Pasaport Harcı Nasıl ve Nereye Yatırılır? Öğrenciler Ne Kadar Pasaport Harcı Yatırır? Yeni Pasaport Harç Ücretleri

Pasaport Harcı Nasıl ve Nereye Yatırılır? Öğrenciler Ne Kadar Pasaport Harcı Yatırır? Yeni Pasaport Harç Ücretleri

Pasaport Harcı Nasıl ve Nereye Yatırılır? Yurt dışına çıkmak isteyen vatandaşlarımız yapması gereken bir kaç prosedür bulunmaktadır.Yurt dışına çıkmak için bunların yapılması gerekmektedir.Yoksa çıkış olmaz.Bunlardan birisi de pasaport harcının yatırılmasıdır.Bu harcın yatırılıp dekontunun dosyaya konulması suretiyle çıkış izni verilir.Bu yazımızda yurt dışına çıkma için alınan pasaport harcından bahsedeceğiz.Peki pasaport harcı ne kadardır?Öğrenciler için indirim olur mu?Pasaport harcı nereye yatırılmalıdır?2018 yılı pasaport harcı ne kadardır?Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Pasaport Harç Bedeli ve Pasaport Defter Bedeli Ne Kadardır?

Pasaport Harcı Nasıl ve Nereye Yatırılır? Pasaport defter ve harç bedelleri ,her yılın sonunda yeniden değerleme oranları neticesinde Maliye Bakanlığı tarafından belirlenir. Yılbaşından itibaren geçerli olacak pasaport bedelleri,492 Sayılı Harçlar Kanununa bağlı Harçlar Kanunu Genel Tebliği (6) sayılı tarife ve Değerli Kağıtlar Kanunu Genel Tebliği ile Resmi Gazetede yayımlanır.Buna göre,mevcut durumda yani 2017 yılında pasaport harç bedelleri ve defter bedeli aşağıdaki gibidir:

Harç Bedeli                                   Defter Bedeli                Toplam

 6 AY  120,1 TL   94 TL  214,1 TL
 1 YIL   175,5 TL   94 TL  269,5 TL
 2 YIL   286,4 TL   94 TL   380,4 TL
 3 YIL  406,7 TL   94 TL   500,7 TL
 4 – 10 YIL   573,1 TL   94 TL   667,1 TL

2018 Pasaport Harçları Ne Kadar?

Pasaport Harcı Nasıl ve Nereye Yatırılır? 2018 yılında pasaport harçlarına yeniden değerleme oranına göre zam yapılır.Bu oran da her yılın kasım aylarında belli olur.Buna göre,2018 yılında yeniden değerleme oranı yüzde 14,40 oldu.Bu da demek oluyor ki pasaport harçları da 2018 yılında bu oran kadar artacak.Aşağıda pasaport harçlarının 2018 yılında ne kadar olacağını belirttik.Bu rakamlara ayrıca defter bedelleri de eklenecektir.

-6 Aya Kadar Olan Pasaport Harcı           120,1 TL’den 137,5 TL olacak

-1 Yıla Kadar Olan Pasaport Harcı            175,5 TL’den 200,9 TL olacak

-2 Yıla Kadar Olan Pasaport Harcı            286,4 TL’den 327,8 TL olacak

-3 Yıla Kadar Olan Pasaport Harcı            406,7  TL’den 465,5 TL olacak

-4-10 Yıla Kadar Olan Pasaport Harcı       573,1 TL’den 656 TL olacak

 

Öğrencilerden Pasaport Ücreti Ne Kadar Alınır?

Pasaport Harcı Nasıl ve Nereye Yatırılır? Pasaport ücreti sivil ve öğrencilerden farklı miktarlarda alınır.Öncelikle şunu belirtmekte fayda var.Defter bedeli sabittir.Yani harcı 10 yıl da alsanız,6 ay da alsanız miktar değişmez.Bunu belirttikten sonra, öğrencilerde pasaport ücreti farklı mıdır sorusunun yanıtını arayalım.Evet, öğrenciler için pasaport harcı miktarı farklıdır.Yani öğrencilerden sadece defter bedeli alınır.Harç alınmaz.Ancak,25 yaşını doldurmuş olan birisi için, öğrenci de olsa harç bedeli ve defter harcı birlikte alınır.

Pasaport Ücreti Nereye Ödenir?

Pasaport Harcı Nasıl ve Nereye Yatırılır? Pasaport harcını ödemek için mal müdürlüğü, defterdarlık veya vergi dairelerine başvuru yapabilirsiniz.Başvuru için sadece nüfus cüzdanınız yeterlidir. Nüfuz cüzdanınız ile pasaport harç bedeli ve defter bedelini yatırmak istediğinizi söylemeniz yeterlidir. Dekontun üzerinde hem harç hem de defter bedeli ibarelerinin yer aldığına dikkat etmelisiniz.

Yetkili Bankalar Hangileridir?

Pasaport Harcı Nasıl ve Nereye Yatırılır? Pasaport harcı için anlaşmalı bankalara ödeme yapabilirsiniz.Buraya ödeme yaparken de dikkat etmeniz gereken,dekontu alırken yaptığınız ödemeyi dikkat etmek olacaktır.Peki anlaşmalı bankalar hangileridir?

Akbank  Finansbank  Turkland Bank
 Aktifbank  Garanti Bankası  Türk Ekonomi Bankası (TEB)
 Albaraka Türk Katılım Bankası  HSBC Bank  Türkiye Finans Katılım Bankası
 Alternatif Bank  ING Bank  Türkiye Halk Bankası
 Anadolubank  Kuveyt Türk Katılım Bankası  Türkiye İş Bankası
 Arap Türk Bankası  Odeabank  Türkiye Vakıflar Bankası
 Citibank  Şekerbank  Yapı ve Kredi Bankası
 Denizbank  T.C. Ziraat Bankası  Ziraat Katılım Bankası
 BurganBank  ICBC Turkey Bank A.Ş.
 FibaBanka  TurkishBank

 

2018 Vergi,Harç ve Cezalar Ne Kadar Oldu?1 Ocak 2018 Sonrası Yeni Tutarlar

 Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)