Vergi ve Güncel Haber Portalı

IP Adres Nedir? Sorgulama Nereden Yapılır?

IP Adres Nedir? Sorgulama Nereden Yapılır?

IP Adres Nedir? Sorgulama Nereden Yapılır? İnternet üzerinde bilgisayarlar arası veri alış verişi yapabilmek adına bir adres, bir numaraya sahip olmak zorundadır. Sahip olunan bu adresin İngilizce adı ise Internet Protocol Address olarak adlandırılmaktadır. Bu kelimenin kısaltılış haline de kısaca IP denilmektedir. İnternet üzerinden iletişimin düzgün ve aksaklık yaşanmaması için ağa bağlantı gerçekleştiren tüm cihazların birbirlerinden farklı olarak IP numaralarına ihtiyaçları bulunmaktadır. Sistem üzerinde ağa kayıtlı olarak aynı IP numaralı cihaz mevcut ise iletişim kurmada zorluk çekilir ve çakışmaya neden olmaktadır.

IP adresi en basit şekli ile internet sitelerinin kimlik numarası olarak adlandırılabilmektedir. Her web sitesinin farklı IP numaraları mevcut olmaktadır. IP numarası yolu ile dilediğimiz web sayfalarına rahatlıkla giriş yapabilmekteyiz. Net bir şekilde açıklamak istenirse eğer bir web sitesinin IP adresini biliyorsanız, o web sitesinin adresini arama çubuğuna girerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. IP adresi genellikle rakamlardan oluşmaktadır. IP adreslerinin yazılış şekli 21.45.85.257 genel olarak bu şekilde olmaktadır. Verdiğimiz IP tamamen örnek olarak gösterilmiş bir rakam topluluğu olmaktadır.

IP Adres Sorgulama Nasıl Yapılır?

IP Adres Sorgulama Nasıl Yapılır? Yukarıda yazdıklarımız arasında her bilgisayarın bir IP adresi bulunmaktadır diye belirtmiştik. IP adresi bilgisayarların birbirileri ile veri alışverişi için bu numara topluluğuna sahip olmaları gerektiğini aksi durumda veri alışverişinin gerçekleşemeyeceğini ve iletişimin kurulamayacağını belirtmiştik. Bu durumdan yola çıkarsak her bilgisayarın bir IP adresinin olduğunu belirttik. IP adresinizi kendiniz öğrenebilirsiniz. IP adresiniz internet bağlantınız ile doğrudan bağlantılı bir durumdur. Bazı durumlar vardır ki IP adresiniz modeminizin resetlenmesi durumunda IP adresiniz otomatik olarak değişir ve yeni IP adresi atanmaktadır.

IP adresini öğrenmek için yapacağınız en basit bir işlem ise Google üzerinden IP adresi sorgulama işlemi olmaktadır. Bu şekilde yazdığınızda karşınıza pek çok site çıkacaktır bunlardan herhangi birine tıkladığınızda mevcut olan IP adresinizi hemen öğrenebilirsiniz. IP bir adet dinamik ve bir adet statik olmak üzere iki çeşit olarak mevcut olmaktadır. Statik olan IP sabit kalırken, dinamik olan IP her zaman değişken olmaktadır.

Statik IP ve Dinamik IP

Statik IP ve Dinamik IP, IP numaralarının statik ve dinamik olarak iki çeşit olduğunu belirtmiştik. Statik IP numarasının sabit olduğunu, dinamik IP numarasının da değişken olduğunu da tarafınıza aktarmış bulunmaktayız. Bu anlamda Statik IP adresi hiçbir zaman değişmeyen sabit bir numara olmaktadır. Dinamik IP adresi ise internete her bağlanıldığı zaman yeniden tanımlanan değişken yani geçici bir IP numarası olmaktadır.

IP Adresi Nasıl Öğrenilir?

IP Adresi Nasıl Öğrenilir? IP adresini bilgisayarınızdan ve web sitelerinden olmak üzere iki şekilde öğrenmeniz mümkün olmaktadır.

IP Adresinizi Bilgisayardan Öğrenmek

IP Adresinizi Bilgisayardan Öğrenmek için bilgisayarınızın sol alttaki bulunan başlat butonuna tıklayarak, çalıştır bölümüne girip “Cmd” yazıp enter tuşuna basmanız gerekmektedir. Bir diğer seçenek de Windows programının kurulu bulunduğu dinide System32 klasörünün içinden “Cmd” programına tıklama yaparak komut satırını aktif hale getirin.

Komut satırını aktif hale getirince yani açınca, “ipconfig / all” komutunu yazarak enter tuşuna basmanız gerekli olmaktadır. Bu şekilde belirtilenleri yaptığınızda karşınıza bilgisayarınıza yani size ait olan IPv4 adres bilgileriniz ekrana gelecektir.

IP Adresini Wep Sitelerinden Öğrenmek

IP Adresini Wep Sitelerinden Öğrenmek, internet ortamında gireceğiniz pek çok site üzerinden IP adresinizi öğrenmeniz mümkün olmaktadır. Bunun için google sayfasına IP adresi öğrenme diye yazmanız ve enter tuşuna basarak, karşınıza çıkan web sitelerinden herhangi birine girmeniz yeterli olacaktır.

65 Yaş Maaşı İçin Başvuru Nereye Yapılır? Gerekli Evraklar Nelerdir ?

Taşeron İşçiye İkramiye Verilecek Mi? İkramiye Ödemesinden Kimler Faydalanacak?

Tapu Borcu Yoktur Yazısı Nereden Alınır?


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.