Engelli araç alımı indirimi şartları, kimler engelli aracı kullanabilir ?

Engelli araç alımı indirimi şartları, kimler engelli aracı kullanabilir ?

2017-engelli-sifir-arac-alimiEngelli̇li̇k Derecesi̇ %90 veya Üzeri̇nde Olanların Taşıt Alımlarında ÖTV Ödenmez

2017 Engellilerde İndirimli Araç Alımı Şartları.  Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Kanununun (7/2-a) maddesi uyarınca, Kanuna ekli (II) sayılı listede (Ek:8) yer alan kayıt ve tescile tâbi mallardan; 87.03 (motor silindir hacmi 1.600 cm³ ü aşanlar hariç). 87.04 (motor silindir hacmi 2.800 cm³ ü aşanlar hariç)….  87.11 G.T.İ.P. numaralarında yer alanların, engellilik derecesi %90 veya daha fazla olan malûl ve engelliler. Tarafından beş yılda bir defa olmak üzere sıfır araç alımlarında ÖTV’den istisnadır. Kısacası 1600cm3 silindir hacmine kadar otomobil  alımları, yine 2.800 cm3 kadar kamyonet, minibüs alımlarında, % 90 ve üzeri engelli vatandaşlarımız ÖTV ödemezler.  

Yararlanmak için Neler Yapılması Gerekir ?

Engel Sebebi Önemlimidir.  Alınan Aracı Engelli Kullanmak Zorunda mı ?

2017 Engellilerde İndirimli Araç Alımı Şartları. Engellilik oranının (özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranının/kişinin engellilik oranının) %90 ve üzerinde olduğunu. “Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” çerçevesinde yetkili sağlık kurumlarından. (hastanelerden) alınan engelli sağlık kurulu raporu ile belgeleyen malul ve engelliler bu istisnadan yararlanabilmektedir. Engel sebebinin önemi bulunmamaktadır. Görme, işitme, konuşma veya ortopedik olabileceği gibi zihinsel engelliler veya böbrek rahatsızlığı olanlar. Bu istisnadan yararlanabilmektedir. Bu uygulama kapsamındaki taşıtın ilk alımı (sıfır araç alımları) sırasında ÖTV istisnası uygulanması için, malul ve engellilerin taşıtı bizzat kullanması veya kullanamaması şartı aranılmamaktadır. Dolayısıyla, Kanunun (7/2-a) maddesi kapsamında sıfır alınan araç, malul ve engellinin bizzat kendisi tarafından da kullanılabilir.

Hangi Taşıtlar Kapsamda ?

Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (II) sayılı listedeki kayıt ve tescile tabi taşıtlardan, sadece, Türk Gümrük Tarife Cetvelinin;

 •  87.03 tarife pozisyonunda yer alan, 1600 cm³ veya altında motor silindir hacmine sahip binek otomobil, panelvan, pick-up, arazi taşıtı, ATV, steyşın vagon, vb. taşıtlar,
 • 87.04 tarife pozisyonunda yer alan, eşya taşımaya mahsus, 2800 cm³ veya altında motor silindir hacmine sahip van, panelvan, kamyonet, pick-up, vb. taşıtlar,
 •  87.11 tarife pozisyonunda yer alan, motor silindir hacmine bakılmaksızın, motosikletler

bakımından istisnadan yararlanılabilmektedir.

Bu uygulamada, taşıtta herhangi bir mekanik ilave veya tadilat (özel tertibat) yapılması şartı aranmaz.

ÖTV Ödemeden Engelli Kaç Araç Alabilir Kaç Yılda Bir Yararlanabilir?

2017 Engellilerde İndirimli Araç Alımı Şartları. Her beş yılda sadece bir taşıt bakımından istisnadan yararlanılabilir. Dolayısıyla, taşıtın istisna kapsamında satın alındığı veya ithal edildiği tarihten itibaren beş yıllık süre geçmeden aynı veya farklı kategoride sınıflandırılan ikinci bir taşıt bakımından istisnadan yararlanılamaz.

Ayrıca, istisna uygulanarak sıfır alınan aracın, sonradan ÖTV’si ödenerek satılması veya devredilmesi durumunda dahi, taşıtın ilk alış tarihinden  itibaren beş yıllık süre dolmadığı sürece yeniden istisnadan yararlanılarak taşıt iktisap edilmesi mümkün değildir.

ÖTV’siz Alınan Araç Beş Yıl içinde Pert Olursa Yeni Alacağınız Araca ÖTV Ödenir mi ?

Engelli ÖTV indirimi ile aldığınız araç deprem, heyelan, sel, yangın veya kaza sonucu hurdaya çıkarsa,  malul ve engelliler, Engelli araç indirmi istisnasından,  yararlanılan aracın ilk iktisabından itibaren 5 yıl geçmemiş olsa dahi, yeni bir aracı iktisap etmeleri halinde ÖTV istisnasından yararlanabileceklerdir.

Özürlü araç alımı ile ilgili olarak. 1 Seri No.lu Özel Tüketim Vergisi Genel Tebliğine 14 Seri No.lu Özel Tüketim Vergisi Genel Tebliğiyle eklenen (7.2.1.3.) bölümünde yapılan açıklamalarda da belirtildiği gibi, bu şekilde istisnadan yararlanmak isteyen malûl ve engellilerin istisnadan yararlanarak ilk iktisabını yaptığı aracın deprem, heyelan, sel, yangın veya kaza sonucu kullanılamaz hale geldiğini tevsik eden ekspertiz raporu ile “hurdaya çıkarılmıştır” damgası vurularak kayıt konulan tescil belgesinin aslı veya noter onaylı örneğinin, ikinci defa istisnadan yararlanılacak aracın ilk iktisabının yapılacağı motorlu araç ticareti yapanlar tarafından vergi dairesine verilecek 2A numaralı ÖTV beyannamesine eklenmesi gerekmektedir.  Şeklinde olup pert çıkan aracınız yerine beş yıl içinde yeni bir araç alıyorsak hurdaya çıkan aracın ruhsat fotokopisinin noter onaylısını vergi dairesine ÖTV beyannamesi ile ilgili vergi dairesine ibraz etmemiz gerekiyor.

Aracı Alırken  Hangi Belgeler ile Başvuru yapmalıyız Nereye Başvurmalıyız?

Yetkili sağlık kurumlarından alınmış, engellilik derecesini kanıtlayan sağlık kurulu raporunun aslı veya noter onaylı örneğini otomobili satan bayiye verilmesi suretiyle, taşıtın alımında ÖTV ödenmez.  İstisnadan yararlanılabilmesi için, istisna kapsamında sıfır olarak alınacak taşıta ait faturanın engelli adına düzenlenmesi ve aracın yine engelli adına kayıt ve tescili gerekmekte olup, bir başkasının malul ve engelli adına söz konusu istisnadan yararlanması mümkün değildir.

Engelli Aracını Kimler Kullanabilir 2017 ?

Engelli aracını Kimler kullanabileceği ile ilgili düzenleme Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 53. maddesinde düzenlenmiştir.  Yine bu maddede değişiklik yapılmış. Yapılan değişiklik 17 Nisan 2015 tarihli resmi gazetede yayınlanmıştır. Yapılan değişiklik ile engelli aracı kullananların kapsamı genişletilmiştir.

İlgili maddeye göre Engelli Aracını Kullanabilecekler ?

 • Herhangi bir Özel tertibatı bulunmayan % 90 ve üzeri engellinin Yurtiçinden almış olduğu aracı herkes kullanabilir.
 • Herhangi bir özel tertibatı olmayan % 90 ve üzeri engellinin üzerine Yurtdışından alınan aracı 3. dereceye kadar akrabalar kullanabilir.
 • Özel tertibatı bulunmayan otomatik vites araçları da sınırlama olmaksızın herkes kullanabilir.
 • Özel  tertibatlı  otomobiller ile motosikletler araç sahibi tarafından kullanılması zorunludur.

 

 

2017 Engellilere Emlak Vergisinde sağlanan avantajlar KONULU YAZIMIZ İÇİN TIKLAYINIZ.

2017 Emlak Vergisi Muafiyeti Nasıl Olur? Yazımıza Ulaşmak için Tıklayınız.

2017 Engelli Rehberi Yayınlandı? Yazımıza Ulaşmak İçin Tıklayınız.

Engelliler İçin Vergi İndirimi Nasıl Olur? Yazımıza Ulaşmak İçin Tıklayınız.

Engelliler de İthal Araç Alımı Nasıl Olur?  Yazımıza Ulaşmak İçin Tıklayınız.

ENGELLİ VERGİ REHBERİ İÇİN TIKLAYINIZ

 1.200 Yorum "Engelli araç alımı indirimi şartları, kimler engelli aracı kullanabilir ?"

 1. Serhat   7 Aralık 2017 at 15:51

  Araç almam mümkün mü yüzde 81 gorme engelli rapora annemin araç kullanması söz konusu bile olamaz düz bi şekilde yuruyemiyor bile aracı bn alıp kullana bilirmiyim

  Cevapla
  • Emre ÇELİK   7 Aralık 2017 at 22:51

   anneniz adına alabilirsiniz.siz kullanabilirsiniz.

   Cevapla
 2. Cemile Kozan   7 Aralık 2017 at 21:18

  Slm size bir sorum olacaktı cvp larsaniz sevinirim amcam % 99 ağır özürlü raporu var yatalak 3 yıllık vermişler raporunu ona otomobil almak istiyoruz
  araba almak için raporunda taşıt alabilir diye yazmasimi lazım
  Yoksa bu rapor araba almaya yeterlimi

  Cevapla
  • Ali Çetinkaya   8 Aralık 2017 at 11:34

   yeterli akıl sağlığı ile ilgili ise rapor vasilik kararıda aldırarak bayiiye gidebilirsiniz

   Cevapla
 3. Niyazi   7 Aralık 2017 at 21:57

  İyi günler sağ ayagimda çocuk felci var (polio seke) hem zayıf hemde 5 cm kısalık bu şartlarda rapor alıp 2017 Şubat’ta gaz pedalı solda olan tertibatlı araç aldım. Rapor % 28 di. ÖTV siz aldım maliye onayladı. Şimdi plazaya maliye tekrar yazı gönderip ÖTV yi geri istiyor dediler. Bu nasıl bir iş. Lütfen bana bir akıl verin ne yapmalıyım.

  Cevapla
 4. Eyüp   8 Aralık 2017 at 20:26

  İyi akşamlar hocam ben böbrek nakli oldum raporum %73 ötv siz araç alabilirmiyim

  Cevapla
 5. Halil ARIN   9 Aralık 2017 at 00:14

  İyi akşamlar hocam.Ben böbrek ve kalp yetmezli olan kronik hastayım.08/01/1988 yılında Hacettepe çalışamaz raporu verdi ve emekli etti.Ben itirazla 01/01/1994 yılında tekrar işbası yaptım.31/10/2017 de ötvli araç için başvurdum,yeni rapor istendi.,Bu müracatımda bana Kapak hastalıgı clas 1 hipertansiyon clas1 karşılıgı 19 oran HT GUT KBY KKY oran yok kronik böbrek hastalıgı(diyaliz gerektirmeyen) diger böbrekte üst üriner sistem hastalıgı oran 55 FELÇ oran yok lomber disk hernişi oran yok %10 yaşlılık oranı 10 toplam84 oran verildi .Ama %68 olarak sürekli rapor verildi .Benim kazancım nelerdir, ne yapmam gerekir bildirirseniz sevinirim.SELAMLAR:

  Cevapla
  • Emre ÇELİK   9 Aralık 2017 at 01:16

   araç alacağınız bayiye raporla beraber gittiğinizde sizlere yardımcı olacaklardır.

   Cevapla
 6. Niyazi   10 Aralık 2017 at 19:29

  Benim soruma da bir yanıt verirseniz sevinirim

  Cevapla
 7. Merve   12 Aralık 2017 at 22:08

  Merhaba benim babamın %100 engelli raporu var bu raporla 1.5 dizel model suv araba alabilirmiyiz

  Cevapla
 8. ahmet el   16 Aralık 2017 at 21:42

  Slm %50 raporum var raporumun verilme nedeni epilepsi hastaligindan raporumda agir islerde calisamaz ibaresi var bu raporla arac alabilirmiyim tskler.

  Cevapla
 9. Müfit   18 Aralık 2017 at 16:36

  İyi gunler babam felç geçirdi anju oldu sağ tarafı hiç tutmuyor ve konuşamıyor yüzde kaclik rapor çıkar ve araç alabilirmiyiz

  Cevapla
 10. Metin aktas   19 Aralık 2017 at 00:08

  Koklear işitme engelliyim.B sınıfı kısıtlı ehliyetim (otomatik vitesli. Sağ-sol-arka-kör nokta görüşlü cihaz) var.%57 raporluyum. ÖTV yararlanabilirmiyim ve araç alabilirmiyim.

  Cevapla
 11. Zuhal   19 Aralık 2017 at 00:37

  İyi geceler babammın % 95 raporu var 1 yıllik ( 01.06.2017 tarıhli) ötvsiz araç almak istedik tüm işlemleri yaptık galeri işlemleri başlattı sonra Maliye raporun süresi geçmiş dedi 6 ay dan az olması gerekiyormuş yani ilk 6 ay içerisinde almamız söylendi ama biz raporu alırken öyle birşey söylemedi 1 yıl geçerli denildi şimdi bu durumda neyapalim bana yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler

  Cevapla
  • Ali Çetinkaya   19 Aralık 2017 at 23:16

   süreli raporlarda altı ay kala alamazsınız çünkü şartların değişme durumu var tekrar rapor alabilirsiniz

   Cevapla
 12. Emrah   19 Aralık 2017 at 22:43

  Mrb benim oğlumun %99raporu var onun adına araç alabilirmiyiz

  Cevapla
 13. Rasim   20 Aralık 2017 at 21:29

  Aracı engelli üstünemi ruhsat çıkarıyoruz. Yoksa kendi üstümüzemi. Ben yeğeniyim mesela bakıma muhtaç %94 özürlü hastamız.

  Cevapla
 14. Yıldırım   21 Aralık 2017 at 17:19

  Hocam selamlar. Anneannemize engelli raporumuzu %90 olarak aldık. Psikiyatrik olarak herhangi bir engelimiz yok. Vasi atamasında mahkeme kararı gerekiyor mu? Ve bu arabanın ücretini ben ödeyeceğim diğer çocuklarının ne gibi bir hakkı söz konusu olabilir? Diğer çocuklarının hak idda etmemeleri için ne gibi bir işlem yapmamız gerekir. Teşekkürler.

  Cevapla
  • Emre ÇELİK   21 Aralık 2017 at 21:01

   araç engelli üzerine olacağı için diğer çocuklar da hak talep edebilir.bunun için herhangi bir şey yapamazsınız

   Cevapla
 15. mehmet emin şadan   22 Aralık 2017 at 14:50

  merhaba %63 raporum var ama raporum iki yılda bir yenileniyor buna rağmen araba alabilirmiyim..

  Cevapla
 16. Erdal   22 Aralık 2017 at 23:03

  Merhaba babamın %67 engelli raporu var fakat ehliyeti yok biz bir araç alırsak o aracı ben kullana bilirmiyim

  Cevapla
 17. Müfit   23 Aralık 2017 at 16:33

  Annemin 1 gözü hiç görmüyor diğeri ise 1/10 görüyor ben araç alabilirmiyim

  Cevapla
 18. Mevlut erdoğdu   24 Aralık 2017 at 02:16

  Hocam merhaba benim %43 işitme ve görme raporum var buna göre nasıl araç alabilirim ve ötv mi vergi mi indirimlerinden faydalanırız ve E sınıfı ehliyetim var

  Cevapla
  • Ali Çetinkaya   24 Aralık 2017 at 18:51

   araç alamazsınız engellilere sağlanan diğer haklardan faydalanabilirsiniz

   Cevapla
 19. Hakan Ulus   25 Aralık 2017 at 16:00

  Merhaba Abimin üzerine %90 ağır engelli süreli raporu var. Araç alabilirmiyiz?

  Cevapla
 20. Hakan Ulus   25 Aralık 2017 at 16:01

  Merhaba Abimin üzerine 6 AYLIK %90 ağır engelli süreli raporu var. Araç alabilirmiyiz?

  Cevapla
 21. Safiye   25 Aralık 2017 at 16:23

  Benim kızının 2 senelik raporu var bitimine 6 ay var araç alabilirmiyim raporu %97

  Cevapla
 22. Anıl   25 Aralık 2017 at 22:44

  İyi akşamlar. Babamın %54 sürekli engelli raporu var kendi üzerine araç almak istiyor. ÖTV indiriminden yararlanabilir mi? %40 ve üzeri engeli olanların bu hakkı olduğunu duydum.Şimdıden teşekkürler.

  Cevapla
  • Ali Çetinkaya   26 Aralık 2017 at 00:13

   değerli okurumuz ortopedik olacak ve raporda araç alabilir ibaresi olacak her % 0 üzeri araç alamaz

   Cevapla
 23. Volkan   25 Aralık 2017 at 22:48

  Merhaba,5 yıl önce Bypass ameliyatı geçirdim ve bir gözüm 11 numara.Ne kadar rapor verilir.Bu yüzde ile araç alımı veya faturalarda ne gibi istisna avantajım olur.

  Cevapla
  • Ali Çetinkaya   26 Aralık 2017 at 00:12

   değerli okurumuz rapor doktorların işidir o konuyla ilgili yorum yapmamız doğru olmaz

   Cevapla
 24. Anık   26 Aralık 2017 at 21:58

  İyi akşamlar ali bey.Babamın %54 engeli olduğunu söylemiştim tam anlamıyla doğru bilgi vermediğim için istediğim cevabı alamadım kusura bakmayın.Engelının bir kısmı ortopedik bir sorun sol ayak bileğinde bir problem var.Raporu sürekli aynı zamanda E sınıfı ehliyet sahibı acaba izlememiz gereken yol nedir. Hastaneden aldıgımız heyet raporu ile tertibatlı araç kullanma maddesinin geçtiğim rapor aynı mıdır?

  Cevapla
  • Ali Çetinkaya   26 Aralık 2017 at 23:09

   değerli okurumuz raporda tertibatlı araç kullanabilir ibaresi veya otomatik araç kullanabilr ibaresi varsa sıkıntı yok diğer şekillerde yeni rapor almanız gerekmektedir. Engeelilere devletimizin sağladığı diğer imkanlardan faydalanabilirsiniz

   Cevapla
 25. MUSTAFA   27 Aralık 2017 at 18:53

  Kız Kardeşim %96 engelli raporu var.Velayeti annemin üzerine. Şimdi biz araç almak istesek ÖTV nin beliri bir miktarı kadar mı muaf’ız yoksa hiç mi ÖTV ödemeyeceğiz ?

  Cevapla
 26. Engin   31 Aralık 2017 at 15:02

  Merhabalar 5 tsunami optimum report %70 report fala cişini bilmiyor yuruyemiyor doctor dediki bu cocuk5hic var zaman cisini hisstmiycek rapor gunu geldiginde yukselttirelim dedi %90 olirsa arac alabilirmiyizveye %90 altiyla alabilirmiyiz raporun duzuelmesi icon ills gununumu beklemeliyiz TESEKKURLER

  Cevapla
  • Ali Çetinkaya   2 Ocak 2018 at 13:54

   % 90 ve üzeri olursa araç alabilirsiniz altı olursa maalesef

   Cevapla
 27. Murat Kacır   3 Ocak 2018 at 00:16

  Hocam Hayırlı Akşamlar 7 ay önce Akciğer nakli oldum.10 gün önce raporumu aldım 1 yıllık %82 derecesi ÖTV den yararlanabilir miyim farklı faydaları var mı çok teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Ali Çetinkaya   3 Ocak 2018 at 01:18

   değerli okurumuz engelli vatandaşlarımıza tanınan tüm haklardan yararlanabilirsiniz . Ancak araç için rapor % 90 ve üzeri olması gerekiyor.

   Cevapla
 28. Aliihsan Çiçek   4 Ocak 2018 at 22:53

  40 yasinda oglumun 3 aylık maaşı ve annesi bakım maaşı aliyor ötv indiriminden yararlana bilir yani alabilir surekli %94 rapor aldık araba alırsak bakım parası veya maaşı kesilir mi biligi verirseniz sevinirim teşekkürler

  Cevapla
  • Emre ÇELİK   4 Ocak 2018 at 23:33

   maaş kesilmez. dilerseniz sitemizde bu konuyla ilgili yazımız mevcut okuyabilirsiniz.

   Cevapla
 29. levent   5 Ocak 2018 at 00:53

  Hocam cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.Bizim aile dostumuz var ve engel oranı %91.ama bu abimizin yaşadığımız semtte hiç akrabası bulunmamakta.ve kendisi biraz bizim yardımımıza muhtaç durumda.kendisi ötv indirimiyle araç almak istiyor ve bazı durumlarda onu gitmek istediği yerlere götürebilmemiz için benim onu götürmem gerekiyor.Ama aramızda kan bağı yok ve dolayısıyla akrabalığımızda yok.Bu aracı ben kullanabilirmiyim kan bağımız olmasada.

  Cevapla
  • Ali Çetinkaya   6 Ocak 2018 at 21:58

   kullanabilirsiniz sıkıntı olmaz uygulamada aramıyorlar birde kişinin gerekçesi var

   Cevapla
   • levent   8 Ocak 2018 at 00:13

    Ama hocam ALLAH korusun olduya kaza yaptım bu araçla.Bu durum bana sorun yaratırmı? Teşekkürler.

    Cevapla
   • levent   8 Ocak 2018 at 00:15

    Birde hocam noterden veya trafikten komşumun aracını benim kullanacağıma dair bi yazı gibi bişey almam gerekiyormu ?

    Cevapla
 30. sedat   9 Ocak 2018 at 10:08

  s.a ötv araçlarının üst limiti nekadar ? kaç tl lik araç alabiliriz şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • Emre ÇELİK   9 Ocak 2018 at 23:54

   200 bin tl ye kadar alabilirsiniz. dilerseniz konuyla ilgili yazılarımızı okuyabilirsiniz.

   Cevapla
 31. ismail   10 Ocak 2018 at 17:02

  hocam içhastalıklardan dolayı yüzde 95 sürekli raporum var. ötv siz arac alabilirmiyim ..birde e sınıfı ehliyetim var başka bir ehliyet almam gerekirmi…..

  Cevapla
 32. Seref   23 Ocak 2018 at 01:03

  Merhaba babama %95 ağır engelli raporu verdiler ama ÖTV indirimi bölümüne belirtilmedi yazıyor sadece sosyal hizmetler den yararlanabilir ÖTV den yararlanabilir mi ? Yoksa tekrar heyetemi girmesi gerekir

  Cevapla
  • Emre ÇELİK   23 Ocak 2018 at 22:28

   bu şekilde yararlanabileceği düşüncesindeyiz.

   Cevapla
 33. Dayko   2 Şubat 2018 at 00:01

  Merhabalar babamın %93 raporu var raporun %46 ortabedi sol baack diz altı ampüte protez kullanıyor 93 rapordan araç almış olsak kendisi kulanamıyor diye duydum
  Bu durumda rapor oranını düşürmek için ne yapmak lazım

  Cevapla
 34. senol   15 Şubat 2018 at 16:02

  Üvey annem adina düzenlenmiş özürlü raporu ile kendi adıma araç alabilir miyim?

  Cevapla
 35. Serdar   1 Mart 2018 at 16:56

  İyi günler , babamın süresiz %99 özürlü raporu var. 2013 de bir araç aldık, sürekli arızası sebebi ile 5 yıl dolunca (Mayıs 2018) , mevcutu satıp yeni almak istiyoruz. Babamın , daha öncesinden bize vermiş olduğu süresiz genel vekaletname de var. Sistem de değişiklik var vb duyumlarımız var. (Vasi isteniyormuş gibi) Süresi genel vekaletname , yeterli olmuyor mu? Vasilik gerekiyor mu? Teşekkürler

  Cevapla
 36. servet   14 Mart 2018 at 17:35

  benim yüzde 46 raporum var sağ ayak araç alabilirsiniz h ehliyetim var bende otomatik düşünüyorum bu aracı kardeşimde kullanabilirmi

  Cevapla
 37. necmi   16 Mart 2018 at 10:45

  benim yuzde 45 sol gözden raporum var ötvden yararlana bilirmiyim

  Cevapla
 38. Feryat   27 Mart 2018 at 01:03

  Ortopedik %46 raporum var b sınıfı ehliyetim var ötv indiriminden faydalanıp sıfır araç alabilirmiyim

  Cevapla
 39. Ender   27 Nisan 2018 at 20:10

  Bugün kuruldan raporu aldım. Sol Kalça Perthes Sekeli %6 engelli şeklinde. Devamında da şöyle yazıyor. “Ötv muafiyeti Evet, Özel tertibatlı araç kullanması gereklidir.”
  Sorunum sadece sol bacakta. Otomatik vitesli aracın sadece sol alt ekstremitede sorunu olanlar için özel tertibatlı araç sayılacağına ilişkin 2010 yılında bir özelge var. Acaba o konuda bir değişiklik oldu mu uygulamada?

  Cevapla
 40. Hüseyin   11 Mayıs 2018 at 01:28

  Merhabalar;
  Annenim %57 engelli raporu var ehliyeti yok zaten olsada kullanmaz rahatsızlıklarından dolayı, ailenden biri alabilir mi? ve kullanabilir mi?
  Teşekkürker

  Cevapla
 41. Abdullah   22 Mayıs 2018 at 17:11

  Hocam Ailenin tek çocuğuyum ve annem %99 engelli. Annemin Üzerine ötv siz engelli aracı aldık. Annem Şu an vefat etti aracı ötv ödemeden üzerime veya babamın üzerine geçirmem için izlemem gereken yol nedir. Biraz Detaylı aydınlatırsanız sevinirim. Cevabı Mailime de göndermenizi rica ederim . Saygılarımla

  Cevapla
 42. Loulaw   12 Haziran 2018 at 02:34

  Hello. And Bye.

  Cevapla
 43. gökan   12 Temmuz 2018 at 16:33

  Ali Bey merhaba,
  öncelikle bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.
  yorumlarınızı hepsini okudum size aynı soruları sorup değerli vaktinizi almak istemiyorum.
  sadece şunu söylemek istiyorum abim 2015 de kanser hastalığına yakalandı tedavisi hala devam ediyor…heyet toplandı %78 rapor verdi 2016 da maüllen emekli oldu araç alma oranı %90 ve üzeri olduğunu okudum bununla ilgli nasıl bir yol çizebilir abim maüllen emekli bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.

  Cevapla
 44. avni   3 Kasım 2018 at 19:04

  sol bacak ortopedik engelli 6 aydabir kontrol raporum ile ötv siz araç alabilirmiyim.

  Cevapla
 45. kadir   11 Kasım 2018 at 13:09

  2018 yılı için engelli araç alımı sınırı kaç liradaır. 2018 için 200 bin diye biliyorum. Değişiklik var mı?

  Cevapla

Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)