Vergi ve Güncel Haber Portalı

Yeni Vergi Affı Müjdesi Mobilya ve Beyaz Eşyada KDV ve ÖTv İndirim Süresi Uzatıldı.

10.04.2017
23
Yeni Vergi Affı Müjdesi  Mobilya ve Beyaz Eşyada KDV ve ÖTv İndirim Süresi Uzatıldı.

Başbakan Binali YILDIRIM, Fox TV’de katılmış olduğu bir televizyon programında ekonomiye ilişkin iki önemli haber verdi.

Yeni Vergi Affı Müjdesi  Mobilya ve Beyaz Eşyada KDV ve ÖTv İndirim Süresi Uzatıldı.  Başbakan Binali Yıldırım yaptığı açıklamada; 30 Haziran 2016’dan sonra ödeme zorluğuna düşen esnaf ve işverenlerin sigorta primi ve vergi borçlarına yapılandırma geleceğini söyledi.  Yeni bir af düzenlemesi yapılacağını belirtti.

Yeni Vergi Affı Müjdesi  Mobilya ve Beyaz Eşyada KDV ve ÖTv İndirim Süresi Uzatıldı.  Vatandaşa verilen bir diğer önemli müjde ise ÖTV ve KDV indirimleriyle ilgili oldu. Nisan ayının sonunda bitecek olan beyaz eşya ve mobilyadaki vergi indirimleri Eylül ayı sonuna kadar uzatıldığını söyledi.

Yeni Vergi Affı Müjdesi  Mobilya ve Beyaz Eşyada KDV ve ÖTv İndirim Süresi Uzatıldı. ÖTV beyaz eşya ve elektrikli ev aletlerinde 30 Nisan’a kadar sıfırlanmıştı. Mobilyadaki KDV ise yüzde 8’e düşürülmüştü.  Bu indirimlerin 30 Eylül Tarihine  kadar devam edileceğini belirtti.

ÖTV ve KDV İndirim Tarihleri 30 Eylül’e Kadar Uzatıldı

Yeni Vergi Affı Müjdesi  Mobilya ve Beyaz Eşyada KDV ve ÖTv İndirim Süresi Uzatıldı. Başbakan Binali YILDIRIM’ın verdiği iyi haberlerle ilgili ayrıntılar, referandum çalışmaları nedeniyle memleketi olan Bayburt’ta bulunan Maliye Bakanı Naci AĞBAL’dan geldi.  “Mobilya ve beyaz eşyada da, indirimi 30 Nisan tarihinden 30 Eylül tarihine erteliyoruz” sözlerini söyleyen  Bakan Ağbal, sözlerinin devamında şunları kaydetti.

“Mobilya ve beyaz eşyada bir ÖTV ve KDV indirimi vardı.  30 Nisan tarihinde bu indirimin süresi doluyordu. Öncelikle şunu söylemek gerekiyor ki hem beyaz eşyada hem mobilyada piyasalarda önemli bir canlılığı da beraberinde getirdi. Esnafın yüzü güldü.  Mal satanlar sevindi.  Vatandaşta gerçekten bu indirim kampanyasına rağbet gösterdi ve satışlarda da önemli artışlar oldu. Bu süre zarfında hem mobilyacı esnafımız hem beyaz eşya satıcıları da bu indirimin uzatılması yönünde sürekli bizden talepte bulundular. Bakanlık olarak bu konuda gerekli çalışmaları, değerlendirmeleri yaptık. Sayın Başbakanımıza da bu konuyu arz ettim.  Bugüne kadar kaydedilen gelişmeleri piyasada oluşan olumlu havaları kaydettikten sonra sayın Başbakanımızın talimatları çerçevesinde Maliye Bakanlığı olarak şimdi kararnameyi hazırlıyoruz.  İnşallah 30 Nisan’da dolan süreyi konut sektöründe biliyorsunuz KDV indirimini 30 Eylül’e kadar yapıyorduk. Mobilya ve beyaz eşyada da indirimi 30 nisan tarihinden 30 Eylül tarihine erteliyoruz. İnşallah hem mobilya sektöründe hem beyaz eşya sektöründe önümüzdeki aylarda da piyasanın canlanması için önemli bir imkan olacak” sözlerini söyledi.

Vergi Affının Kapsam Süresi Uzatılıyor

Yeni Vergi Affı Müjdesi  Mobilya ve Beyaz Eşyada KDV ve ÖTv İndirim Süresi Uzatıldı. Maliye Bakanı Naci Ağbal  Başbakanın Yeni bir yapılandırma sözü ilede ilgili olarak yaptığı açıklamada , “Yapacağımız uygulama şu şekilde olacak; daha önce 2016 Haziran itibarıyla yeniden yapılandırma kanununa başvuran vatandaşlarımızdan sonraki aylarda da 2017 Mart ayına kadar olan dönemde de vergi ve prim borcu var ise önceki yaptığı başvuruları tekrar güncelleyeceğiz, bu dönemi de kapsayacak şekilde tekrar yeniden yapılandırmalarını yapacağız. Peşin ödeme indirimi geçen defa yapmıştık, yeniden yapılandırma bakımından yine aynı o bütün uygulamalar bu dönemde devam edecek. Bir de 2016 Haziran’dan önceki dönemlerden vergi borcu olmayan, prim borcu olmayan ama 2016 Temmuz’undan sonra ilk defa vergi borcu ve prim borcu olan vatandaşlarımız da bu uygulamadan yararlanacaklar. Böylelikle yaklaşık 47 milyar lira tutarındaki vergi alacağını yapılandırmış olacağız.” sözlerini söyledi.

Çiftçiye Müjde Çiftçinin Tüm Zararları Sigorta Kapsamına Alınıyor

6 Milyon Kişiye Ucuz Tatil Fırsatı Ucuz Tatil Nasıl Yapılır ?

İşini Kurmak İsteyen Engellilere 36 Bin Lira Hibe Desteği Verilecek

Muhtarlara ve Koruculara Müjde Emeklilik için Sigorta Primleri Devlet Tarafından Ödenecek

Müjde İnternette Kotasız Dönem 1 Mayıs 2017 Tarihinde Başlıyor

İstifa Edene İşsizlik Maaşı Verilecek

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.