Vergi ve Güncel Haber Portalı

E – Tebligat Hakkında Merak Edilenler

24.09.2019
33
E – Tebligat Hakkında Merak Edilenler

E – Tebligat Hakkında Merak Edilenler, İnternet hayatımıza girdiği günden beri çeşitli alanlarda kolaylıklar sağlamaya devam ediyor. İnternet her geçen gün hayatımızı hangi konuda kolaylaştıracağını artık kestirmek neredeyse mümkün değildir. İşte hayatımızı kolaylaştırdığı bir konu daha E – Tebligat; E – Tebligat nedir? Nasıl Çalışır? Çalışma sistemi nasıldır gibi onlarca soru da kafamıza yerleşmiş durumdadır. Bu ve bunlar gibi sorularınıza yazımız aracılığı ile cevap vermeye çalışacağız.

E – Tebligat ile amacımız mükelleflerimiz için zamandan tasarruf ve ulaşım konusundaki aksaklıkları ortadan tamamen kaldırmaktır. Ayrıca kağıt tasarrufu yaparak yeşil doğaya destek sağlamak en büyük gayretimiz olmaktadır.

E – Tebligat Nedir?

E – Tebligat Nedir? Elektronik Tebligat, Tebligat kanununda belirlenen tebligat çıkarmaya yetkili kılınan merciler tarafından hazırlanmaktadır. E – Tebligat elektronik ortamda hazırlanan yönetmeliğe uygun olarak değiştirilemez ve inkar edilemez bir şekilde alıcılara Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi ile alıcıya iletilmektedir.

Elektronik Tebligat 213 sayılı Vergi Usul Kanunu ve 456 sıra no’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği hükümlerine göre tebliğ gerekli belgelerin E – tebligat sistemi ile mükelleflerin elektronik adreslerine tebliğ edilme işlemidir. Bu şekilde yapılan tebliğ işlemi, fiziki olarak yapılan tebliğ işlemi ile aynı sonucu doğurmaktadır.

E – Tebligat Ne Zaman Yürürlüğe Girmiştir?

E – Tebligat Ne Zaman Yürürlüğe Girmiştir? E – Tebligat sistemine 1 Nisan 2016 tarihinde geçilmiş bulunulmaktadır. Daha önce 1 Ekim 2015 tarihinde alınan karar değiştirilerek 1 Nisan 2016 tarihine alınmış bulunmaktadır. Fakat 1 Ekim 2015 tarihinden sonra sistemi kullanmak için başvuruda bulunan mükellefler 1 Ekim 2015 tarihinden itibaren elektronik tebligat sistemini kullanmaya başlayabilmektedirler.

E – Tebligat başvurusunu mükellefler bizzat kendileri başvuruda bulunabilirler. Ayrıca kanuni olarak görevlendirdikleri yasal temsilcileri de başvuru işlemini gerçekleştirebilmektedirler.

E – Tebligat Hangi Kişilere Yapılabilir?

E – Tebligat Hangi Kişilere Yapılabilir? E – Tebligat sistemi ile kendisine elektronik ortam çerçevesi içerisine tebliğ gönderilecek kişiler aşağıdaki gibi olmaktadır.

  • Kurumlar vergisi mükellefleri
  • Ticari, zirai ve mesleki kazanç yönünden gelir vergisi mükellefiyeti bulunanlar.
  • İsteğe bağlı olarak kendileri E – Tebligat sistemine kayıt olan mükellefler.

Kendisine elektronik ortamda tebliğ gönderilebilecek olan mükellefler, Tebliğ ile belirlenen süre içerisinde bildirimde bulunarak elektronik tebligat adresini almak ve elektronik tebligat sistemini kullanmak zorundadır.

E – Tebligat Sistemini Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir?

E – Tebligat Sistemini Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir? Sistemin hayata geçirilmesinde planlanan ve hesaplanan bazı kolaylıklar bulunmaktadır. E –Tebligat sisteminin kurulması ile sağlanacak olan kolaylıklar aşağıdaki gibi olmaktadır.

  • E – Tebligat Sistemi hizmet kalitesini arttırmaktadır.
  • E – Tebligat Belgenin içeriğinin değiştirilemeyeceğini garanti etmektedir.
  • E – Tebligat Bilgini güvenliğini ve kişisel verilerin gizli tutulmasını sağlamaktadır.
  • E – Tebligat Sistemi fiziki tebligat işleminden çok daha hızlı ve kolaydır.
  • E – Tebligat Sistemi ile gönderilen tebligat ile ilgili tüm bilgileri eksiksiz, tam ve doğru olarak tamamına erişilebilmektedir.
  • E – Tebligat Sistemi birçok açıdan hayatımıza kolaylıklar ve tasarruf sağlamaktadır. Kurulan sistem zaman, enerji ve kağıt tasarrufu yapmamızı sağlamaktadır.

E – Tebligat Sistemine Girmemenin Cezası Nedir?

E – Tebligat Sistemine Girmemenin Cezası Nedir? E – Tebligat sistemine dahil olmak zorunda olan mükellefler verilen zaman içerisinde başvurularını yapmazlar ise Vergi Usul Kanununun Mükerrer 355. Maddesi uyarınca özel usulsüzlük cezası ile cezalandırılacaklardır. Bu mükelleflerimize ise Re’sen oluşturulan kullanıcı işlemleri ile internet üzerinden E – Tebligat işlemleri başlatılmaktadır.

E – Tebligat Sistemine zorunlu ve ihtiyari olarak dahil olan mükelleflerimiz zorunlu olmadıkça sistemden çıkış yapmaları mümkün olamamaktadır. E – Tebligat sisteminden çıkış için zorunluluk halleri ölüm, gaiplik veya tüzel kişilerde sicil kaydının silinmesi halleridir.

E – Tebligat Gönderildiğinden Nasıl Haberim Olur?

E – Tebligat Gönderildiğinden Nasıl Haberim Olur? E – Tebligat başvuru yapıldığında ve E – Tebligat talep bildirimi esnasında belirttiğiniz telefon numarasına SMS ya da elektronik e posta olarak belirttiğiniz adrese bildirim gönderilmektedir.

E – Tebligat sistemi üzerinden gönderilen belgeler mükellefin elektronik adresine ulaşım sağladığı tarihini izleyen beşinci günün sonunda tebliğ edilmiş sayılmaktadır. E – Tebligat sistemine geçiş sağlandıktan sonra mükellefler için ayrıca posta yolu ile gönderim sağlanmaz.

Vergi Dairesine Adres Değişikliği Bildirimi Nasıl Yapılır, Gerekli Evraklar Nelerdir?

Değer Artış Kazancı Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Kıdem Tazminatında Vergi İadesi Nasıl Alınır?


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.