Vergi ve Güncel Haber Portalı

Sorularla Kira Geliri.Kira Beyanı İçin Son Gün 25 Mart

04.02.2017
34
Sorularla Kira Geliri.Kira Beyanı İçin Son Gün 25 Mart

Evi kirada olanlar için önümüzdeki şu günler çok önemlidir.Çünkü 2017 yılı kira geliri beyannameleri başlamak üzere.Bu beyannameler her yıl verilmesine rağmen yine de tedirginlikler ve sorular devam etmektedir.Miktarların yıldan yıla farklılık göstermesi bu soruların  doğruluğunu da göstermektedir.Peki kira geliri elde edenler için kira beyannamesinde dikkat edilecek hususlar nelerdir?Bu yazımızda bilmeniz gereken bazı hususlara soru cevap şeklinde  değinmeye çalıştık.

Kira Beyannamesi Ne Zaman Verilecek ve Ne Zaman Ödenecek?

2016 yılında elde edilmiş olan  kira gelirleri beyanı 1 Mart- 25 Mart 2017 tarihleri arasında  beyan edilecektir. Verilmiş olan beyannameler  2 taksit halinde , birinci taksit 31 Mart, ikinci  taksit ise, 31 Temmuz 2017 tarihine kadar ödenebilir.

Kimler Kira Beyannamesi Vermez?

-İş yerleri ve  konut olarak kiraya verilen binalarda  tahsil edilmemiş olan kira gelirleri beyan edilmez.

İstisna tutarı altındaki kira gelirleri beyan edilmez.İstisna tutarı konutlarda ,2016 yılı için 3,800TL’dir.

Vergi Daireleri Kira Gelirlerini Denetler Mi?

Kira gelirlerinin beyanı açısından vergi daireleri tarafından bu beyanların denetimi banka hesapları üzerinde yapılmaktadır. Kiracılar tarafından mülk sahiplerine yollanan kira bedelleri ayrıca vergi daireleri tarafından banka hesapları üzerinden denetlenmektedir.Bundan dolayı bu ikisinin tutarlı olmasına dikkat edilmelidir.

Vergi Daireleri Kira Gelirinin Olup Olmadığını Denetleyebilir Mi?

Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı , son yıllarda elektrik ve doğalgaz  sayaçlarını dikkate alıp, sayaç sahipliğine bakarak kimlerin Gayrimenkul Sermaye İradı Yönünden vergi mükellefi olduğunu bulabilmektedir.,

Kira Geliri Bankaya Yatırılmak Zorunda Mı? Bankaya Yatırılmazsa Cezası Nedir?

Burada hem işyeri hemde konut geliri için ayrı ayrı değerlendirme yapmak daha doğru olacaktır.İş yeri kira gelirlerinin tutarı ne olursa olsun mutlak surette banka sistemi üzerinden yada PTT kanalıyla ödenmesi zorunludur. Konutlar için ise elde edilen kira tutarı 500,00 TL’nin üzerinde ise bu ödemelerde yine banka sistemi üzerinden yapılması zorunludur.Bu şekilde ödenmezse özel usulsüzlük cezası kesilir ve tutarı 940TL’dir.

Bankaya Kredi Faizi Ödemenin Kira Geliri İçin Avantajı Var Mıdır?

Evet banka kredisiyle alınan konutların veya iş yerlerinin  avantajı vardır.Kiraya verilen konutun veya iş yerinin banka kredisi kullanılarak satın alınması halinde bankaya kredinin anaparası haricinde ödenen faizler kira gelirinden düşülür.

Kendi Evi Olan Birisi Kirada Oturursa Avantajı Olur Mu?

Evini kiraya veren birisi , kendisi de kiracı durumun da ise sahibi bulunduğu konuttan elde ettiği kira gelirinden, ödediği kira giderini düşebilir.

Kiraya Verilen Bir İş yerinde Basit Usulde Mükellef Çalışıyorsa Ne Yapılır?

Kiraya verilen iş yerinde, mükellefin basit usule tabi mükellef  olması durumunda, bu mükelleflerde kira stopajı olmadığı için  bu iş yerinin maliki tarafından elde edilen kira gelirinin 1.580,00 TL ‘yi geçmesi halinde beyanı yapılacaktır.

Mülk sahibinin Yakınları Evde Kalacaksa Ne Olur?

Bir konutun mülk sahibinin annesi, babası, büyük annesi, büyük babası veya çocuklarına, torunlarına veya kardeşlerine sadece oturmak için ayrılırsa emsal kira bedeli hesaplanarak matraha eklenmeyecektir.

Beyannameler Nasıl Verilecek? Hangi Yollarla Verilir?

Kira gelirlerinin beyanı e-beyan olarak elektronik ortamda verilebileceği gibi başka bir yöntem olarak da kağıt üzerinde  düzenlenip vergi dairesine elden verilebilir.Ayrıca okuma -yazma bilmeyenler, 60 yaş üzeri ve engelli vatandaşlar için de randevu sistemiyle beyanname verilebilmektedir.

2017 Kira (GMSİ) Beyannamesi Kimler Vermesi Gerekiyor Nasıl verilir Ödeme Nasıl Yapılır ? konulu yazımız için tıklayınız.

Kira Vergisi Nedir Nasıl Verilir? konulu yazımız için tıklayınız

Basit Usul Beyannamesi Son Gününü Kaçırmayın yazımız için tıklayınız.

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.