Vergi ve Güncel Haber Portalı

Vergi Borcu Olan İş Yeri Açabilir Mi?

Vergi Borcu Olan İş Yeri Açabilir Mi?

Vergi Borcu Olan İş Yeri Açabilir Mi? Vergi borcunun bazı işlemlere engel olduğu bilinmektedir.Borcu olan kimse bir işlem yapacağı zaman bu borç onun karşısına çıkmaktadır.Daha sonra ise kişinin eli kolu bağlı kalıp yapmak istediği işlemi gerçekleştiremez.Bu yazımızda sıkça sorulan bir soruya cevap vermeye çalışacağız.Vergi borcu iş yeri açılışına engel olur mu? Bu konuda değişik görüşler olmasına rağmen sizleri aydınlatmaya çalışacağız. detayları yazımızda bulabilirsiniz.

İşe Başlama Nasıl Yapılır?

İşe Başlama Nasıl Yapılır? İş yeri açıldıktan sonra bu iş yerinin vergi dairesine 10 gün içinde bildirilmesi gerekir.İşe başlamada vergi dairesi için bazı evraklar gereklidir. Bu evraklar vergi dairesine getirildiğinde vergi dairesi gerekli yoklamayı yaparak iş yerinin açılıp açılmayacağına karar verir. Vergi dairesine getirilen evraklardan sonra yoklamaya gidilir. Yoklama haber verilmeden yapılır. Bildirim yapıldıktan sonra, aynı gün. Aynı gün yapılmasının mümkün olmaması halinde ertesi iş günü içinde yoklamaya gidilir. Yoklama olumlu sonuçlanırsa  iş yeri vergi dairesi sicil memuru tarafından yoklamaya istinaden açılır ve vergi numarası oluşur. Peki iş yeri açmak için hangi belgeler istenir?

Açılış için gerçek usul ve basit usul mükelleflerde farklı evraklar istenmektedir.

Gerçek Usul Mükellefler İçin Gerekli Olan Evraklar

  • Noter onaylı imza sirküsü yani imza beyannamesi
  • Onaylı nüfus cüzdanı örneği, (Bizzat başvurulması ve nüfus cüzdanının aslının ve bir adet nüfus cüzdanı fotokopisinin getirilmesi durumunda onay vergi dairesince yapılmaktadır.) 
  • İkametgah belgesi.

Basit Usul Mükellefler İçin Gerekli Olan Evraklar

  • Onaylı nüfus cüzdanı örneği, (Bizzat başvurulması ve nüfus cüzdanının aslının ve bir adet nüfus cüzdanı fotokopisinin getirilmesi durumunda onay vergi dairesince yapılmaktadır.)
  • İkametgah Belgesi,
  • İş yeri mülkiyetinin mükellefe ait olması halinde emsal kira bedelinin tespiti amacıyla emlak vergisine esas olan vergi değerini gösteren belediyeden onaylı belge,
  • İş yeri kira ise kira kontratının bir örneği

Vergi Borcu İş yeri Açmaya Engel Midir?

Vergi Borcu İş yeri Açmaya Engel Midir? Vergi borcunun bahsettiğimiz gibi bazı işlemleri yapmaya engel olduğunu söyleyebiliriz. Ancak vergi borcu iş yeri açmaya engel değildir. Hal böyle olunca iş yeri açmak isteyen birisi, geçmiş borçlarından dolayı sıkıntı yaşamadan yeni iş yerini açabilecektir. Ancak burada şunu belirtmekte fayda var. Borç miktarı ödenemeyecek şekilde çok olursa vergi dairesince iş açılışı yapılmayabilir. Bu durum tamamen vergi dairesinin inisiyatifindedir.

Basit Usul Beyanname Nasıl Doldurulur? Resimli Anlatım

Vergi Dairesi Resen Terk İşlemleri Nasıl Yapılır?

Vergide Esnaf Muaflığı Nedir? Esnaf Muaflığından Kimler Faydalanabilir?


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Selami Kayran dedi ki:

    Merhaba ben 2016 yılında şahsi firmamı kapattım 2017 yılında evime bir tebliğat geldi 2014-20015 yılına ait evrakları incelemek istediler bende unuttum ve gitmedim 2019 Kasım ayında celp kağıdı geldi bana mahkemeye gittim beni 359 a dan yargıladılar 18 ay ceza verdiler 3 ay iyi hal diğerinde hükmün ertelenmesi verip yolladılar bugun tesadüfen e devletime baktım 1 trilyon ceza kesmişler bana (2014-2015 yılındaki bütün KDV leri iptal edip 3 kat ziyai cezası vermiş) ceza 7 ayda kesilmiş 8. Ayda da son ödeme günü 10. Ayın 15 inde de ödeme emri yollamışlar e tebliğat olarak bir kaç vergi avkt a sordum para ile hallolur dediler müşavirler e sordum usulden bir şey bulmamız lazım ve halen haciz falan da gelmemiş hesaplarıma cewap yazarsanız sevinirim şimdiden tşk

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.