Vergi ve Güncel Haber Portalı

İşsizlik Maaşı Alma Kolaylaşıyor İşsizlik Maaşı ve Süresi Artıyor ?

15.07.2017
30
İşsizlik Maaşı Alma Kolaylaşıyor İşsizlik Maaşı ve Süresi Artıyor ?

Hükümet İşsizlik maaşı alma şartlarını ve alma süresini yeniden düzenleme çalışmaları yapıyor. Yeni düzenleme süresi alma şartları kolaylaşıyor. işsizlik maaş alma süresi kısalıyor. Yine İşsizlik maaşı yükseliyor. İşte AYRINTILAR..

İşsizlik Maaşı Alma Kolaylaşıyor İşsizlik Maaşı ve Süresi Artıyor ? Hükümetin işsizlik maaşı ile ilgili yeni çalışma yapıldığı öğrenildi. Yapılan yeni çalışma yasalaşırsa işsizlik maaş alma şartları kolaylaşıyor. Bunun yanında işsizlik maaşı alabileceklerin kapsamı genişletiliyor. Yapılan çalışma yasalaşırsa yine şu anda asgari ücretin % 80 olan işsizlik maaş miktarı 2500 TL’ye kadar çıkabilecek. Yine 10 ay olan işsizlik maaş alma süresi 14 aya kadar çıkabilecek.

Şu anda ki İşsizlik Maaş Alma Şartları Nelerdir ?

İşsizlik Maaşı Alma Kolaylaşıyor İşsizlik Maaşı ve Süresi Artıyor ? Yeni düzenleme hakkında bilginiz olması açısından işsizlik maaşının şu andaki durumu ile ilgili bilgi verelim.

6736 Sayılı Kanun Vergi Affı 3. Taksit Ödeme Son Günü Ne Zaman Ödenmezse Taksit Bozulur Mu ?

İşsizlik sigortasından yararlanma koşulları

İşsizlik sigortasından yararlanabilmek için;

 • Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,
 • Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak,
 • Son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,
 • Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak,

gerekmektedir.

Vergisini Düzenli Ödeyene İndirim Ne Zaman Başlayacak ?

İşsizlik Maaş Başvurusu Nasıl Olur ?

İşsizlik Maaşı Alma Kolaylaşıyor İşsizlik Maaşı ve Süresi Artıyor ? Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurmak gerekmektedir. Başvuru, İŞKUR birimine şahsen gelerek veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden yapılabilir. Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.

İşsizlik sigortası başvurusu ile kişinin iş arayan kaydı yapılmakta veya güncellenmektedir.  Böylece sigortalı işsizlerin danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetlerini alması sağlanmaktadır.

6736 Sayılı Yapılandırmada 3. Taksit Başladı.Süreyi Kaçırmayın

İşsizlik Maaşı Kaç Gün Alınıyor ?

İşsizlik Maaşı Alma Kolaylaşıyor İşsizlik Maaşı ve Süresi Artıyor ? Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde;

 • 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,
 • 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,
 • 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün,

süre ile işsizlik ödeneği (kanunda yer alan diğer şartları taşınması kaydıyla) verilmektedir.

İşsizlik Maaşı Nasıl hesaplanıyor İşsizlik Maaş Tutarları Ne Kadar ?

İşsizlik Maaşı Alma Kolaylaşıyor İşsizlik Maaşı ve Süresi Artıyor ? Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde kırkı olarak hesaplanmaktadır. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde seksenini geçememektedir.

7020 Sayılı Yapılandırmanın 1. Taksit Ödeme Süresi Başladı. Süreyi Kaçırmayın

İşsizlik Maaşı nereden Alınır ?

İlk işsizlik ödeneği ödemesi, ödeneğe hak kazanılan tarihi izleyen ayın sonuna kadar yapılmaktadır. Sigortalı işsizler, TC Kimlik Numaralı Nüfus Cüzdanı ile birlikte her hangi bir PTT şubesine başvurarak işsizlik ödeneklerini alabilirler.

2017 Yılında Eğitim Öğretim ödeneği Miktarı Ne Kadar Kimler Alacak Hesaplara Ne Zaman Yatacak ?

İşsizlik Maaşı Hangi Hallerde Kesilir?

İşsizlik maaşı almakta iken;

 • İŞKUR tarafından teklif edilen mesleklerine uygun ve son çalıştıkları işin ücret ve çalışma koşullarına yakın ve ikamet edilen yerin belediye mücavir alanı sınırları içinde bir işi haklı bir nedene dayanmaksızın reddedenlerin ödenekleri tekrar başlatılmamak üzere kesilmektedir.
 • Çalışma hayatını inceleme ve denetleme yetkisine haiz müfettişlerce veya kamu idarelerinin denetim elemanları tarafından yapılan denetimlerde Kurumumuzdan işsizlik ödeneği aldığı dönemde kayıt dışı olarak çalıştığı tespit edilenlerin işsizlik ödenekleri tekrar başlatılmamak üzere kesilmektedir.
 • İşsizlik ödeneği aldığı süre içinde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı almaya başlayanların ödenekleri “Emeklilik” gerekçesiyle yaşlılık aylığını almaya başladığı tarih itibarıyla kesilir.
 • İŞKUR tarafından önerilen meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimini haklı bir neden göstermeden reddeden veya kabul etmesine karşın devam etmeyen ve haklı bir nedene dayanmaksızın Kurum tarafından yapılan çağrıları zamanında cevaplamayan, istenilen bilgi ve belgeleri öngörülen süre içinde vermeyenlerin işsizlik ödenekleri kesilmektedir. Ancak, bu hallerin sona ermesi durumunda, ödemelere yeniden başlanmaktadır. Ödemenin süresi başlangıçta belirlenmiş olan toplam hak sahipliği süresinin sona erdiği tarihi geçememektedir.

Radar Cezası Ne Kadar? Radarda Hız Sınırı Nedir?

 

 


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.