Evde Bakım Parası Almak Kolaylaştı 2018 Şartları Neler Maaş Ne Kadar Oldu?

Evde Bakım Parası Almak Kolaylaştı 2018 Şartları Neler Maaş Ne Kadar Oldu?

       Engelli ya da çok yaşlı olduğu için bakıma muhtaç kişilerle aynı çatı altında yaşayanlara, evde bakım aylığı ödeniyor. 2018 Yaşlı ve engelli yakınına bakana maaş almak 2018 yılında kolaylaştı. Çünkü Yaşlı ve engelli yakınına bakana maaş için gelir kriterleri değişti. 2018’de evde bakım aylığı ne kadar oldu, evde bakım aylığı için nereye nasıl başvurulur? 2018 Evde bakım aylığı için gelir sınırı ne kadar oldu. Evde Bakım Parası Almak Kolaylaştı 2018 Şartları Neler Maaş Ne Kadar Oldu?

Evde Bakım parası nedir ?

Evde Bakım Parası Almak Kolaylaştı 2018 Şartları Neler Maaş Ne Kadar Oldu? Evde bakım parası diğer adıyla evde bakım maaşı aile veya kanunda belirtilen akrabaları tarafından bakılan engelli veya çok yaşlı olan kişilere bakılması karşılığında, devlet tarafından her ay düzenli olarak bakan kişiye ödenen  paradır. Bu para sosyal bir yardımdır.

Engelli Araç Alırsa Maaşı Kesilir Mi 2018? Evde Bakım Aylığı Kesilir Mi?

Evde Bakım Aylığında  Engel Oranı En az Kaç Olması Gerekir?

 Evde Bakım Parası Almak Kolaylaştı 2018 Şartları Neler Maaş Ne Kadar Oldu? Evde Bakım Aylığından yararlanmak için kişinin kendi kendi işini görememesi yani engelli olması gerekir.  Bu durumunda belgelendirilmesi gerekir. Raporlar Yetkili hastanelerden alınacak ve rapor oranı en az  %50 ve üzeri alması gerekiyor. Alınacak raporun engelli sağlık kurulu raporu olması gerekiyor. Ayrıca raporda “Ağır engellidir.” İbaresinin evet olarak işaretlenmiş olması gerekiyor.

Evde Bakım Aylığında Akrabalardan Hangileri Yararlanabilir ?

Evde Bakım Parası Almak Kolaylaştı 2018 Şartları Neler Maaş Ne Kadar Oldu? Yararlanacak Akrabalar: Üveyler dahil olmak üzere bakıma muhtaç engellinin; eşi, çocukları ile çocuklarının eşleri, ana ve babası ile bunların ana ve babası, torunları ile torunlarının eşleri, kardeşleri ile kardeşlerinin eşleri, kardeşlerinin çocukları ile kardeş çocuklarının eşleri, eşinin ana ve babası, eşinin kardeşleri, eşinin kardeşlerinin eşleri ile çocukları, amcaları ve amcalarının eşleri, amca çocukları ile bunların eşleri, halaları ile halalarının eşleri, hala çocukları ile bunların eşleri, dayıları ve dayılarının eşleri, dayı çocukları ile bunların eşleri, teyzeleri ve teyzelerinin eşleri, teyze çocukları ile bunların eşlerinden her birini ifade eder.

Engelli Aylığı Ne Kadar Oldu 2018. 65 Yaş Aylığı-Muhtaç Aylığı-Engelli Aylığı 2022 Aylığı

Evde Bakım Aylığı Kapsamında Engelli Kişiye En Az Kaç Saat Bakım Hizmeti Yapmak Zorundadır ?

Evde bakım parası alacak Akrabanın veya vasinin engelli kişiye 24 saat bakım hizmetini, en az 8 saat fiili bakımını gerçekleştirmesi gerekir.

Evde Bakım Aylığı Almak İçin Nereye Nasıl Müracaat Edilir ? 

 Evde Bakım Parası Almak Kolaylaştı 2018 Şartları Neler Maaş Ne Kadar Oldu? Evde Bakım aylığı için başvurular İllerde  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı  İl müdürlüklerine, ilçelerde Aile ve Sosyal Politikalar İlçe Merkezlerine Başvurulması gerekir.

Başvuru sırasında bakıma muhtaç engelli kişinin sağlık kurulu raporu kimlik fotokopileri ve gelirleri gösteren belgelerdir. Kurumun başvuru sırasında vereceği belgeyi belgede belirtilen kurumlardan onaylattırmak gerekmektedir.

2018 Yılı ÖTV’siz Engelli Aracı Nasıl Alınır Kimler Alabilir ?

Evde Bakım Aylığına Başvuru Kaç Gün İçerisinde Sonuçlanır?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı  İl müdürlüklürünce  Engellinin veya yasal temsilcisinin talebinin olumsuz değerlendirildiği, Engelliye veya yasal temsilcisine 30 gün içinde yazılı olarak bildirilir. Olumlu durumlarda herhangi bir bildirim yapılmaz.

Evde Bakım Aylığı Almak İçin Gelir kriteri 2018 Yılında Ne Kadar Oldu ?

 Evde Bakım Parası Almak Kolaylaştı 2018 Şartları Neler Maaş Ne Kadar Oldu? Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirleri toplamı esas alınmak suretiyle; haneye giren gelir kişi sayısına bölündüğünde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3’ünden daha az olan bakıma muhtaç engellilerin bakımını üstlenen akrabası, vasisi gibi üçüncü kişilere ödenen bir meblağdır. Bu nedenle bu tutarlar asgari ücret tutarlarına göre değişmektedir. Asgari ücret 2018 yılında  arttığı için gelir kriteri de yükselmiş olduğundan 2018 yılında evde bakım aylığı almak biraz daha kolay oldu.

2018 yılı için hane başı gelir kriter tutarı 967,27 liraya çıktı. Örnekle anlatacak olursak.  dört kişilik bir aileniz var evde bakım için o eve ait gelir tutarı 2018 yılı için maksimum 967,27*4= 3869,08 TL olması gerekir.

Evde Bakım Aylığı 2018 Yılında Ne Kadar Oldu ?

      Evde bakıma muhtaç yaşlı ve engelli yakınına bakan akraba veya aile üyelerine  her ay düzenli şekilde verilen evde bakım aylığı , 2018 yılında  memur maaşlarına yapılan zam oranına göre artarak,  bin yirmi yedi  liradan bin seksen beş lira 50 kuruşa yükseldi.  Evde Bakım Parası Almak Kolaylaştı 2018 Şartları Neler Maaş Ne Kadar Oldu?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına Evde Bakım Aylığı ile ilgili Sıkça Sorulan Sorulara Buradan Ulaşabilirsiniz

 

 

 Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)