Vergi ve Güncel Haber Portalı

Motorlu Taşıtlar Vergisi Zamanında Ödenmezse Ne Olur?

Motorlu Taşıtlar Vergisi Zamanında Ödenmezse Ne Olur?

Motorlu Taşıtlar Vergisi Zamanında Ödenmezse Ne Olur? Bilindiği gibi motorlu taşıtlar vergisi yılda 2 kez ödenen bir vergidir.Bugün , yani 31 Temmuz tarihi itibariyle de Motorlu taşıtlar vergisinin 2. taksitinin son ödeme günüdür.Bu yüzden bugün gece 23:59 a kadar vergi daireleri açık kalacaktır.Ödeme yapmak isteyen mükelleflerde mağduriyet oluşmaması için Gelir İdaresi Başkanlığı böyle bir önlem almış durumda.Şu anda vergi dairelerinin önünü de inanılmaz şekilde kalabalık durumda.Peki buna rağmen motorlu taşıtlar vergisinin zamanında ödenmemesinden dolayı ne olur? ne kadar bir faiz olur? hemen haciz gelir mi? Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Geç Ödenirse Ne Olur?

Motorlu Taşıtlar Vergisi Zamanında Ödenmezse Ne Olur? Bazı mükelleflerin motorlu taşıtlar vergisini bazı imkansızlıklardan dolayı ödeyemediği durumlar oluşmaktadır.Kimisi yoğun iş hayatından dolayı unutmuş olabilirken, kimisi de o an için para bulamamış olabiliyor.Bu durumda da akıllara hemen başıma neler gelir korkusu oluşmaktadır.Hatta daha da ileri gidip haciz uygulamasına ne zaman geçilir sorusu sorulmaktadır.Öncelikle şunu belirtelim ki haciz öyle hemen uygulamaya konulmaz.Daha geniş bir ifadeyle haciz,çok eski vadeli borçlara konulmaktadır.Peki motorlu taşıtlar vergisini zamanında ödemeyince miktar değişecek mi?Elbette değişecek.Ancak bu değişiklik fazla olmayacak.1 ay için sadece 1 TL veya 2 TL değişecektir.Bu kadar gecikme zammı uygulanacak.Yani, örnek verecek olursak temmuz bandrolü 225 TL olan bir kişinin 31 temmuzda ödeyemediği motorlu taşıtlar vergisi 1 ağustostan 1 eylüle kadar en fazla 227 TL olacaktır.

E-Haciz Ne Zaman Uygulanır?

Motorlu Taşıtlar Vergisi Zamanında Ödenmezse Ne Olur? Kişi borcunu zamanında ödemezse vergi dairesi tarafından e tebligat yoluyla borcunun olduğunu bildiren mesaj gönderilir.Bu durum önceden tebligat zarfıyla ödeme emri şeklinde gönderiliyordu.Bundan sonra da kişi borcunu ödemezse vergi dairesi tarafından e haciz uygulamasına geçilir.Yani kişinin banka hesaplarına haciz konulur.Başka bir deyişle bloke konulur.Bu durumda olan mükellef için bankaya giren para artık kullanılamaz hale gelir.Peki haciz ödeme yapınca kalkar mı?Evet. borç yapılandırılır veya ödenirse haciz kalkar.Ama haczin kaldırılmasının talep edilmesi gerekmektedir.

Hangi Bankalara Ödeme Yapılabilir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi Zamanında Ödenmezse Ne Olur? Motorlu taşıtlar vergisini ödemenin bir kaç yolu vardır.Bunlardan birisi de bankalar aracılığıyla kredi kartıyla ödemektir.Aşağıda hangi bankalara ödeme yapılabileceği belirtilmiştir.

Akbank T.A.Ş.(*)
Aktif Yatırım Bankası A.Ş.
Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş.
Alternatifbank A.Ş.
Anadolubank A.Ş.
Cıtıbank A.Ş.
Denizbank A.Ş. (*)
Burgan Bank A.Ş.
Fibabanka A.Ş.
Finansbank A.Ş. (*)
Hsbc Bank A.Ş. (*)
Ing Bank A.Ş.
Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. (*)
Odea Bank A.Ş.
Şekerbank T.A.Ş.
TC. Ziraat Bankası A.Ş. (*)
Tekstilbank A.Ş.
Turkıshbank A.Ş.
Turkland Bank A.Ş.
Türk Ekonomi Bankası A.Ş. (*)
Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş. (*)
Türkiye Garanti Bankası A.Ş. (*)
Türkiye Halk Bankası A.Ş. (*)
Türkiye İş Bankası A.Ş. (*)
Posta Ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (Ptt) **
Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. (*)
Yapı Ve Kredi Bankası A.Ş. (*)

Toplu Sözleşmede Son Dakika.Eş Yardımı 410 TL Çocuk Yardımı 102 TL Olabilir

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.