Vergi ve Güncel Haber Portalı

Sigorta Bağkur Yapılandırma İlk Taksit Ödeme Son Gün 31 Mayıs Taksiti Kaçıranların Yapılandırması Bozulacak mı ?

26.05.2017
12
Sigorta Bağkur Yapılandırma İlk Taksit Ödeme Son Gün 31 Mayıs Taksiti Kaçıranların Yapılandırması Bozulacak mı ?

       2016 Ağustos ayında yürürlüğe giren 6736 Sayılı Kanun kapsamında Sigorta Bağkur ve SGK kurumuna diğer borçları bulunanlar kanun kapsamında  taksitlendirmişlerdi.  Kanun kapsamında taksitlendirme yapanların ilk taksit ödemeleri 2 Ocak 2017 tarihi olarak belirlenmişti.  Ocak ayının sonunda yapılan yeni bir düzenleme 2 ocak 2017 tarihinde ödeme yapmayanlara yeni bir hak verilerek 31 Mayıs 2017 tarihine kadar ödeme hakkı verildi. Bu tarihe kadar ödeme yapmayanların yapılandırmaları bozulacak. Haciz ve icra işlemleri ile karşı karşıya kalacaklar.

2016 Ağustos ayında Kanun Kapsamında SGK Kurumunun Hangi Borçları Yapılandırıldı ?

Sigorta Bağkur Yapılandırma İlk Taksit Ödeme Son Gün 31 Mayıs Taksiti Kaçıranların Yapılandırması Bozulacak mı ? 6736 Sayılı Bazı Alacaklarının Yeniden Yapılandırılmasına ilişkin Kanun Kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumuna ait olan :

Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı tahsil daireleri tarafından. 6183 sayılı Kanun kapsamında takip edilen. Ve bu Kanunun yayımlandığı tarihe veya bu Kanunun ilgili hükümlerinde belirtilen sürelerin sonuna kadar tahakkuk ettiği hâlde ödenmemiş olan;

1)

    Sigorta Bağkur Yapılandırma İlk Taksit Ödeme Son Gün 31 Mayıs Taksiti Kaçıranların Yapılandırması Bozulacak mı ?  31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (c) bentleri kapsamındaki sigortalılık statülerinden kaynaklanan.  2016 Yılı Haziran ayı ve önceki aylara ilişkin sigorta primi.  Emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları.

2)

    2016 yılı Haziran ayı ve önceki aylara ilişkin isteğe bağlı sigorta primleri ve topluluk sigortası primi ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları,

3)

     Sigorta Bağkur Yapılandırma İlk Taksit Ödeme Son Gün 31 Mayıs Taksiti Kaçıranların Yapılandırması Bozulacak mı ? Yaşlılık aylığı, emekli aylığı veya malullük aylığı bağlandıktan sonra 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen. Sigortalılık statüsü kapsamında sigortalı sayılmasını gerektirir nitelikte çalışması nedeniyle ilgili mevzuatına göre ödenmesi gereken. 2016 Yılı Şubat ayı ve önceki aylara ilişkin sosyal güvenlik destek primi ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları.

4)

     30/6/2016 tarihine kadar (bu tarih dâhil) bitirilmiş olan özel nitelikteki inşaatlar ile ihale konusu işlere ilişkin yapılan. Ön değerlendirme, araştırma veya tespit sonucunda bulunan eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta primi ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları.

5)

   30/6/2016 tarihine kadar (bu tarih dâhil) işlenen fiillere ilişkin olup ilgili kanunları uyarınca uygulanan idari para cezaları ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları,

6)

     İlgili kanunları gereğince. Takip edilen 2016 yılı Haziran ayı ve önceki aylara ilişkin damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı ile bunlara bağlı gecikme zammı alacakları,

7)

     5510 sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı olanlardan kaynaklanan genel sağlık sigortası prim alacakları.

Yasa Kapsamında yapılandırıldı.

SGK Kurumuna Olan Borç Yapılandırmanızın Bozulmaması için 31 Mayıs Tarihine Kadar İlk Taksidin Ödenmesi Gerekiyor

Sigorta Bağkur Yapılandırma İlk Taksit Ödeme Son Gün 31 Mayıs Taksiti Kaçıranların Yapılandırması Bozulacak mı ? 2016 yılında yapılandırmış olduğunuz Sigorta Bağkur borç yapılandırmanızın ilk taksit tarihi hükümet tarafından bir düzenleme ile 31 Mayıs 2017 tarihine kadar uzatılmıştı. Bu tarihe kadar yapılandırmanızın borzulmaması için kesinlikle ödeme yapılması gerekmektedir.

Sigorta Bağkur Yapılandırması 2. Taksit Ne Zaman ?

  Sigorta Bağkur Yapılandırma İlk Taksit Ödeme Son Gün 31 Mayıs Taksiti Kaçıranların Yapılandırması Bozulacak mı ? 2016 Yılında vergi ve SGK yapılandırma taksitleri için hükümet tarafından yapılan düzenleme ile tüm taksitler dört ay ertelenmişti. Buna göre SGK Kurumuna yapılandırma yapanlar birinci taksiti 31 Mayıs 2017 tarihine kadar ödedikten sonra 30 Haziran 2017 tarihine kadar da ikinci taksiti ödemeleri gerekiyor.

Son Dakika. Yapılandırmada 31 Mayıs Taksiti Uzadı Mı?

Vergi Yapılandırma SGK Borç Yapılandırma Yeni Taksit Tarihleri Ne zaman

2017 Engellilerde İndirimli Araç Alımı Şartları

2017 Hurda yasası Başvurusu Ne Zaman Başlayacak Kimler Para Alacak ?

2017 Vergi Yapılandırması Başvuruları Ne Zaman Başlayacak Kapsamı Ne Olacak ?

Vergi Yapılandırma SGK Borç Yapılandırma Yeni Taksit Tarihleri Ne zaman


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Fatma taşkıran dedi ki:

    Merhaba 6736 sayılı yapılandırmada 31 mayısda olan ikinci taksiti ödedim fakat kasım ayı olan 2016 nın 1.taksitini ödeyemedim ihlal olmuştur diyor.tekrar bizi kapsayan bi Madde çıkacak mı acaba?yakın bi zamanda..yada ne yapmamız gerekiyor

    1. Ali Çetinkaya dedi ki:

      değerli okurumuz şu anda gündemde yok

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.