Vergi ve Güncel Haber Portalı

Sigortalı Çalışan Bir Kişi İstanbul Mecidiyekoy Beşiktaş Basit Usulde İşyeri Açabilir mi ?

Sigortalı Çalışan Bir Kişi İstanbul Mecidiyekoy Beşiktaş Basit Usulde İşyeri Açabilir mi ?

 Sigortalı Çalışan Bir Kişi Basit Usulde İşyeri Açabilir miBir işyerinde çalışıyorsun. Bu çalışmanın yanına hanımınız  veya anneniz işletsin diye Basit usul olarak küçük bir bakkal  açmak istiyorsunuz. İşte soru burda devreye giriyor açacağım işyeri basit usul olur mu ? Bu sorunun cevabı için ilk önce basit usulün ne olduğunu şartlarının ne anlama geldiğini bilmek gerekir.

Basit Usul Nedir Şartları nelerdir ?

193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun “Basit Usulde Ticari Kazancın Tespiti” başlıklı 46 ncı maddesinde, 47 ve 48 inci maddelerde yazılı şartları topluca haiz olanların ticari kazançlarının basit usulde tespit olunacağı hükme bağlanmış olup, anılan maddelerde basit usule tabi olmanın genel ve özel şartları  açıklanmıştır.

Basit usule tabi olmanın genel şartları (Madde 47)

Basit usule tabi olmanın genel şartları şunlardır:

  1. Kendi işinde bilfiil çalışmak veya bulunmak (işinde yardımcı işçi ve çırak kullanmak, seyahat, hastalık, ihtiyarlık, askerlik, tutukluluk ve hükümlülük gibi zaruri ayrılmalar dolayısıyla geçici olarak bilfiil işinin başında bulunmamak bu şartı bozmaz. Ölüm halinde iş sahibinin dul eşi veya küçük çocukları namına işe devam olunduğu takdirde, bunların bilfiil işin başında bulunup bulunmamalarına bakılmaz.)
  2. İşyeri mülkiyetinin iş sahibine ait olması halinde emsal kira bedeli, kiralanmış olması halinde yıllık kira bedeli toplamı büyükşehir belediye sınırları içinde  1.1.2017 tarihinden itibaren 6.500 TL. diğer yerlerde  1.1.2017 tarihinden itibaren 4.300 TL.  aşmamak.

Şeklindedir.

Basit Usule Tabi Olmanın Özel Şartları (Madde 48)

Basit usule tabi olmanın özel şartları şunlardır:

  1. Satın aldıkları malları olduğu gibi veya işledikten sonra satanların yıllık alımları tutarının 1.1.2017 tarihinden itibaren 130.000 TL  aşmaması,
  2. 1 numaralı bentte yazılı olanların dışındaki işlerle uğraşanların bir yıl içinde elde ettikleri gayri safi iş hasılatının  1.1.2017 tarihinden itibaren 43.000 TL aşmaması,
  3. 1 ve 2 numaralı bentlerde yazılı işlerin birlikte yapılması halinde, yıllık satış tutarı ile iş hasılatı toplamının  1.1.2017 tarihinden itibaren 90.000 TLaşmaması.

Şeklindedir.

Sigortalı Çalışan Basit Usul Olur mu ?

Sigortalı Çalışan Bir Kişi Basit Usulde İşyeri Açabilir mi ? Sigortalı çalışanın basit usul olup olmayacağı ile ilgili durum için.  Söz konusu kanunun Kanununun 47 inci maddesinin birinci bendinde ise; “Kendi işinde bilfiil çalışmak veya bulunmak (işinde yardımcı işçi ve çırak kullanmak, seyahat, hastalık, ihtiyarlık, askerlik, tutukluluk ve hükümlülük gibi zaruri ayrılmalar dolayısıyla geçici olarak bilfiil işinin başına bulunmamak bu şartı bozmaz. Ölüm halinde iş sahibinin dul eşi veya küçük çocukları namına işe devam olunduğu takdirde, bunların bilfiil işin başında bulunup bulunmamalarına bakılmaz.)” hükmüne yer verilmiştir. İlgili hükmü özetle açıklayacak olursak. Basit usul olmanın olmazsa olmazı ticari faaliyetinin başında bir fiil bulunması faaliyeti organize eden yöneten veya gerçekleştiren kişi olması gerektiğini belirtmektedir.

Sigortalı Çalışan Bir Kişi Basit Usulde İşyeri Açabilir mi? Basit Usul olmanın olmazsa olmazı yukarıda açıklamalarımız da görüleceği üzere Basit usul olacak mükellefin ticari faaliyetinin başında bir fiil bulunması faaliyeti sevk ve idare  etmesi veya gerçekleştiren kişi olması gerektiğinden. Kişinin başka bir işyerinde sigortalı olarak çalışması bir fiil işinin başında bulunma şartını ihlali anlamına geleceğinden sigortalı bir kişinin basit usulde bir iş yeri açma ihtimali bulunmamaktadır.

Basit Usullerin 2017 Yılı Vergilendirme Tutarları Ne Kadar Basit Usullerde Belge Düzeni Nasıldır Konulu Yazımız için Tıklayınız

Vergi Borcu Ödenmezse Ne Olur?Vergi Borcuna Taksit Olur Mu? Hangi Borçlar Taksite Girer Konulu Yazımız için Tıklayınız

Basit Usul Mükelleflerde Engellilik İndirimi Nasıl Olur Konulu Yazımız için Tıklayınız

Sorularla Kira Geliri.Kira Beyanı İçin Son Gün 25 Mart Konulu Yazımız için Tıklayınız

Evleneceklere Müjde Beyaz EşyaLarda ve Mobilyalarda 30 Nisan’a Kadar Vergi İndirimi Ne Kadar Olacak Konulu Yazımız için Tıklayınız

2017 Genç Girişimcilere 75.000 TL Kazanç İstisnası Şartları ve Uygulaması Nasıl Olacak Konulu Yazımız için Tıklayınız

Basit Usul Beyannamelerinde Sekiz Bin TL İndirimi uygulaması Nasıl Olur Konulu Yazımız için Tıklayınız

2017 Basit Usul Beyanname Verme Dönemi Başladı Basit Usul Beyanname Verme Rehberi Konulu Yazımız için Tıklayınız

İŞKUR’a Nasıl Kayıt Olunur? Nereye Başvurulur Konulu Yazımız için Tıklayınız

Basit Usul Beyannamesi Son Gününü Kaçırmayın Konulu Yazımız İçin Tıklayınız

Gerçek Usulden Basit Usule Geçiş Konulu Yazımız İçin Tıklayınız

Basit Usulde Beyanname Verme ve Ödeme Konulu Yazımız İçin Tıklayınız

Basit Usul Nedir? Şartları Nelerdir? Konulu Yazımız İçin Tıklayınız

 

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.