Vergi ve Güncel Haber Portalı

Vergi Dairelerinde Kredi Kartıyla Ödeme Yapılır Mı?

18.11.2019
152
Vergi Dairelerinde Kredi Kartıyla Ödeme Yapılır Mı?

Vergi Dairelerinde Kredi Kartıyla Ödeme Yapılır Mı? Vergi dairelerinin mükellef hizmetlerini yerine getirmek için kurulmuş olan bir kurum olduğunu biliyorsunuz. Bu hizmetler mükellefler için ne kadar iyi olursa mükellef o kadar mutlu ayrılmaktadır daireden. Tabi vergi dairesine gelen bir mükellef ne kadar mutlu olabilir o da başka bir sorudur. Ancak vergi vermenin her vatandaşın bir görevi olduğundan yola çıkarak bu soruya kısmen cevap verebiliriz. Bunun haricinde vergi borcunu ödemek isteyen kişiler vergi dairesine kredi kartıyla ödeme yapabilirler mi sizlere bunu açıklayacağız. Bu konu ile ilgili merak ettiklerinizi yazımızdan öğrenebileceksiniz.

Vergi Daireleri Veznelerinde Kredi Kartıyla Ödeme Yapılabilir Mi?

Vergi Dairelerinde Kredi Kartıyla Ödeme Yapılır Mı? Vergi borcunu ödemek isteyen mükelleflerin en sık başvurduğu yol şüphesiz vergi daireleri vezneleridir. Veznelerden ödemek yapmak belki de en garanti yol ve en basit yoldur. Özellikle interneti kullanmayan veya kullanmak istemeyen vatandaşlar için vergi dairelerine ödeme yapmaktan başka yol yoktur. Ödeme yapmaya gelenlerin ise en çok merak ettikleri konulardan birisi veznelerden kredi kartının geçip geçmeyeceği konusudur. Buna cevap verecek olursak vergi daireleri veznelerinde kredi kartı geçmez, pos cihazı da yoktur. Yani kredi kartıyla ödeme yapmak için gelirseniz ödeme yapamazsınız , almazlar..Bu veznelerde ödeme peşin gerçekleşir. Yani nakit para ile ödeme yapabilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığı 2008 yılında bazı düzenlemelere giderek, 6183 sayılı Amme Alacaklarının tahsili konusunda, Maliye Bakanlığı’na verdiği yetki doğrultusunda bazı kamu alacaklarının tahsilatına kredi kartı ile ödeme alınmasına başlamış bulunmaktadır. Fakat vergi dairesine ödemeler ancak internet sitesi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Yani vergi dairelerine giderek veznelerden kredi kartı ile ödeme yapılamamaktadır.

Vergi Daireleri Veznelerinde Taksit Olur Mu?

Vergi Dairelerinde Kredi Kartıyla Ödeme Yapılır Mı? Vergi dairelerindeki vezneler sadece ödeme ile ilgilenir. Yani size taksit yapıp yapmama konusunda yetkileri yoktur. Kısacası sadece ne kadar borcunuz onu alır geçerler. Eğer taksitlendirme istiyorsanız daha önceden taksitlendirme yapmış olmanız gerekir. Bu taksitlendirmeleri de o dönemlerde af çıkmışsa aftan yararlanarak yaparsınız. Af yoksa da ilgili vergi dairesinin vergilendirme servisine giderek taksit talebinde bulunursunuz.

Vergi Dairesi Makbuzunu Kaybettim Tekrar Alabilir Miyim?

Vergi Dairelerinde Kredi Kartıyla Ödeme Yapılır Mı? Diyelim ki vergi dairelerine ödeme yaptınız ve ödediğinize dair makbuzu size verdiler. Bu makbuz da sizin işinize yaradı ve bir yere vermek zorunda kaldınız. Ancak baktınız ki makbuz yok yani makbuzu kaybettiniz. Vergi dairesinden tekrar çıkarabileceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.  Çünkü dairelerin veznelerinden bu makbuzu size tekrar vermezler. Sebebi ise bu makbuzların gün sonundan sonra arşivlere atılıyor olmasıdır. Vergi dairesi arşivleri ise çok karmaşık ve karışık bir yerdir.

Vergi Dairesi Resen Terk İşlemleri Nasıl Yapılır?

Vergi Mükelleflerinin Sorumlulukları Nelerdir ?

Memurlar Ne Zaman Vergi Dilimine Girecek?


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.