalar il veya ilçe müdürlüğünden resmi yazı yazılmasını talep edebilirler.

Müjde Esnafın Kredi Borcu Yeniden Yapılandırılıyor 2017

Yardım Alan Aileler Yardımın Amacına Uygun Kullanıp Kullanılmadığı için Kontrol Edilmektedirler.

Ekonomik destek verilen çocukların durumları ve aileleri verilen yardımın amaca uygun kullanılıp kullanılmadığı, v-Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlükleri veya ilçe sosyal hizmet merkezlerince en geç 6 aylık süreler ile kontrol edilmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 54 YORUM
 1. Kader dedi ki:

  Ben ailejin en kucuk kiziyim ve 12.sinifa gidiyorum masraflarim arttigi icin ailem birazcik zorlaniyo abimde 10.sinifa gidiyo acik ogretimde bende yardim alabiliyormuyum annemde zorlaniyo evde babam calismiyo bir tek annem calisiyo en buyuk ablam evli onun kucugude calisiyo bizede destek olurmusunuz okumamiz icin destek cikarmisjniz

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   durumunuzu anlatan dilekçe ile başvuru yapınız

   1. Yalcın dedi ki:

    Mrb ben belediye işcisiyim iki kızım var biri 3 gidiyo diğer kızımda 7 ye evim kira zor geciniyoruz bizede uygunmu bu yardım cevaplarsanız sevinirim

 2. Ela dedi ki:

  Benim 6 yasinda %40otizmli kizim var masraflarina yetisemiyorum devletten hicbir yardim almiyrum ama bu devlet desteginden nasil faydalanabilirim.

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   kızınız okul çağında ise sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvuru yapabilirsiniz.

 3. izzet yildiz dedi ki:

  Izmir Aile ve sosyal politikalar il md. aradim boyle bir yardim hk. bilgileri olmadigini soylediler ne yapabilirim yardimci olursaniz sevinirim

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   aile ve sosyal politikalar bakanlığını arayınız yazımız aile ve sosyal politikalar bakanlığının sitesinden alınmıştır

 4. Filiz ozder dedi ki:

  Ben 3 çocuk annesiyim. 2 çocuğum okula gidiyor biri 6 ya biri7 ye okul masraflarını karşılayamıyor um . Ev hanımının. En küçük çocuğum 17 aylık çalışamıyorum . Eşim oto yıkamada çalışıyor. Çocuklara nakit yardimi istiyorum en büyük kızım burs kazandı kızımın kazandığı burs parası 60 TL çocuklarıma devletten yatan okul parası sadece 200 TL onunla da eksiklerimj tamamlayamiyorum bana da yardımcı olurmusunuz rica ediyorum.

 5. Filiz ozder dedi ki:

  Ben 3 çocuk annesiyim 2 çocuk okutuyorum .biri 6 ya biri 7ye gidiyor masraflarını karşılayamıyor um banada yardımcı olurmusunuz

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvuru yapabilirsiniz.

 6. Ozlem dedi ki:

  Merhaba benim oglum ilkokul ikinci sinifa gidiyo on bir aylik diger ogluma bakiyorum esim haftalik 300 tl aliyo kiraciyim yetisemiyor sultangazi de oturuyorum banada verirlermi

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   eşinizin sigortası yoksa başvurunuz

 7. Saliha dedi ki:

  Her aymi veriliyor bu para tek seferlikmi

 8. Bahtisen guven dedi ki:

  Kardesimin bir cocugu var zor durumdalar bende calismiyorum kardesim calisiyor asgari ucretle gecen yil kontenjan bulunamadi diye ocel okula verdik mecburen corlu da okuyor ve masraflarina yetisemiuor aldigi gibi masini veriyor okul aylik odemesine 17yasinda oglu llise 2ye gidiyor devlet desteyinden yararlanabilirmiyiz teskler

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   yararlanabilirsiniz düşüncesindeyiz.

 9. berrin dedi ki:

  mrb benim 2 cocugum war kizom 5 yasinda anasifina gidiyor esimden ayrildim nafaka odemiyor babamdan aldigim maas 749 tl 300 tl kaliyor bana 350 tl krediye kesiliyor suan imam nikahli esim war 6 aylik olum war esim cezaevinden yeni cikti calismiyor evimiz kira karsiliginda kapici yeri ama kopek baglasalar durmaz binadan para falanda almiyoruz herseyi kendimiz oduyoruz kayinvalidemle otiruyoruz peki biz alabilirmiyiz nereye basvuruluyor yardimlariniz icin tsk ederim

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvuru yapabilirsiniz.

 10. berrin dedi ki:

  gittim bugun anasinifina para yok dediler diger yardimlarda ekimde basliyor dediler belediyede olana gittim

 11. Muhammed dedi ki:

  Ben hem ülkemde hemde Suudi arabistanda eğitimine devam etmekteyim bizlere burs söz konusu olabilirmi…

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   bu uygulamanın amacı faklı

 12. Mehmet Baştuğ dedi ki:

  Emekliliğim yok Eşimi 3 sene evvel kaybettim..Engelliyim maaş alamıyorum..16Yaşında oğlum var teog imtihanından dolayı normal liseye kayıt yaptıramadım..Çevremdeki tanıdıklar sayesinde oğlumu izmiede temel liseye ve yurda koydum…Çalışamıyorum…Ne gibi yardımlardan faydalanabilirim saygılar

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvuru yapabilirsiniz.

 13. Yeliz dedi ki:

  Merhaba eşimden boşanalı 3 sene oldu 3 seneye yakında mahkeme sürdü yaklaşık 6 senedir oğluma kendim bakıyorum nafakamı ödemiyor şuan çalışmıyorum işkura müracatım mevcut oğlum ilkokul 2 ye geçti hiçbir gelirim yok ailemin yanına sığındık yararlanabilirmiyim bende bu yardımdan

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   yararlanabileceğinizi düşünüyoruz.

 14. Gizem dedi ki:

  Mrb benim 3 cocugum var 1i ilkokul 2ye gidiyor 1ide 4e diyeri. 2 bucuk yasinda sigortamiz yok yesilkartliyiz esim nerde is olsa oyle calisiyo insaatta felan ben yararlana bilormiyim

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   şartlarınız tutuyorsa faydalanırsınız

 15. Ali dedi ki:

  Ben aliyom. 480 lira 1.ci sinifa basladi yukselirmi maasim kac lira olur

 16. Hüseyin dedi ki:

  Hocam merhaba Lise son öğrencisiyim 18 yaşındayım, ve maddi sıkıntılar yaşıyoruz babam eve gelmiyor ev kirasıni ve elektrik ve. İhtiyaçları kendisi yatıriyor fakat bazen mutfak malzemesi eksik kalıyor ve okula bende harcliksiz gidiyorum bu durum beni çok üzüyor, kendimi çaresiz görüyorum terk edilmiş gibi hissediyorum , lisemi bitirip çalışmaya başlarım ama daha 7 ay var okulların kapanmasına ve benim paraya ihtiyacım var ben bu yardımdan yararlanabilir miyim ? Çok ihtiyacım var , cebimde 1 lira para olmuyor bazen , nasıl bir yol izlemeliyim kaymakamliga mi gitmeliyim

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   değerli okurumuz durumnuza üzüldüm yardımlara aileniz başvurması gerekiyor sydv ve aile sosyal politikalar il müdürlüklerine başvurunuz

 17. Deniz sancak dedi ki:

  Merhaba hocam ben erkeğim eşimden ayrıllalı 5 sene oldu 5 sınıfa giden bir kızım var annenle yasıyorum ama üstüme kayıtlı arabam var başka bişeyim yok bir çok zmana yetişemiyorum masraflarına ssk lı iştr calışıyorum sizce yardımdan faydalanabilirmiyim

 18. Okan dedi ki:

  Merhaba hocam ilkokul ve lisede okuyan çocuk var eşim askeri ücretli çalışıyor ben sigortasız iş olursa çalışıyor ev kira manisa servis ücreti var yardımdan faydalanabilirmiyiz

 19. Cansu dedi ki:

  Mrb babam işsiz annem ev hanimi bn unuversite okuyorum ve bnden kucuk 2 kardesim de ilkogretim okuyo. Koyde oturuyoruz ve cok maduruz. Ablam ucretli ogretmenlik yapiyor ama hepimize yetemiyor malesef ki bizde yararlanabilir miyiz ?

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   yararlanabilirsiniz

 20. Özlem güler dedi ki:

  Merhaba hocam ben inşaatta askeri ücretle çalışıyorum benim sikortam var ve 4 kızım var bunların biri lise te iki orta okula küçük kızım ana okuluna gidiyor ev kira başka biseyim yok bizde yararlanarak biliiyiz

 21. ebru korkmaz dedi ki:

  anne baba ayrı 8 yaşında büyükbaba ve babanneyle kalan bir çocuğumuz var.büyük baba memur emeklisi.ihtiyaçların tamamına yetişemiyor.çocuğun babasının hiçbir sosyal güvencesi yok.bu yardımdan nasıl faydalanabiliriz ve nereye müracat etmemiz gerekir.

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   sosyal yardımşlaşma ve dayanışma vakfına başvuru yapabilirsiniz.

 22. Müjde özdurmuş dedi ki:

  Benim 5tane çocuğum var 3tanesi okula gidiyor biri servisle ama hala servis tutamadım ulaşım vasıtasıyla gidiyor diger iki çocuğum süt ve diger masraf ları var eşim iş degiştirdi çalıştığı yerden para alamıyor çok zor durumdayız yetişemiyoruz lütfen bizlerede yardım edin

 23. Burcu Cifci dedi ki:

  Dört çocuğum var.ikisi ortaokul biri ilkokula gidiyor.esimin devamlı sigortalı bir işi yok.iskur gibi bir kuruma da kaydımız yok.kayinpederimin evinde ikamet ediyoruz.yararlanabilirmiyiz

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   anlattığınıza dayanarak yararlanacağınızı düşünüyoruz.

 24. İbrahim dedi ki:

  Özel sektörde asgari ücretle çalışıyorum. İki çocuğum var biri bu yıl ilkokul bire başladı. Evim kira ve neredeyse gelirimin yarisi kiraya gidiyor. Başvuru yapsam destek alma olasılığım varmidir.

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   değerli okurumuz başvurunuz ancak maaşı olanlara sıcak bakmıyorlar diye biliyoruz

 25. arzu sarı dedi ki:

  bende bu yardımı almak istıyorum kıracıyım durumum yok bu yardımı nasıl alabılırım yardımcı olursanız sevınırım

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   değerli okurumuz en yakın aile ve sosyal hizmet merkezine başvurunuz

 26. Fethullah dedi ki:

  Benim 7 çocuğum var
  1 lise 1
  2 orta okul son
  2 ilk okul
  Biri de ana okul
  Ne kadar alacağız baş vuruda
  Bulunursak ne kadar alacağız
  Bilgi verebilir misiniz

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   şartlarınız tutuyorsa her çocuk başına 930 lira

 27. Elanur dedi ki:

  Merhaba ben 15 yaşında 10. Sınıf öğrencisiyim biz 3 kız kardeşiz ben en küçükleriyim bi ablam 22 yaşında bu yaz evkenicwk ve evlilik hazırlıkları yapıyor diğer ablam da 19 yaşında o da üniversite sınavı için hazırlık yapıyor annem ev hanımı babam da emekli ve 1150 tl falan alıyo emekli maaşından biz köyde yaşıyoruz oturduğumuz ev de dedimin üzerine ve babamın emeklilik maaşı bize yetmiyo benim temel ihtiyaçlarım bile karşılanamıyo bizde bu paradan yararkanabilirmiyiz

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   değerli okurumuz olumsuz olma ihtimali yüksek ama siz yinede en yakın Aile ve sosyal politikalar İl Müdürlüklerine Başvurunuz

 28. AYŞE ZENGİN dedi ki:

  HANGİ DURUMDAKİ ÖĞRNCİ FAYDALANA BİLİYOR VE TEL NO VEREBİLİRMİSİNİZ

 29. Türkan aksoy dedi ki:

  Mrhl ben dörtçocuk annesiyimeşimin kazancı çok az ev3kişinin ama eşimin adına kayıtlı

 30. Nuran Gündem dedi ki:

  Mrhb ben eşimi 4 yıl önce trafik kazasında kaybettim 4.sınıf ve 7. Sınıfa giden iki çocuğum var kazada araç sigortasından para verildi bi ev aldım ama eşyam yok sigortalı iş buldum çalışıyorum ama faturalar mutfak masrafı çocukların masrafı derken para kalmiyo çok zorlaniyorum geçinmekte ev bomboş bişey alamıyorum üstelik istende cikarilabiliriz kendimi toparlayana kadarda olsa yardımdan yararlanabilirmiyiz

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.