Vergi ve Güncel Haber Portalı

Engelli Raporu İle Araç (Araba) Alma Şartları Nelerdir? Engelli Aracı Kimler Kullanabilir?

Engelli Raporu İle Araç (Araba) Alma Şartları Nelerdir? Engelli Aracı Kimler Kullanabilir?

Engelli Raporu İle Araç (Araba) Alma Şartları Nelerdir? Engelli Aracı Kimler Kullanabilir? Engelli vatandaşlarımız fiziksel veya zihinsel bir sorunu nedeniyle hareketleri, fonksiyonları, duyuları kısıtlanan ya da işlevlerini hiç yerine getiremeyen bireylerdir. Engellilik genetik olabildiği için anne karnındayken engel şekillenebilir, doğum esnasında olabilir, sonradan geçirilen bir kaza sonucu olabilir, bir hastalık sonrası olabilir. Nedeni ne olursa olsun bir insanın kendi engeli ile baş başa kalması veya başkasının yardımına mahkûm olması, şüphesiz yaşamın zor evreleridir. Aile içerisinde engelli bir bireyin bulunması mutlaka ailenin bütün hayatını etkiler. Birçok ülkede manevi anlamda aynı sorun yaşanmaktadır. Ancak gelişmiş ülkelerin birçoğu bu sorunu da çözmüşlerdir. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de nüfusun yaklaşık yüzde 12,29’u yani 8,5 milyon kişi engelli. Bu oran içerisinde bayanların sayısı daha fazladır. Bu oran bayanlarda yüzde 13,45, erkeklerde ise yüzde 11,10 gibi orana sahiptirler.

Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Engelli Raporu Nasıl Alınır? Türkiye’de yaşayan engelli vatandaşlarımızın engelliliğini raporla kanıtladıkları evraka Engelli Raporu denir. Engelli Raporu’nu engelli vatandaşlarımızın alması için tam teşekküllü bir devlet hastanesine ya da eğitim araştırma üniversite hastanelerinden birine giderek heyete girmeleri gerekmektedir. Engelli vatandaşlarımızın, engellilik oranını burada toplanan heyet kurulu vermektedir.

Engelli Raporu Alma Şartları Nelerdir?

Engelli Raporu Alma Şartları Nelerdir? Engelli vatandaşlarımızın rapor almak için uygunluk göstermesi gereken şartlar aşağıdaki gibidir.

 • Engelli vatandaşın başvuru sırasında istenen belgeleri tamamlaması gerekir.
 • Engelli vatandaşın engel oranının %40 ve üzerinde olması gerekir.
 • Engelli vatandaşın gereken bütün muayenelerden geçmesi gerekir.

Engelli Raporu İle Araç Satın Alma

Engelli Raporu İle Araç Satın Alma, Türkiye’de engelli raporu olan bireyler Özel Tüketim Vergisi’nden (ÖTV) muaf olarak araç satın alabiliyor. Engellilerin hayatlarında kolaylık sağlanması amacıyla yapılan indirimler, %40 üzeri ve %90 üzeri engellilik durumlarına göre 2 farklı şekilde uygulanıyor. %90 engelli raporu ile alınan araçlar, engelli kişinin yakınlarının yararlanabileceği indirimleri kapsarken, %40 engelli raporu ile alınan araçlar, engellinin kendi kullanacağı araçlar olarak sınıflandırılıyor.

Engellilik Oranı %90 Raporu İle Araç Alma

Engellilik Oranı %90 Raporu İle Araç Alma, %90 ve üzeri engele sahip olan bireylerin engelli raporlarında özel engelli aracını kullanmaya engel bir durumlarının olmadığı belirtiliyorsa, özel araçlarını kullanabilirler. Bu bireyler %40 ve üzeri engelliliğe sahip bireyler gibi H sınıfı ehliyete sahip olmalıdır ve ÖTV’siz araçlarını galeriden satın alabilirler. Ancak bireyin engel durumu araç kullanmasına izin vermiyorsa, kişinin birinci dereceden üçüncü dereceye kadar olan yakınları ÖTV’siz araç satın alabilir. Araç satın alma işlemi sırasında, aracı kullanacak kişinin de bulunması gerekir.

 • %90 ve üzeri engelli olduğuna dair sağlık raporu bulunmalı.
 • Bu araçlar, ağır engelli sınıfında bulunan kişilerin birinci dereceden üçüncü dereceye kadar olan yakınları ya da profesyonel şoförlerce kullanılabileceğinden ehliyet şartı aranmaz.
 • Aracın alımı sırasında trafik tescil işlemi yapılırken, araç sahibinin yakını ya da şoförün de kaydedilmesi gerekiyor. Bundan dolayı aracı kullanacak şoförün iş akdi de noter tarafından düzenlenmeli.
 • Bu araçlarda engelli kişilerin kullanımı için özel bir düzenek olmadığından, sürücüde aracın mensubu olduğu sınıfın ehliyetinin olması yeterli.

Engellilik Oranı %40 Raporu İle Araç Alma

Engellilik Oranı %40 Raporu İle Araç Alma, %40 ve üzeri engellilik ile ÖTV indiriminden yararlanarak araç satın almak isteyen bireylerin öncelikle durumlarını gösteren raporu almaları gerekir. Raporda, engelli bireyin özel engelli aracını kullanmaya engel bir durumunun olmadığı belirtilmiş olmalıdır. Birey kendi aracını kullanacağı için H sınıfı ehliyete de sahip olmalıdır. Kişi, ehliyet alacağı zaman özel donanımlı bir engelli aracıyla sınava girer ve ehliyetini alır. %90’ın altında engeli olan sürücü, araçta engeline uygun özel aksam yaptırmak şartıyla ÖTV ödemeden araç satın alabilir. Bu özel aracın farklı kişiler tarafından kullanılması yasaktır. Engelli birey H sınıfı ehliyetini ve trafiğe çıkmak için herhangi bir engelinin olmadığını gösteren %40 engelli raporunu göstererek, ÖTV’siz araçlarını galerilerden alabilir.

 • Tam teşekkülü hastaneden alınan engelli sağlık raporu (Raporda H sınıfı veya engel durumuna uygun kod numaralı ehliyet alınmalı, özel tertibatlı araç kullanabilir ibaresi mutlaka bulunmalı)
 • Tüm şartlar sağlandığında ÖTV avantajından yararlanarak araç almak isteyen engelli kişi kurs ve sınav süreçlerinden geçmeli.
 • Kurs ve sınav süreçlerinden geçen engelli kişilerin H sınıfı ehliyet almaları zorunlu.
 • Trafik tescil işlemlerinde kişinin engeli hakkında belgeler ve H sınıfı ehliyeti kayıt altına alınarak ÖTV muafiyeti uygulanır.

Engelli Araç İndirimi Hesaplama

Engelli Araç İndirimi Hesaplama, Hesaplama yapılırken dikkat edilmesi gereken nokta, aracı alacak kişinin engel oranıdır. Araba alınacak kişinin engeli %90’ın üzerinde bulunuyorsa ÖTV %0; engeli %90 altında olanlarda ise alınan ÖTV %26,3 olacaktır.

Araç satın alırken faydalanacağınız indirimlerden biri de KDV indirimidir. Normal şartlarda ödenmesi gereken KDV %18’dir. Ancak engelli indiriminden faydalandığınız zaman, bu oran yaklaşık %15.254’e kadar düşüyor. KDV ve ÖTV üzerinden yapılan ayrı ayrı indirimler, aracın toplam satış fiyatı üzerinden yaklaşık %30 ile %32 arasında değişen bir indirime denk gelmektedir.

Engelli İndiriminden Faydalanarak Kimler Araç Alabilir?

Engelli İndiriminden Faydalanarak Kimler Araç Alabilir? Engelli indirimiyle başkasına araç alınamaz. Yalnızca %90 ve üzeri engel durumunda sizin yerinize başkası araç alabilir. Bu durumda 3.derece akraba kısıtlama şartı vardır. Bu kişiler aşağıda belirtilmiştir:

Birinci Derecede Kan Hısımları,

 • Kişinin; Çocukları [ve eşleri],Annesi [ve eşleri],Babası [ve eşleri].

Birinci Derecede Sıhri (Kayın) Hısımlar 

 • Kişinin; Eşinin Annesi [ve eşleri],Eşinin Babası [ve eşleri].

İkinci Derecede Kan Hısımları 

 • Kişinin; Kardeşleri [ve eşleri],Torunları [ve eşleri],Büyük annesi [ve eşleri],Büyük babası [ve eşleri].

İkinci Derecede Sıhri (Kayın) Hısımlar 

 • Kişinin;Eşinin kardeşleri (kayın, baldız, görümce) [ve eşleri],Eşinin büyük annesi [ve eşleri],Eşinin büyük babası [ve eşleri].

Üçüncü Derecede Kan Hısımları 

 • Kişinin;Kardeşinin çocukları (yeğenleri) [ve eşleri],Dayısı [ve eşleri],Amcası [ve eşleri],Halası [ve eşleri],Teyzesi [ve eşleri].

Üçüncü Derecede Sıhri (Kayın) Hısımlar 

 • Kişinin;Eşinin kardeş çocukları (kayın, baldız ve görümce çocukları) [ve eşleri],Eşinin dayısı [ve eşleri],Eşinin amcası [ve eşleri],Eşinin halası [ve eşleri],Eşinin teyzesi [ve eşleri].

Bir Yılda En Fazla Kaç Kez Araç Alım – Satımı Yapabilirim?

Engelli Araç Alırsa Maaşı Kesilir mi, Evde Bakım Aylığı Kesilir mi?

Radar Cezası Ne Kadar Oldu? Trafik Cezası Sorgulama işlemleri Nasıl Yapılır?


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1204 YORUM
 1. Serhat dedi ki:

  Araç almam mümkün mü yüzde 81 gorme engelli rapora annemin araç kullanması söz konusu bile olamaz düz bi şekilde yuruyemiyor bile aracı bn alıp kullana bilirmiyim

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   anneniz adına alabilirsiniz.siz kullanabilirsiniz.

 2. Cemile Kozan dedi ki:

  Slm size bir sorum olacaktı cvp larsaniz sevinirim amcam % 99 ağır özürlü raporu var yatalak 3 yıllık vermişler raporunu ona otomobil almak istiyoruz
  araba almak için raporunda taşıt alabilir diye yazmasimi lazım
  Yoksa bu rapor araba almaya yeterlimi

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   yeterli akıl sağlığı ile ilgili ise rapor vasilik kararıda aldırarak bayiiye gidebilirsiniz

 3. Niyazi dedi ki:

  İyi günler sağ ayagimda çocuk felci var (polio seke) hem zayıf hemde 5 cm kısalık bu şartlarda rapor alıp 2017 Şubat’ta gaz pedalı solda olan tertibatlı araç aldım. Rapor % 28 di. ÖTV siz aldım maliye onayladı. Şimdi plazaya maliye tekrar yazı gönderip ÖTV yi geri istiyor dediler. Bu nasıl bir iş. Lütfen bana bir akıl verin ne yapmalıyım.

 4. Eyüp dedi ki:

  İyi akşamlar hocam ben böbrek nakli oldum raporum %73 ötv siz araç alabilirmiyim

 5. Halil ARIN dedi ki:

  İyi akşamlar hocam.Ben böbrek ve kalp yetmezli olan kronik hastayım.08/01/1988 yılında Hacettepe çalışamaz raporu verdi ve emekli etti.Ben itirazla 01/01/1994 yılında tekrar işbası yaptım.31/10/2017 de ötvli araç için başvurdum,yeni rapor istendi.,Bu müracatımda bana Kapak hastalıgı clas 1 hipertansiyon clas1 karşılıgı 19 oran HT GUT KBY KKY oran yok kronik böbrek hastalıgı(diyaliz gerektirmeyen) diger böbrekte üst üriner sistem hastalıgı oran 55 FELÇ oran yok lomber disk hernişi oran yok %10 yaşlılık oranı 10 toplam84 oran verildi .Ama %68 olarak sürekli rapor verildi .Benim kazancım nelerdir, ne yapmam gerekir bildirirseniz sevinirim.SELAMLAR:

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   araç alacağınız bayiye raporla beraber gittiğinizde sizlere yardımcı olacaklardır.

 6. Niyazi dedi ki:

  Benim soruma da bir yanıt verirseniz sevinirim

 7. Merve dedi ki:

  Merhaba benim babamın %100 engelli raporu var bu raporla 1.5 dizel model suv araba alabilirmiyiz

 8. ahmet el dedi ki:

  Slm %50 raporum var raporumun verilme nedeni epilepsi hastaligindan raporumda agir islerde calisamaz ibaresi var bu raporla arac alabilirmiyim tskler.

 9. Müfit dedi ki:

  İyi gunler babam felç geçirdi anju oldu sağ tarafı hiç tutmuyor ve konuşamıyor yüzde kaclik rapor çıkar ve araç alabilirmiyiz

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   rapor oranını doktorlar belirleyecektir.

 10. Metin aktas dedi ki:

  Koklear işitme engelliyim.B sınıfı kısıtlı ehliyetim (otomatik vitesli. Sağ-sol-arka-kör nokta görüşlü cihaz) var.%57 raporluyum. ÖTV yararlanabilirmiyim ve araç alabilirmiyim.

 11. Zuhal dedi ki:

  İyi geceler babammın % 95 raporu var 1 yıllik ( 01.06.2017 tarıhli) ötvsiz araç almak istedik tüm işlemleri yaptık galeri işlemleri başlattı sonra Maliye raporun süresi geçmiş dedi 6 ay dan az olması gerekiyormuş yani ilk 6 ay içerisinde almamız söylendi ama biz raporu alırken öyle birşey söylemedi 1 yıl geçerli denildi şimdi bu durumda neyapalim bana yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   süreli raporlarda altı ay kala alamazsınız çünkü şartların değişme durumu var tekrar rapor alabilirsiniz

 12. Emrah dedi ki:

  Mrb benim oğlumun %99raporu var onun adına araç alabilirmiyiz

 13. Rasim dedi ki:

  Aracı engelli üstünemi ruhsat çıkarıyoruz. Yoksa kendi üstümüzemi. Ben yeğeniyim mesela bakıma muhtaç %94 özürlü hastamız.

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   engelli adına çıkar

 14. Yıldırım dedi ki:

  Hocam selamlar. Anneannemize engelli raporumuzu %90 olarak aldık. Psikiyatrik olarak herhangi bir engelimiz yok. Vasi atamasında mahkeme kararı gerekiyor mu? Ve bu arabanın ücretini ben ödeyeceğim diğer çocuklarının ne gibi bir hakkı söz konusu olabilir? Diğer çocuklarının hak idda etmemeleri için ne gibi bir işlem yapmamız gerekir. Teşekkürler.

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   araç engelli üzerine olacağı için diğer çocuklar da hak talep edebilir.bunun için herhangi bir şey yapamazsınız

 15. mehmet emin şadan dedi ki:

  merhaba %63 raporum var ama raporum iki yılda bir yenileniyor buna rağmen araba alabilirmiyim..

 16. Erdal dedi ki:

  Merhaba babamın %67 engelli raporu var fakat ehliyeti yok biz bir araç alırsak o aracı ben kullana bilirmiyim

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   araç alamzsınız alsanızda kullanamazsın

 17. Müfit dedi ki:

  Annemin 1 gözü hiç görmüyor diğeri ise 1/10 görüyor ben araç alabilirmiyim

 18. Mevlut erdoğdu dedi ki:

  Hocam merhaba benim %43 işitme ve görme raporum var buna göre nasıl araç alabilirim ve ötv mi vergi mi indirimlerinden faydalanırız ve E sınıfı ehliyetim var

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   araç alamazsınız engellilere sağlanan diğer haklardan faydalanabilirsiniz

 19. Hakan Ulus dedi ki:

  Merhaba Abimin üzerine %90 ağır engelli süreli raporu var. Araç alabilirmiyiz?

 20. Hakan Ulus dedi ki:

  Merhaba Abimin üzerine 6 AYLIK %90 ağır engelli süreli raporu var. Araç alabilirmiyiz?

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   hayır yeni rapor almanız gerekiyor

 21. Safiye dedi ki:

  Benim kızının 2 senelik raporu var bitimine 6 ay var araç alabilirmiyim raporu %97

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   alammazsınız yeni rapor almanız gerekiyor

 22. Anıl dedi ki:

  İyi akşamlar. Babamın %54 sürekli engelli raporu var kendi üzerine araç almak istiyor. ÖTV indiriminden yararlanabilir mi? %40 ve üzeri engeli olanların bu hakkı olduğunu duydum.Şimdıden teşekkürler.

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   değerli okurumuz ortopedik olacak ve raporda araç alabilir ibaresi olacak her % 0 üzeri araç alamaz

 23. Volkan dedi ki:

  Merhaba,5 yıl önce Bypass ameliyatı geçirdim ve bir gözüm 11 numara.Ne kadar rapor verilir.Bu yüzde ile araç alımı veya faturalarda ne gibi istisna avantajım olur.

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   değerli okurumuz rapor doktorların işidir o konuyla ilgili yorum yapmamız doğru olmaz

 24. Anık dedi ki:

  İyi akşamlar ali bey.Babamın %54 engeli olduğunu söylemiştim tam anlamıyla doğru bilgi vermediğim için istediğim cevabı alamadım kusura bakmayın.Engelının bir kısmı ortopedik bir sorun sol ayak bileğinde bir problem var.Raporu sürekli aynı zamanda E sınıfı ehliyet sahibı acaba izlememiz gereken yol nedir. Hastaneden aldıgımız heyet raporu ile tertibatlı araç kullanma maddesinin geçtiğim rapor aynı mıdır?

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   değerli okurumuz raporda tertibatlı araç kullanabilir ibaresi veya otomatik araç kullanabilr ibaresi varsa sıkıntı yok diğer şekillerde yeni rapor almanız gerekmektedir. Engeelilere devletimizin sağladığı diğer imkanlardan faydalanabilirsiniz

 25. MUSTAFA dedi ki:

  Kız Kardeşim %96 engelli raporu var.Velayeti annemin üzerine. Şimdi biz araç almak istesek ÖTV nin beliri bir miktarı kadar mı muaf’ız yoksa hiç mi ÖTV ödemeyeceğiz ?

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   ÖTv hiç ödemessiniz

 26. Engin dedi ki:

  Merhabalar 5 tsunami optimum report %70 report fala cişini bilmiyor yuruyemiyor doctor dediki bu cocuk5hic var zaman cisini hisstmiycek rapor gunu geldiginde yukselttirelim dedi %90 olirsa arac alabilirmiyizveye %90 altiyla alabilirmiyiz raporun duzuelmesi icon ills gununumu beklemeliyiz TESEKKURLER

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   % 90 ve üzeri olursa araç alabilirsiniz altı olursa maalesef

 27. Murat Kacır dedi ki:

  Hocam Hayırlı Akşamlar 7 ay önce Akciğer nakli oldum.10 gün önce raporumu aldım 1 yıllık %82 derecesi ÖTV den yararlanabilir miyim farklı faydaları var mı çok teşekkür ederim.

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   değerli okurumuz engelli vatandaşlarımıza tanınan tüm haklardan yararlanabilirsiniz . Ancak araç için rapor % 90 ve üzeri olması gerekiyor.

 28. Aliihsan Çiçek dedi ki:

  40 yasinda oglumun 3 aylık maaşı ve annesi bakım maaşı aliyor ötv indiriminden yararlana bilir yani alabilir surekli %94 rapor aldık araba alırsak bakım parası veya maaşı kesilir mi biligi verirseniz sevinirim teşekkürler

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   maaş kesilmez. dilerseniz sitemizde bu konuyla ilgili yazımız mevcut okuyabilirsiniz.

 29. levent dedi ki:

  Hocam cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.Bizim aile dostumuz var ve engel oranı %91.ama bu abimizin yaşadığımız semtte hiç akrabası bulunmamakta.ve kendisi biraz bizim yardımımıza muhtaç durumda.kendisi ötv indirimiyle araç almak istiyor ve bazı durumlarda onu gitmek istediği yerlere götürebilmemiz için benim onu götürmem gerekiyor.Ama aramızda kan bağı yok ve dolayısıyla akrabalığımızda yok.Bu aracı ben kullanabilirmiyim kan bağımız olmasada.

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   kullanabilirsiniz sıkıntı olmaz uygulamada aramıyorlar birde kişinin gerekçesi var

   1. levent dedi ki:

    Ama hocam ALLAH korusun olduya kaza yaptım bu araçla.Bu durum bana sorun yaratırmı? Teşekkürler.

   2. levent dedi ki:

    Birde hocam noterden veya trafikten komşumun aracını benim kullanacağıma dair bi yazı gibi bişey almam gerekiyormu ?

    1. Ali Çetinkaya dedi ki:

     gerek yok diye düşünüyruz

 30. sedat dedi ki:

  s.a ötv araçlarının üst limiti nekadar ? kaç tl lik araç alabiliriz şimdiden teşekkürler

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   200 bin tl ye kadar alabilirsiniz. dilerseniz konuyla ilgili yazılarımızı okuyabilirsiniz.

 31. ismail dedi ki:

  hocam içhastalıklardan dolayı yüzde 95 sürekli raporum var. ötv siz arac alabilirmiyim ..birde e sınıfı ehliyetim var başka bir ehliyet almam gerekirmi…..

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   alabilirsiniz başka ehliyete gerek yok

 32. Seref dedi ki:

  Merhaba babama %95 ağır engelli raporu verdiler ama ÖTV indirimi bölümüne belirtilmedi yazıyor sadece sosyal hizmetler den yararlanabilir ÖTV den yararlanabilir mi ? Yoksa tekrar heyetemi girmesi gerekir

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   bu şekilde yararlanabileceği düşüncesindeyiz.

 33. Dayko dedi ki:

  Merhabalar babamın %93 raporu var raporun %46 ortabedi sol baack diz altı ampüte protez kullanıyor 93 rapordan araç almış olsak kendisi kulanamıyor diye duydum
  Bu durumda rapor oranını düşürmek için ne yapmak lazım

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   rapor işi doktorların işidir iyi geceler

 34. senol dedi ki:

  Üvey annem adina düzenlenmiş özürlü raporu ile kendi adıma araç alabilir miyim?

  1. Emre ÇELİK dedi ki:

   kendi adınıza alamazsınız

 35. Serdar dedi ki:

  İyi günler , babamın süresiz %99 özürlü raporu var. 2013 de bir araç aldık, sürekli arızası sebebi ile 5 yıl dolunca (Mayıs 2018) , mevcutu satıp yeni almak istiyoruz. Babamın , daha öncesinden bize vermiş olduğu süresiz genel vekaletname de var. Sistem de değişiklik var vb duyumlarımız var. (Vasi isteniyormuş gibi) Süresi genel vekaletname , yeterli olmuyor mu? Vasilik gerekiyor mu? Teşekkürler

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   vasi istenir iye düşünüyorum

 36. servet dedi ki:

  benim yüzde 46 raporum var sağ ayak araç alabilirsiniz h ehliyetim var bende otomatik düşünüyorum bu aracı kardeşimde kullanabilirmi

 37. necmi dedi ki:

  benim yuzde 45 sol gözden raporum var ötvden yararlana bilirmiyim

  1. Ali Çetinkaya dedi ki:

   maalesef yararlanamazsınız

 38. Feryat dedi ki:

  Ortopedik %46 raporum var b sınıfı ehliyetim var ötv indiriminden faydalanıp sıfır araç alabilirmiyim

 39. Ender dedi ki:

  Bugün kuruldan raporu aldım. Sol Kalça Perthes Sekeli %6 engelli şeklinde. Devamında da şöyle yazıyor. “Ötv muafiyeti Evet, Özel tertibatlı araç kullanması gereklidir.”
  Sorunum sadece sol bacakta. Otomatik vitesli aracın sadece sol alt ekstremitede sorunu olanlar için özel tertibatlı araç sayılacağına ilişkin 2010 yılında bir özelge var. Acaba o konuda bir değişiklik oldu mu uygulamada?

  1. mehmet dedi ki:

   ender abi iyi günler benim engelim seninkiyle aynı yardımcı olurmusun telefonum 05354120545

 40. Hüseyin dedi ki:

  Merhabalar;
  Annenim %57 engelli raporu var ehliyeti yok zaten olsada kullanmaz rahatsızlıklarından dolayı, ailenden biri alabilir mi? ve kullanabilir mi?
  Teşekkürker

 41. Abdullah dedi ki:

  Hocam Ailenin tek çocuğuyum ve annem %99 engelli. Annemin Üzerine ötv siz engelli aracı aldık. Annem Şu an vefat etti aracı ötv ödemeden üzerime veya babamın üzerine geçirmem için izlemem gereken yol nedir. Biraz Detaylı aydınlatırsanız sevinirim. Cevabı Mailime de göndermenizi rica ederim . Saygılarımla

 42. gökan dedi ki:

  Ali Bey merhaba,
  öncelikle bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.
  yorumlarınızı hepsini okudum size aynı soruları sorup değerli vaktinizi almak istemiyorum.
  sadece şunu söylemek istiyorum abim 2015 de kanser hastalığına yakalandı tedavisi hala devam ediyor…heyet toplandı %78 rapor verdi 2016 da maüllen emekli oldu araç alma oranı %90 ve üzeri olduğunu okudum bununla ilgli nasıl bir yol çizebilir abim maüllen emekli bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.

 43. avni dedi ki:

  sol bacak ortopedik engelli 6 aydabir kontrol raporum ile ötv siz araç alabilirmiyim.

 44. kadir dedi ki:

  2018 yılı için engelli araç alımı sınırı kaç liradaır. 2018 için 200 bin diye biliyorum. Değişiklik var mı?

 45. yasar dedi ki:

  benyutdisindayim benim hanimim felecgecirdi sagatarafda engeli bekendiaracimi yanimdagoture billirmiyim 0 80 engeli

  1. Vergi Hocası dedi ki:

   Merhaba
   Aracınızı götürebilirsiniz.

 46. Elif dedi ki:

  Sayın Yetkili %90 üstü engelli araçlarının kullanımı konusunda danışmak istediğim engellinin çocuklarının eşleri kullanabilir mi

  1. Vergi Hocası dedi ki:

   Merhaba
   Tam teşekküllü devlet hastanesinden verilmiş %90 ve üzeri engelli raporu olan kişi adına alınan aracı üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılabilir.

1 10 11 12
Vergi ile ilgili tüm bilgileri, platformumuzda bulabilirsiniz.