2018 Kira Beyannamesi Cep Telefonundan Nasıl verilir ?

2018 Kira Beyannamesi Cep Telefonundan Nasıl verilir ?

Gelir İdaresi Başkanlığı gelişen teknoloji ile mükelleflere teknolojik yeni bir kolaylık getirdi. Kira geliri elde edenler için kira beyannamelerini daha rahat verebilmeleri için her yıl yeni bir kolaylık geliyor. Eski dönemlerde kira geliri elde edenler beyannamelerini elden dolduruyor. Bağlı bulunduğu vergi dairesine gidiyor. Sıra bekliyor. Sırası gelince doldurduğu beyannameleri doğruysa memur tahakkuk ettirirdi. Yanlış ise tekrar git gel günlerce uğraşırdı beyanname vermek için mükellefler. 2012 Yılında ise gelişen teknolojiye uyumlu olarak Kira vergisi mükelleflere kolaylık getiren “Hazırlanmış Kira beyan sistemi” ne geçti. Yıllar geçtikçe sistemi geliştirerek Bu sistemi Kira beyannamesinin yanı sıra ücret, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratlara da yaygınlaştırarak sistemin adını ” Hazır beyan sistemine çevirdi. Bu yılda sistemi daha da geliştirerek telefondan beyanname verme dönemini açtı.

 Hazır Beyan Sisteminde Hangi Beyannameler Veriliyor ?

Gelirleri sadece ücret, gayrimenkul sermaye iradı, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratlar olanlar bu Sistemi kullanabilirler. Bu yönden geliri olanlar beyannamelerini de hazır beyan sistemi üzerinden verebilirler.

İlgili Mükellefiyetler Otomatik Açılacak

Hâlihazırda ücret, kira, MSİ ve DKİ gelirlerinden dolayı gelir vergisi mükellefiyeti bulunanlar Hazır Beyan Sistemi aracılığıyla beyanname verebileceği gibi, bu gelirlerine ilişkin olarak ilk defa mükellefiyet tesis ettirerek beyanname verecek olanlar da bu Sistem üzerinden beyannamelerini gönderebileceklerdir. Bu kapsamda, daha önce ücret, kira, MSİ ve DKİ gelirlerinden dolayı gelir vergisi mükellefiyeti bulunmayanların Hazır Beyan Sistemi’nden beyannamelerini elektronik ortamda onayladıkları anda adlarına gelir vergisi mükellefiyeti tesisi ve vergi tahakkuku işlemleri Sistem tarafından otomatik olarak gerçekleştirilecektir.

Özetle şöyle söyleyebiliriz. İlk kez kira geliri elde eden kişi vergi dairesine gidip kira yönünden vergi kaydı yaptırmasına gerek yok. Kira yönünden vergi mükellefiyeti beyanname verilince otomatik olarak açılıyor.

Kirayı Elden Vermenin Cezası Ne Kadardır?Kirayı Bankaya Yatırma Limiti 2017

 Hazır Beyan Sistemi Üzerinden Her Zaman Beyanname Verilebilir mi ?

Hazır beyan sistemi üzerinden her zaman beyanname verilebilir.  Ancak beyanname verme dönemleri dışında süresi geçtikten sonra verilen beyannameler için sistem üzerinden otomatik ceza düzenlenmektedir. Bu nedenle beyannamelerinizi süresinde vermeniz çok önemlidir.

Kira Geliri Beyannamesi Zamanında Verilmezse Ne Olur? Cezası Ne Kadardır?

Beyanname Verme Süreleri Ne Zaman ?

Mükelleflerin, 1 Ocak 2017 – 31 Aralık 2017 dönemine ait beyana tabi ücret, gayrimenkul sermaye iradı, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iradı gelirleri için 01-25 Mart 2018 tarihleri arasında beyannamelerini vermeleri gerekmektedir. (25 Mart 2018 tarihi hafta sonuna rastladığından beyannameler 26 Mart 2018 Pazartesi akşamına kadar verilebilecektir.)

2018 Kira beyannamesi Hazır Beyan Sistemi Üzerinden Gönderme(Resimli Anlatım)

Çıkan Vergiler Ne Zaman Ödenmesi Gerekir ?

Beyanname üzerinden hesaplanan gelir vergisi MART ve TEMMUZ aylarında olmak üzere iki eşit taksitte ödenir. İlk taksit ödeme tarihi 31 Mart 2018’dir.  31 Mart 2018 tarihi Cumartesiye denk gelmesi nedeniyle 2 Nisan 2018 tarihine kadar ödenebilir. İkinci taksit ise 31 Temmuz 2018 Tarihine kadar ödenmesi gerekmektedir.

2018 Kira beyannamesi İnternetten Kredi Kartıyla Ödeme ( Resimli Anlatım )

Hesaplanan verginin Ödeme Kanalları ise aşağıdaki gibidir

 • Mükellefin bağlı bulunduğu vergi dairesine,
 • Bağlı olunan vergi dairesindeki hesabın bildirilmesi şartıyla diğer vergi dairelerine,
 • Elden ya da internet bankacılığını kullanarak anlaşmalı bankalara,
 • www.gib.gov.tr adresinden anlaşmalı bankaların banka kartları ve kredi kartları ile ödenebilir.

Kira Beyannamesinden Ödenen Bağkur Primi Gider Olarak Düşer mi ? Matrahtan Yapılacak İndirimler Nelerdir ?

2018 Kira Beyannamesi Cep Telefonundan Nasıl verilir ?

 1. İlk Yapılması gereken Hazır Beyan Mobil uygulamasının telefon veya tablete indirilmesi gerekmektedir.
 2. Ardından E devlet şifre kimlik bilgileri ile sisteme giriş yapmalısınız.
 3.  Sisteme giriş yapıldıktan sonra Normal bilgisayarda ki gibi gerekli olan bilgileri girmemiz gerekir.
 4.  Bu aşamada yanlış olmaması için tekrar kontrol etmeniz gerekir.
 5. En son olarak kontrol ettikten sonra beyannameyi kaydetmemiz gerekir.
 6.  En son Beyanname ve Tahakkuk indirmemiz gerekir.
 7. Hazır beyan mobil uygulaması üzerinden beyanname doldurururken faydalanmanız için aşağıda ki yazımıza bakabilirsiniz.

  2018 Hazır Beyan Sistemi Nasıl Kullanılır Beyanname Nasıl Verilir ?

 

 Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)